Jump to content
Mr Nebojša

KAKO JE SVE TO POČELO...ISTORIJAT TOYOTA-e

Recommended Posts

Toyota je jedan od najvećih proizvođača automobila na svetu, sa prodajom od preko 8.8 miliona modela u 2006.¹ na svih pet kontinenata. Na Top 10 listi 500² najvećih kompanija po Fortune magazinu, Toyota je među vodećim svetskim korporacijama i ponosno zauzima mesto najomiljenijeg proizvođača automobila, priznanja koje, kako veruju u kompaniji, potiče od njene posvećenosti zadovoljstvu kupca. Toyotu čini niz vrednosti i principa koji imaju korene u godinama kada je kompanija osnovana u Japanu.

 

Toyotina priča počinje krajem 19. veka, kada je Sakichi Toyoda izumeo prvu tkačku mašinu koja je napravila revoluciju u tekstilnoj industriji zemlje. U januaru 1918, Sakichi je osnovao Toyoda Spinning & Weaving Company i uz pomoć svog sina Kiichira Toyode ostvario svoj životni san – konstruisao je automatsku tkačku mašinu 1924. godine. Dve godine kasnije, osnovao je kompaniju Toyoda Automatic Loom Works (Toyoda automatske tkačke mašine).

 

Poput svog oca, Kiichiro je bio inovator. Tokom svojih poseta Evropi i Sjedinjenim državama u 1920-im godinama, duboko se zainteresovao za automobilsku industriju koja je bila u povoju. Na najbolji način iskoristivši 100,000 funti koje je Sakichi Toyoda dobio od prodaje patentnih prava na svoju automatsku tkačku mašinu, Kiichiro je postavio temelje Toyota Motor Corporation (TMC), koju je osnovao 1937. godine. Od tkačkih mašina do automobila, glavna smernica Toyote je bila probijanje granica proizvodnje.

 

800pxtoyotamodelaa.jpg        

 

„Od ovog trenutka, želim da se ujedinimo i zajedničkim snagama pronađemo način da stvorimo superiorna vozila“.

Kiichiro Toyoda

Osnivač, Toyota Motor Corporation, May 1939

 

Ništa nije toliko dobro da ne može biti bolje. Zato mi neprekidno težimo da budemo bolji u svemu što radimo. Ovo nije samo moto ili parola koju proklamujemo, a kasnije zaboravimo na nju. To je prosto način na koji mi radimo. Mi zato imamo i reč „kaizen“. Ona znači „stalno poboljšanje“ i osnovni je princip koji nas vodi ka postizanju našeg cilja potpunog kvaliteta.

 

Posvećenost kvalitetu daje stvarne rezultate – rezultate koji poboljšavaju kvalitet vašeg života. Mi to znamo, jer ste nam baš vi to rekli, stalno dajući visoke ocene Toyoti u nezavisnim istraživanjima zadovoljstva kupaca. Ovo je takođe očigledno na osnovu izvanrednih rezultata koje Toyota postiže na Euro NCAP bezbedonosnim testovima. Povrh svega, mi to znamo, jer nam je posao da kupac bude zadovoljan i ponosan vlasnik vozila od samog trenutka kupovine pa sve dok ga jednog dana ne proda.

 

Zašto je to bitno za vas? Svaki put kada sednete za upravljač vaše Toyote i upalite motor, iskusićete osećaj potpunog poverenja. Poverenja koje proizilazi iz činjenice da je automobil koji vozite dizajniran i konstruisan od strane ljudi kojima su na umu prvenstveno bili najviši standardi kvaliteta i pouzdanosti. Za Toyotu, kvalitet nije samo obećanje, već način života.

 

historygarageilluminati.jpg

Stalni napori za poboljšanjem standarda kroz radna mesta radikalno su smanjili uticaj proizvodnje u našim pogonima na životnu okolinu. Na primer:

 

Toyotine fabrike u Ujedinjenom kraljevstvu i Francuskoj su dosegle ambiciozan cilj: uopšte ne odlažu otpad na deponije*. Primenom TPS principa, osoblje pažljivo prati stvaranje otpada tokom proizvodnje i smišlja prikladna rešenja za smanjenje, ponovnu upotrebu ili recikliranje svog „otpadnog“ materijala. To je rezultiralo smanjenjem količine otpada koji se baca na deponije za 73% od 2001. godine.

 

 

izvor toyota.rs

Podeli ovaj post


Link to post
Gost
This topic is now closed to further replies.

×