Jump to content
sule

Zimske gume

Recommended Posts

A i videli smo da ista guma, samo u različitim dimenzijama, i drugim klasama automobila može da bude različito rangirana. Ma ima puno faktora za kupovinu odredjene gume, od onih logičnih do smešnih tipa neću tu gumu iako je poznatog proizvodjača ali se pravi naprimer na Tajvanu, hoću da piše made in germany, france ili tako nešto.

Podeli ovaj post


Link to post

Pex 77 Nije nimalo smešan razlog gde je guma proizvedena  i na osnovu čega si to zaključio.  Kao prvo imaš  razliku u ceni i mogu da potvrdim iz ličnog iskustva i razliku u kvalitetu  i to ne malu.  Tako ti je i sa ostalim proizvodima. Kupi deterdžent za pranje rublja proizveden u Nemačkoj i onaj za tržište 3 klase pa ćeš videti očiglednu razliku ili veš mašinu eminentnog proizvođača  proizvednu za tzv. treća tržišta i onu za razvijene, bogate zemlje pa vidi koliko će koja da ti traje itd

Podeli ovaj post


Link to post

Samo da potvrdim da ima razlike u kvalitetu ne samo u mestu proizvodnje vec i kojem trzistu je namenjen proizvod. ALI to zavisi od filozofije proizvodjaca a ne do toga da li zna ili ne zna radnik da napravi deo. Tako da mozda ne treba usko vezivati mesto proizvodnje i kvalitet. Primer: vw passat kupljen u autokomercu, pokvario se u Nemackoj, Odgovor ljudi u servisu kad im je receno gde je kupljen: "aaa to su oni za istocno trziste, sacekajte malo, javicemo vam sta i kako". Ista fabrika a opet namenjuju jedne zapadnom (bolje) a druge istocnom (losije) trzistu.

Podeli ovaj post


Link to post

@ NenadRav4 Naravno. Dopunio si moj prethodni post . 

Podeli ovaj post


Link to post

Da se zadržimo na gumama što se tiče kvaliteta i mesta proizvodnje. Da naravno da postoje razlike u kvalitetu u odnosu na koje tržište se plasira. Uvek je toga bilo od bele tehnike do garderobe. Isto tako slažem se jednim od postova da nisu potrebe nekog ko živi u Beogradu iste kao nekoga ko živi u Zlatiborskom okrugu, Sjeničkom, Raškom itd... Ali isto tako postoji neko ko živi u gradu pa često se kreće po nekim zimskim centrima po ledu i snegu vlažnom kolovozu itd. U takvim situacijama ja ne vidim drugo rešenje nego verovati bar tom ADAC-ovom testu jer kako drugačije da neko ko realno menja zimske gume svakih 3,4,5 godina bude u uopšte u toku o novitetima i kvalitetu istih tj da li odgovaraju njegovim potrebama ili ne. Takođe opet uzimajući u obzir i da dimenzija guma utiče na te testove. Ako ti trebaju zimske gume samo za grad da se voziš zimi da bi zadovoljio zakonsku regulativu onda ti sigurno ne treba nikakav test nego cenovnik rešava sve  :)

Podeli ovaj post


Link to post

@Piske,@NenadRAV4,@bomwollen U pravu ste što se tiče pojedinih proizvoda za odredjena tržišta, primer je Ariel koji dobijam iz Austrije i Ariel koji se ovde kupuje, moja supruga bi vam i opširnije objasnila razlike . Malo sam generalizovao taj stav oko tržišta i porekla, pa se izvinjavam. Zadržaću se na svom mišljenju, a to je da me nebi odbilo da kupim Dunlop iz Taiwana, je l' šta ako je prodavac ima samo iz Taiwana, ako mi je ta guma najpovoljnija kod njega, a uz to se dobro pokazala na testovima. Ili ovako, pogledao sam ADAC test(link upućen bomwollenu) i hoću da kupim zimske gume. I sad, da li kupiti Dunlop proizveden na Taiwanu, ili Pirelli proizveden u Italiji. Ja bih kupio Dunlop, pa šta bude .

Podeli ovaj post


Link to post

Ma nema velike razlike između prvih 10. To kad jednom staviš na auto nećeš osetiti. Ja lično bi uzeo Pirelli.

Podeli ovaj post


Link to post

@toyokiz I to što kažeš . Nego u današnje vreme gledam(o) ko daje realno najpovoljniju cenu za ono što me interesuje, i da je na što više rata.

