Jump to content
Yoyogi

Japan - skijanje

Recommended Posts

Hirugano Kogen. Od Toyota City, ovo skijaliste ja kao Beograd - Velika Plana, cisti autoput, 90minuta.

 

 

tcshirugano02.jpg

 

 

 

tcshirugano03.jpg

 

Skijalista u Japanu imaju obavezno "kids snow park" jer mnogi ne bi dosli ako imaju malu decu koja jos ne skijaju ili nemaju snage da izdrze ceo dan.

 

 

tcshirugano06.jpg

 

 

 

Brda od snega

 

 

 

tcshirugano07.jpg

 

 

 

Imaju ovaj konvejer 100m, 5EUR za ceo dan. Ogradjeno je, ne mogu skijasi i skejtborderi da ulete:

 

 

 

tcshirugano01.jpg

 

Za bas malu decu - ima prostorija (besplatno) za spavanje. Opet biznis - neko sa vecim i manjim detetom ne bi dosao ako ne zna sta ce sa manjim kada mu se prispava. Vidi se majka koja uspavljuje malo dete.

 

tcshirugano08.jpg

 

Velika razlika u odnosu na druge zemlje gde ima skijanja je konfiguracija terena. Japan je 90% planinska zemlja, oblika kako Dinosaur sa grbom.

 

Ni manje ni vise nego 600 skijalista sa ski liftovima. Ja idem u 7-8:

 

tcs600ski.png

 

Najveca skijalista imaju liftove kapaciteta 60,000 ljudi na sat. Najduze staze su 6km.

 

Hotela relativno malo, uopste nije ideja kao kod nas ili Austriji i Francuskoj - 7 dana hotel i skijanje. Ovde, ujutro dodjes, uvece se vratis, retko ko ostaje. Ako i ostane to je max 2 dana, pogotovo Nagano i Niseko koji zbog prasnjavog (ne vlaznog) snega privlace i druge, ne samo okolinu..

 

Nocno skijanje, 17-21h. Neki dolaze samo za to, nema guzve.:

 

tcshirugano04.jpg

 

 

Sezona 2010/2011, izvadio sam u martu sve ski pasove koji su mi stajali u prozorcetu na rukavu (da vidi onaj na liftu da sam platio). Izbrojao ih : 17. Toliko dana skijanja bez ijednog hotelskog smestaja ili obroka. Ne znam da li toliko u skijalistu provede iko drugi osim onih koji tamo rade.

Podeli ovaj post


Link to post

Meni je čudno da sa takvim uslovima, nemaju nijednog skijaša/skijašicu u svetskom vrhu... :blink:

Podeli ovaj post


Link to post

A sta narod ima od svetske klase, kao Djokovica, ako sam nema leba da jede ?

 

Ovde je rec da svako moze sebi da priusti skijanja i snega nekoliko vikenda godisnje bez obzira na materijalno stanje. Svi znaju da skijaju i plivaju (ni u plivanju, ostrvo okruzeno morima i okeanima Japan nema "svetsku klasu") a svako "ide na more" bar 2 nedelje a da ne prespava nijednu noc van kuce. Gradskim prevozom, kao na Adu.

Podeli ovaj post


Link to post

Shvatam da je razlika u mentalitetu ogromna (društveno dobro ispred sopstvenog), ali kako ih je krenula sportska groznica (fudbal im je znaćajno unapređen, odbojka isto,...) logično mi je da se nađe neko i u toj sferi. Kako su nas na faksu učili, skijanje, pored tenisa i još par manje poznatih i komercijalizovanih sportova, spada u "višu" kategoriju tj. tim sportom se bave ljudi koji već imaju fino popunjen bankovni račun... Za plivanje mi je jasno da nemaju, jer je već utvrđeno da more i plivanje (kao sport) nemaju mnogo toga zajedničkog. ;):)

Podeli ovaj post


Link to post

Nije to "drustveno ispred licnog" nego svako pripada nekoj organizaciji, skolskoj, radnoj, svi zajedno sa svojom organizacijom rade nesto.

 

Svako mora da zavrsi skolu, ide na dodatnu nastavu u druge (privatne skole) i nema diplome na osnovu sporta. Jedino se rezultat testa priznaje.

Napustanje skole (dropouts) je skoro nepostojece. Kada i kako ce neko da nesto postigne van skole? Oni kojima nesto ide rade to privatno, o trosku roditelja.

 

U Japanu ne postoji "domestic service", kao cuvanje dece, ciscenje po kucama. Nema ko, svi su zauzeti obavezama.

 

Tek kada se zaposli, ako je dobar u necemu, firma moze da ga finansira. Zato nema svetskih asova u obimu koji bi se ocekivao od bogate zemlje.

 

Svetske sampionke u umetnickom klizanju, Miki Ando i Mao Asada, su se zaposlile u Toyoti posle srednje skole i onda ih je Toyota finansirala za sport.

 

Opet, organizovali su 2 zimske Olimpijade (Sapporo 1972. i Nagano 1998.) i to iskoristili da jos poprave odlicnu zimsko-sportsku infrastrukturu i lansiraju svoje proizvode.

 

Olimpijada 1964. je bila lansirna rampa za Sony, Toyota i mnoge druge firme.

 

Ovo je vise za "Japan - mentalitet" nego za skijanje. Koje je ucinjeno izvrsnim (uredjaji) i pristupacnim narodnim masama.

Podeli ovaj post


Link to post

Rece Nasud, kako to da Japanci nemaju takmicare svetske klase u skijanju kad imaju takve uslove za skijanje.

