Jump to content
TcS.Bot

Benzin već u februaru 150 dinara?

Recommended Posts

Benzin već u februaru 150 dinara?

23 Jan, 2012

 

 

 

benzin_mb95.jpg

 

 

 

 

Ako barel nafte poskupi za 30 dolara, što bi ličilo na scenario od prošle godine, vozači u Srbiji bi već od februara za litar benzina mogli platiti 150 dinara.

 

Prema podacima Agencije za energetiku SAD-a, sirova nafta u svetu će već do 2014. ili 2015. godine poskupeti za oko 50 odsto, dok će u trećoj deceniji 21. veka koštati gotovo duplo više nego sada.

 

Tako će za samo dve godine, vozači u Srbiji će za gorivo plačati 1,7 do 1,8 evra.

 

Ako nešto ne poremeti taj trend, a za sada nema najava da će se nešto takvo dogoditi, gorivo u Srbiji će za manje od deset godina sigurno koštati više od dva evra po litru.

 

Borisav Tatić iz Udruženja benzinskih stanica kaže da postoji čak opasnost da cena sirove nafte skoči u mnogo kraćem roku od američkih prognoza.

 

“Na cenu nafte najviše utiču smanjenje zaliha i velika geopolitička previranja u svetu. Ako nekim multinacionalnim kompanijama odgovara da se cena digne, oni naprave gužvu na jednom kontinentu i nafta skače. Nažalost, mi imamo veoma malu proizvodnju i zavisimo od uvoza pa ćemo, uz zemlje koje su u sličnoj situaciji, a takvih je većina, biti oni koji će plaćati cenu koju neko drugi odredi” , kaže Borisav Tatić.

 

Ako Iran blokira prolaz tankera sa naftom u Ormuškom moreuzu, to će se vrlo brzo odraziti na cenu sirove nafte i svako ko bude hteo da je kupi moraće da plati više.

 

Problem je što to neće dovesti u pitanje samo isporuke iz Irana, već i iz Katara, Kuvajta i Saudijske Arabije. Postoje alternativne trase, ali ne za svu naftu koja dolazi iz tog regiona, objašnjava Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.

 

Naftaši ni sami nisu sigurni kako bi građani trebalo da se ponašaju, ali smatraju da će zbog sve manjih rezervi nafte planeta morati da pronađe alternativne izvore kao što su vodonik ili biogoriva.

 

Ono što je za sada sigurno jeste da u ovoj godini vozači u Srbiji neće imati jeftinije gorivo. Podsećanja radi, pre samo tri godine, u januaru 2009, benzin je na našim pumpama koštao ispod 80 dinara.

 

Plin kao jeftinija solucija

 

Mnogi vozači su spas od preskupog goriva pronašli u preorijentisanju na vožnju na plin. Ako trošite osam litara na 100 kilometara, to će vas po sadašnjim cenama benzina koštati negde 1.080 dinara. Isti auto će na 100 kilometara trošiti 10 litara plina, što po trenutnoj ceni košta 650 dinara.S obzirom na to da ćete za ugradnju plina morati da investirate minimalno 250 evra, ova investicija će vam se vratiti posle pet i po meseci vožnje ili 5.500 kilometara.

 

 

 

 

 

Izvor: Pressonline.rs / B92.net

Podeli ovaj post


Link to post

Ne znam dal ste upoznati ali 1. i 2. marta je "organizovan" bojkot. Znaci 1. i 2. marta nema voznje privatnog vozila niti sipanja goriva,videcemo koliko ce ljudi da nas podrzi :)

Podeli ovaj post


Link to post

To je sajajan potez, samo se bojim da li će zaživeti?

 

Da li smo mi ikada bili jedinstveni kada samo nešto tog tipa trebali da izguramo? :(

Podeli ovaj post


Link to post

Steta sto nam barem ne daju kvalitetnije gorivo..

Podeli ovaj post


Link to post

 

Poziv na potrošačku odgovornost

 

Svake godine obeležavamo 15. mart – Svetski dan prava potrošača. U aktuelnom trenutku potpuno je neprimereno planirati bilo kakvu drugu aktivnost osim one kojom svi zajedno možemo pokazati potrošačku solidarnost. I odgovornost.

 

Od početka godine cena goriva na pumpama povećana je za 13 dinara, odnosno gotovo 10%. Upotrebom mesečne statistike to bi značilo povećanje cena od čak 5% na mesečnom nivou. Razumemo i svetsku krizu i rast cena sirove nafte na svetskom tržištu ali ne možemo i nećemo da razumemo sopstvenu državu i trgovce naftnim derivatima koji nemaju nimalo sluha za običnog potrošača. Niko ne želi da se odrekne ogromnog dela dobiti, bilo kroz akcize i poreze, bilo kroz marže.

 

Jedino što možemo da uradimo jeste da ih upozorimo: neka 15. mart 2012. godine u Srbiji bude upamćen kao dan kada nijedan potrošač nije kupio niti jedan litar goriva. Tako se pokazuje odgovornost, solidarnost i što je najvažnije – spremnost da se reaguje.

