Jump to content
sule

Zimske gume

Recommended Posts

Lepo sto imamo profi preporuku, ali mi ne bismo bili na ovom forumu da nas ne zanima zbog cega, posebno iz iskustva vulkanizera?

Podeli ovaj post


Link to post

kao vulkanizer preporucujem NOKIAN

zasto? mozes li nesto konkretno? da li preporucujes Nokian samo zimske ili i zimske i letnje?

Podeli ovaj post


Link to post

eo ovako, michelin za nase trziste vecinom uvoze 6klasu guma, zato se desava da se pokrivi, i brzo se potrosi, NOKIAN 100% dolazi prva klasa, prozvodi ih Finska, a tamo je zima bas bas... prodao sam pre 3 godine coveku WRG2, i jos uvek se vozi i prezadovoljan je, po snegu i ledu ide extra, iako mu je auto automatik.. prosle godine sam prodao nove dezene sara WRD3, isto se desilo, musteriju su prezadovoljne, cak se vrate da me caste jos... a izbacili su novi dezen WRA3, koji, kako oni kazu da je predvidjen za vozace kopji vole sportsku voznju zimi..

eto preporuka, a vi odlucite

Podeli ovaj post


Link to post

eo ovako, michelin za nase trziste vecinom uvoze 6klasu guma, zato se desava da se pokrivi, i brzo se potrosi, NOKIAN 100% dolazi prva klasa, prozvodi ih Finska, a tamo je zima bas bas... prodao sam pre 3 godine coveku WRG2, i jos uvek se vozi i prezadovoljan je, po snegu i ledu ide extra, iako mu je auto automatik.. prosle godine sam prodao nove dezene sara WRD3, isto se desilo, musteriju su prezadovoljne, cak se vrate da me caste jos... a izbacili su novi dezen WRA3, koji, kako oni kazu da je predvidjen za vozace kopji vole sportsku voznju zimi..

eto preporuka, a vi odlucite

pa to nije bas neko objasnjenje, ocekivao sam da ces pisati o razlikama u sastavu i konstrukciji gume, o broju i dezenu lamela itd i kao rezultat da ukazes na manju buku, manju potrosnju, komforniju voznju, duzi vek trajanja, bolje kocenje na suvom, mokrom, po ledu, nizu cenu, duzu garanciju... Vise mi zvuci kao prosta reklama sa tvoje strane, sto mozda nije ni lose, jer se mozda radi o dobroj gumi ali u Srbiji ljudi ne znaju ni da postoji Nokian. Ni ja recimo nisam znao do pre par godina.

Podeli ovaj post


Link to post

Ja kontam Nokian WRD3, dva komada da uzmem.

Dilema je izmedju goodyear UG8 i wrd3.

 

Videcu cene i starost gume koje mogu da nadjem pa će to odluciti.

Podeli ovaj post


Link to post

Testovi cesto nisu objektivni i sumnjam kakvi bi bili rezultati sa recimo upola potrosenim gumama. Moje iskustvo je veliko, blizu 1.000.000 km, tako da je Nokian najveca preporuka sto se tice zimskih guma a Michelin kad su u pitanju letnje gume.

Podeli ovaj post


Link to post

@bomwollen...u pravu si sto se tice Bridgestone -a...imaju jace cene...ovo su samo neka moja inicijalna razmisljanja "na prvu"...meni je i turanza OK.

Zimske 16tice ulaze u fokus...obzirom da ih nemam

Zimske iz ličnog iskustva pogledaj dunlop winter sport 3D. Odlična guma na suvom (jako malo bruji) a po snegu gazi ne pita. Za led ti već trebaju klizaljke  :D Cena je ok sasvim. Trebalo bi da je oko 12k za 16tice. Ali guma je ozbiljna. Ozbiljno bar baci pogled i na nju kada dođe vreme.

Izmenjeno od Miloš CTS

Podeli ovaj post


Link to post

Cena je prihvatljiva i skroz ok...kod Radulovica su mi najavili neku vrstu pretprodaje zimslih pneumatika po "povoljnoj" ceni/ trebalo bi da krenu krajem avgusta sa akcijom...u svakom slucaju hvala za info ...cim stigne R. ponuda ide na forum da je "preispitamo"

Podeli ovaj post


Link to post

3D su već zastareli model, 4D su aktuelne ne znam kako su se one pokazale

Podeli ovaj post


Link to post

Jesu zastareli model ali se proizvode i dalje. Treba to proveriti jer nisam 100% siguran ali to se lako da videti kada uzmeš gumu pa vidiš kada je napravljena. Tolerancija do nekih 8,9 meseci starosti.

Ja kada sam uzimao pre evo još malo pa 3 god 3D tada je 4D se tek pojavio i bilo je po ušima. 

Naravno 4D je da kažem poboljšana verzija i definitivno top. Ne mogu da preporučim 4D iz razloga što ih nemam ali bi ja kupio upravo njih da mi je to sada na tapetu.