 

Imaju, obicno osvoje vise medalja nego Austrija.

 

Sari Takanashi, druga na svetskom takmicenju u skokovima u Trondhajmu, Norveska, prosli petak

 

tcssaritakanashi.jpg

 

Primetimo koje su marke skije: Elan.

Podeli ovaj post


Link to post

Khm, khm... Yoyogi, skijanje i skijaški skokovi nije isto... Skokove pratim od trenutnka kada su počeli da ih prikazuju kod nas i uvek navija za japance. Sećam se da su se nauzimali medalja, sada nisu tako dobri, ali su i dalje u vrhu. Najlepša sećanja su ona sa pojedinačnih takmičenja gde su se maltene takmičili ko će da preleti rekord... i činili su to često. Ludaci bili i ostali! :)

 

Nego pitah za skijanje, jer vidim da imaju neverovatan broj skijališta, ali ih ne vidim na takmičenjima... :huh:

Podeli ovaj post


Link to post

Ima i skijanje: Nagano 1998:

 

tcsnagano.jpg

 

Ukupno medalja u zimskim sportovima:

 

tcsnagano2.jpg

 

Primetno je da su uspesniji u klizanju. To zbog toga sto je klizanje aktivnost koja se upraznjava tokom skolovanja, godinama. Kada je neko dobar, zavrsi skolu, zaposli se, trazi od firme da ga drzi na poslu i da ga pusta da se takmici.

 

Miki Ando se zaposlila u Toyoti posle srednje skole (jos je zaposlena) i oni je finansiraju.

 

Mao Asada, veoma "prijatne spoljasnosti" ima ogromnu popularnost i jake sponzore (za sport gde nema para kao u fudbalu).

 

tcsmaoasada.jpg

 

Obe su dosle sa baleta koji se masovno upraznjava, mislim da je retko koja devojcica van baleta ili klizanja bar jednom nedeljno.

 

Klizanje jeste a skijanje nije aktivnost na koju moze da se ode sat vremena niti koja moze da se upraznjava posle skole (ski liftovi prestaju u 16:30, kada i skola) cak i ako neko zivi uz teren.

 

Deca od 7-12 razreda su toliko pritisnuta skolom ("Spavaj 7 sati dnevno, padnes. Spavaj 6 sati, prodjes") da nikome ne pada na pamet da zaostane zbog skijanja. Sport se generalno ne smatra pozeljnom karijerom. Odnosno, moze, samo ako skola ide kako treba a to nije moguce spojiti.

 

Nema se vremena za obilno bavljenje sportom. Tamo gde ima, Harlem u Americi na primer, deset njih postanu vrhunski kosarkasi a na svakog jednog dodje hiljadu njih robijasa ili kriminalaca koji su bazali i "cuvali coskove".

 

Kad se nema vremena za obilno bavljenje sportom koje bi u ranoj mladosti otkrilo neki talenat, nema se vremena ni za bazanje ni dosadjivanje. Rezultat je da nema napustanja skole, nema maloletnicke delikvencije, nema narkomanije medju mladima, nema alkoholizma. Ni jedan jedini grafit nema u celom Japanu. Da neko napise grafit i da ga uhvate, direktor skole i razredni staresina izgube posao.

 

Eto, to je cena koju nacija rado placa: odlicna, vredna i zdrava mladez sa manje medalja u vrhunskim sportovima.

Podeli ovaj post


Link to post

Klizanje jeste a skijanje nije aktivnost na koju moze da se ode sat vremena niti koja moze da se upraznjava posle skole (ski liftovi prestaju u 16:30, kada i skola) cak i ako neko zivi uz teren.

 

Deca od 7-12 razreda su toliko pritisnuta skolom ("Spavaj 7 sati dnevno, padnes. Spavaj 6 sati, prodjes") da nikome ne pada na pamet da zaostane zbog skijanja. Sport se generalno ne smatra pozeljnom karijerom. Odnosno, moze, samo ako skola ide kako treba a to nije moguce spojiti.

 

Taman sam mislio da se nismo razumeli, kad ovo objasni sve...

 

Inače, te medalje sa "domaćeg terena" nikad ne računam. U više navrata i sportova potvrđeno da se domaćinima drugi ulizuju ili se u tom olimpijskom ciklusu (4 godine) uloži najviše para u sport i eto rezultata! ;):)

Podeli ovaj post


Link to post

Mao Asada, da je okacis na vrata kasete iznutra. Od petka, London, Kanada. Ovo je vise kao revija, nije takmicenje.

 

 

2013maoasada01.jpg

 

 

 

Mislim da nema devojcice u Japanu kojoj ona nije idol. Ionako popularno umetnicko klizanje je sa njom, u zadnjih 5 godina postalo jos popularnije, jos vise nego fudbal.

 

"Lokalne medalje" imaju jedno jednostavnije objasnjenje: organizator igara se automatski kvalifikuje ze sve sportove. Mesto igara se zna 7 godina unapred, sa jasnim ciljem moze od nule da se napravi takmicar za to vreme, na lokalnom terenu. I naci finansijere i sponzore kada se zna da je ucesce zagarantovano. Zato domacini uvek osvoje vise medalja nego obicno.

 

U Sidneju sam uveliko ziveo kada je bila Olimpijada 2000. Australija nije imala (ne postoji kao ljudska delatnost) rukomet i jos neke sportove pa je ucestvovala u svima. Izmislila i oformila ekipe.

Podeli ovaj post


Link to post

×