 

Ovaj poziv znači istovremeno i ispit zrelosti za sve nas, kako bismo razumeli suštinu sopstvene snage kroz organizovano delovanje. Jasna poruka koju ćemo poslati imaće trajne posledice po sve koji kreiraju tržišnu ekonomiju ove zemlje.

 

Dakle, apel potrošačima u Srbiji: neka Svetski dan potrošača bude dan kada će sve benzinske pumpe biti prazne – makar na jedan dan.

Podeli ovaj post


Link to post

ja danas necu sipati, a mozda i sutra

Podeli ovaj post


Link to post

Pridruzujem se "NEsipanju" mozda cak i do kraja nedelje. Zadnji put sam napunio po "staroj" ceni. I spremam se sada da malo obidjem pumpe po kraju, bas me zanima kakva je situacija.

Podeli ovaj post


Link to post

Ja i da ocu nemam novce da sipam... Cuva se sve za farbanje kola.

:)

Podeli ovaj post


Link to post

Avia Vidikovac, 5 automobila....Petrol (iznad Cukaricke padine) 2 automobila....NIS Ibarska, ni na gornjoj a ni na donjoj pumpi nema nikoga....NIS Banovo Brdo, takodje nema nikoga. Vreme, izmedju 11h30min-12h.

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam na rezervi! :D

Podeli ovaj post


Link to post

@Dzvini,

 

solidarnost. :)

 

TS-icu u garažu i izguraj jedan dan gradskim prevozom. :D

Podeli ovaj post


Link to post

Ja nisam sipao vec 5.dana,voznju sveo na minimum,a planiram ni sutra da nesipam,pa taman mi auto stao...Ove cene su nepodnosljive i bezobrazne...Nadam se da ce sto vise ljudi da se solidarise u ovoj akciji i da ce ovi zlotvori da smanje cene,inace nam dzaba guranje kola uzbrdo... :D

Podeli ovaj post


Link to post

MOL, Braće Jerković kod lakat krivine - jutros 5 automobila, oko 18h isto tako... na TNG pumpi 2 automobila + moje službeno magare, cena gasa 79.90!!?? :angry:

Podeli ovaj post


Link to post

Ja ne sipam u moj auto uopste, solidarisem se maksimalno! :D a plin u jare sipam na knez petrolu, 73.90

Podeli ovaj post


Link to post

Cene goriva van kontrole!

16 Mar, 2012

 

 

gorivo-novosti.jpg

 

 

 

Bojkot potrošača nije zabrinuo srpske naftaše, nastavljen je višednevni trend poskupljenja. Na najvećim pumpama prodaja opala za 10 do 15 odsto. Bojkot najviše uspeo u Jagodini

Cene goriva ne znaju za granice. I u četvrtak je nastavljen višednevni trend poskupljenja pa je litar evrodizela premašio 150 dinara i na pojedinim pumpama se prodavao i za 151,90 dinara. U stopu ga prati "evropremijum BMB 95", dok veliko ogorčenje vozača izaziva cena TNG, popularnog auto-plina, koji se potpuno oteo kontroli pa je u četvrtak prodavan i za 79,90 dinara za litar.

- Vlada Srbije analizira okolnosti u vezi sa cenom goriva u Srbiji i ukoliko bude potrebno preduzeće odgovarajuće mere - rekao je u četvrtak Dušan Petrović, ministar trgovine. - Imali smo ozbiljan razgovor sa direktorom NIS, a znate da se ne libim da predložim Vladi sve mere da bi ispravili situaciju do koje je došlo zbog nečijeg nelegitimnog ponašanja na tržištu.

Prodaja naftnih derivata na najvećim prestoničkim pumpama opala je u četvrtak za 10 do 15 odsto. Gotovo da nije bilo benzinske stanice, koja nije zabeležila pad prodaje, ali to je, pričaju zaposleni, samo nastavak trenda od Nove godine. Poziv na bojkot u Nišu je imao mlak odziv. Gorivo se kupovalo, odnosno prodavalo kao i do sada. Na čačanskim benzinskim pumpama u četvrtak je bio neznatno smanjen promet, tek oko dva do tri odsto manje u odnosu na prethodni dan, mada pumpadžije ističu da se već duže vreme drastično manje novca sliva u njihove kase, nego ranije. Novosadske benzinske pumpe nisu "osetile" poziv na bojkot kupovine goriva. Prema rečima zaposlenih, promet je bio uobičajen, kao i prethodnih dana.

 

PRAZNE PUMPE

 

Čini se da je bojkot najviše uspeo u Jagodini. U "najfrekventnijem" periodu, od deset do 12 sati, šest gradskih pumpi bilo je gotovo prazno.

- Bojkot nije potpun, što je i razumljivo jer Jagodina nema razvijen gradski saobraćaj - kažu prodavci na ovim pumpama.

 

 

 

Preuzeto sa: Novosti.rs

Podeli ovaj post


Link to post

×