Podeli ovaj post


Link to post

Dragi forumaši,

 

Posle nekog vremena i odličnog služenja mog Yareta, od hiljadu kubika iz 1999 godine, reših da mu kupim nove čizme. Zanimaju me mišljenja i vaša iskustva koja imate sa novim zimskim gumama, između 4000-5000 hiljada, da se "ogrebem" o savet, i mom Yarisu ulepšam zimu :)

 

Hvala unapred.

Podeli ovaj post


Link to post

Koja je beše dimenzija guma na Yaretu?

Podeli ovaj post


Link to post

Mene zanima vise kakve tebi zimske gume trebaju.

Iako se kod nas zadnjih godina masovnije montiraju zimske gume, veliki broj ljudi i dalje misli da su one 'luksuz'

E pa isto tako, veliki broj i onih koji je stavljaju ne zna da iz gomile karakteristika raznih zimskih pneumatika izabere ono sto je za njegove potrebe adekvatno i potrebno.

Nije svaka guma podjednako dobra u svim uslovima, sto znaci da guma koja je najbolja u kategoriji drzanja u krivinama nije nuzno najbolja i po ledu, ili guma koja ima najbolji zaustavni put nije nuzno najbolja za voznju po utabanom snegu.

Tako da bilo bi lepo da znamo vise o tvojim potrebama, navikama i uslovima u saobracaju

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala Miloše, nisam uspeo da nađem već postojeću, ali sam je tražio na pogrešnom mestu :) elem dimenzija je 175/65 r14, na fabričke jaretove alu felne. Što se vožnje tiče kćerka je stalno sa mnom u kolima, uglavnom. Normalan sam, poštujem propise ne divljam, mada umem da odem u seosko planinske predele, ako padne sneg i led, plan mi je da mi se auto koliko god može ponaša uljudno na putu. Hvala unapred na savetima i mišljenjima i veliki pozdrav ! Winter1 se nameće kao logičan izbor, međutim htedoh da čujem ako neko ima više iskustva i zna neku kvalitetniju winterinu zamenu...u sličnom cenovnom rangu?

Podeli ovaj post


Link to post

Po meni Tigar wintera zadovoljiće u potpunosti tvoje potrebe i očekivanja od zimske gume . 

Podeli ovaj post


Link to post

do 5.000 se uklapa i Sava Eskimo S3+
 
eskimo-s3-plus-06.gif

Podeli ovaj post


Link to post

Kleber imam na Carini i odlična je guma, kako za zimu, tako i za prelazni period. Wintera je isto dobra, ali je imala problem u prelaznom periodu je se deformisala pri vožnji na temperaturama većim od 10 stepeni. Bf goodrich ne bih uzimao u obzir.

Podeli ovaj post


Link to post

Ja imam Kleber Crysalp hp. Za sneg odlicna, za mokar put katastrofa..

Podeli ovaj post


Link to post

Za tigar si procitao. Ok je po snegu, solidna po mokrom, ali pored deformisanja ume da proklizava bocno pri iznenadnom kocenju u krivini.

Sava je u tom smislu bolja, a po izjavama mojih rodjaka koji zive u brdskoplaninskim predelima oko Arilja i Ivanjice bolja je i u 'gripu' (prijanjanju, hvatanju) po snegu.

Mana joj je sto je jos osetljivija voznju po visokim temperaturama kada joj dosta stradaju ivicne sare.

Jedna od dosta dobrih guma u tom cenovnom rangu je i poljska Debica koja je tu negde poput Save, s'tim sto ima nesto bolji grip i po mokrom i po snegu, ali je i nesto meksa, pa nije za agresivniju voznju.

 

Za dubok sneg meni se najbolje pokazala Kormoran (made in poland) koja je dosla iz svice sa galantom.

Bez prtine je gazio pola metra snega, ali je zbog dezena buka sa tom gumom bila znacajna, kao i akvaplaning pri brzom prolasku kroz vecu baru.

Podeli ovaj post


Link to post

Kod Save gledaj gde je proizvedena, dosta utiče na osobine gume. Može biti proizvedena u Sloveniji,Poljskoj ili Nemačkoj. Sve tri varijante imaš da kupiš kod nas. Kod mene na Yarisu imam na prednjim točkovima zimi  Sava Eskimo S3 + made in Poland . Po snegu su odlične, po poledici mogu da prođu a po kiši kada je hladno loše. 

Podeli ovaj post


Link to post

@nasud

 

Imam BF zimske i ponasaju se isto kao sto si opisao Kleber...to je jedno te isto, sa malim nijansama u natpisu. Isti vlasnik ista cena

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala vam momci na trudu i detaljnim objašnjenjima, definitivno sam se negde odlučio da prelomim između Wintere i Save Eskimo, jer silne pare bacih na pampers ovih dana, a kako stvari stoje to će mi biti i u budućnosti prioritet :)

 

Wintera mi je bila, zbog cene od 4000 po komadu očigledan izbor, međutim iz vaših postova videh da je to za moje potrebe otprilike skroz ok. Jedino me malo zaintrigiraste sa Savom Eskimo, tu ide moje sledeće pitanje.

 

Da li zaista Sava Eskimo opravdava skupoću od otprilike 600-700 dinara po komadu u odnosu na Winteru i ako da, zašto?

Podeli ovaj post


Link to post

×