Podeli ovaj post


Link to post

hteli ste pricu o zimskim gumama? :nana:

E pa nije gotovo ;)

 

Za nase drugare iz Ivanjice, sjenice, sa zlatibora, tare...

 

Vec kod nas pomalo zaboravljene ``prave`` zimske gume, sa jakim bokom i kramponima.

 

 

Nokian  Hakkapeliitta R2

Ovo je pravi izbor:

 

NT_product-image_HKPL_R2.png

Podeli ovaj post


Link to post

Ali kako se ponašaju po mokrom i suvom

Podeli ovaj post


Link to post

Dobro zapazanje Milose. :)

Upravo o tome sam nekoliko puta pisao ovde. Jednostavno, nemamo s i jednake potrebe a ni ocekivanja od pneumatika.

Zato sam i naglasio da je ovo odlican izbor za brdsko-planinska podrucja i ljude koji veci deo svoje zimske kilometraze provode na neociscenim ili slabo ociscenim putevima. Njima svakako nije bitno da guma pri 80-100km/h izbaci ogromnu kolicinu vode. Ajde mozda nije nebitno, ali im je svakako bitnije da 'grebe' po usponu ili nizbrdici.

Spominjao sam ranije i svoje iskustvo sa Kormoran gumama sa kojima je svojevremeno jedan moj Mitsubishi stigao iz Svajcarske.

Ta guma je uz uspon kao u Balkanskoj vukla auto i pravila prtinu u 30-40cm snega , jer niko prethodno nije prosao.

Naravno da je po kisi bila mnogo losija od unirojala-pa englezi sneg gotovo i da nemaju, ali kise zato... :D

Inace ovo je takozvana 'nordic type' zimska guma koja je projektovana za sneg i led, a postoji i slicna sa klinovoma.

Potrazicu na netu uporedni test 2 golfa sa zimskim gumama od kojih su na jednom 'nordic', a na drugom 'centraleuropian'

Podeli ovaj post


Link to post

Bio. Stavio sam ga na #71. A strana 8, gledano preko Tapatalka.

Podeli ovaj post


Link to post

evo interesantne ponude za one manje zahtevne, ili one sa manjim budzetom

 

post-2107-0-90455000-1413484439.jpg

Podeli ovaj post


Link to post

pih nista nize od 60 :(:P

Podeli ovaj post


Link to post

pa wewerko ako cemo po potrebama, za zimsku nize od 60 posebno na nasim putevima ne bih preporucivao ni neprijatelju :D ;)

Podeli ovaj post


Link to post

195/55-16 i 225/45-17 ovde i uspešno savladao dosta sfrj planina

Podeli ovaj post


Link to post

ja to pricam zbog nasih putara i udarnih rupa, a ne zbog gume kao gume
:D

Podeli ovaj post


Link to post

Nije ni to problem ako je dobra felna i guma.

Podeli ovaj post


Link to post

Slažem se sa Milošem. Ja sam moje 225/45 R17 provozao po više planina po srbiji u zimskim uslovima. Što vlažnim što suvim što po snegu. Isto mu dođe da li vozio taj tip gume leti ili zime jer su rupe svuda i stalno tako da treba prilagoditi stil vožnje tj lagano i slalom...

Podeli ovaj post


Link to post

Ja uzeo Continental zimske gume kod prodavca sa gornje slike.

DOT3114

Sjajno je sto je guma pojeftinila nekih 10% :D

Takodje, ko je slab sa gotovinom, daju na (do) 6 rata, cekovima ili platnim karticama.

a6b9aea6adbe2f6f42788f8cdb3d9b9d.jpg

 

60f3aafa5c4a9ebd96d43af8447ebcc0.jpg

Podeli ovaj post


Link to post

Extra guma, nema greške . Da ti dugo traje i dobro gazi .

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala :)

po testovima Continental ContiWinterContact TS850 je pobednik, a kako su spustili cenu pre nekoliko dana,

naprasno je uletela u kombinaciju umesto Dunlop SP WinterSport 4D, jer je cena sada priblizna.

 

Ostaje da sacekam zimske uslove, pa da vidim kako se Auris ponasa u kombinaciji sa ovim gumama :D

Podeli ovaj post


Link to post

Ni sa Dunlop ne bi pogrešio, ali bih i ja na kraju uradio kao ti i kupio Contija. Ne znam šta je GoForit uradio po pitanju zimskih guma? U igri su bile Nokian.

Podeli ovaj post


Link to post

×