Jump to content
Stanko

Toyota Yaris Verso 1.3 (2002)

Recommended Posts

Poseti bilo kupujemprodajem ili polovne automobile pa sam tamo vidi sta se nudi od 14`` Pazi na ET i sirinu felni samo

Podeli ovaj post


Link to post

Imaš veliki izbor 14-ca 4x100. Prstenovi se lako naprave zbog centralne rupe.  Tako da biraj šta ti se dopada.

Podeli ovaj post


Link to post

Prva godina je iza nas.

Ukratko:

- 28000 km predjenih

- redovno održavanje (tečnosti....)

- kupljen komplet zimskih guma (kupljen sa letnjim kompletom)

- potošnja plina ne varira

- za nijansu povećana potrošnja benzina zbog zimskih uslova

 

Ovih dana treba da zamenimo prednje diskove koji su malo ekscentrični. Sa rukama i delovima oko 10000 din. Ima li neki savet u vezi ovoga?

 

I to je sve.

 

Ja stvarno postajem malo dosadan ali ovaj auto... :)

 

POZDRAV SVIMA!

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Lepa kilometraza za godinu dana.

Podeli ovaj post


Link to post

Skupilo se.

Ja i supruga do posla i nazad imamo oko 130 km, vikendi, letovanja...

Sa Nubirom smo se vrteli oko 15000 km godišnje.

Podeli ovaj post


Link to post

Ma Yare je mazga, a ne jare :) . Samo redovan servis, kontrola ulja i jednostavno nepoderivo. Drago mi je da si zadovoljan.

Podeli ovaj post


Link to post

Mogu, samo na njih idu 185/55 gume ili 195/50

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala!

 

Ideja je bila da malo "podignem" auto. Kad je auto pod opterećenjem hoće da očeše pod.

 

Inč nije mnogo al ipak...

 

Realno, koliko ovo pije vodu?

Podeli ovaj post


Link to post

Neces podici jer moras staviti nizi profil gume. Ako ostavis visi profil onda ce ti guma ribati o unutarnji blatobran. Ako ga toliko tovaris mozda he najbolje da stavis one gume u opruge pa njih tako ojacas. Bice ti tvrdji auto i imaces bolje ponasanje, nece ljuljati kad je natovaren, a nece toliko da legne. Ja bi tako uradio.

Podeli ovaj post


Link to post

To ti je po meni najbolje resenje. Ti odstojnici su jeftini i lako se nameste.

Podeli ovaj post


Link to post

Nece valjda brate drljati ako stavi 195/55 ili 185/60. Ima lufta kolko oces..

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam na karavanu vozio 195/60-15 i bilo lufta kolko hoces, kad bi ga bas natovario kacilo bi. Inace na njega ide 185/60-14. Lepo mu to stajalo al sam dao tastu te felne za yarisa.

 

Gesendet von meinem SM-J500FN mit Tapatalk

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Nece valjda brate drljati ako stavi 195/55 ili 185/60. Ima lufta kolko oces..

Ja sam imao na 15 cola felnama 185/60 i kad je u autu 4-5 ljudi na neravnom zapinju. Ako idu R15 onda mora 185/55 ili 195/50.

@@Mića -kad idu R14 onda su fabričke 175/60

Izmenjeno od matori

Podeli ovaj post


Link to post

Da da, napisao sam koja je fabricka dimenzija a koju sam ja vozio mesec dva pa nek uporedi razliku.

 

 

Gesendet von meinem SM-J500FN mit Tapatalk

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Ajde da se malo ubacim i temu :)

Ako imas korektnog vulkanizera(a pogotovo ako kupujes i gume od njega) on ce ti dati najbolji savet.

Mom kolegi je cak i pozajmio gume (polovne vecih dimenzija) da proba jer nije mogao da se odluci( kupovao je nove od njega)

Bilo je negde cak i uporedan test vecih i manjih guma(mislim SAT revija) gde su detaljno objasnili koliko se dobija a koliko gubi promenom dimenzija guma. Udobnost,potrosnja,pokazivanje km/h i ostalo.....

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

@@Japanautofan -realno , koliko vulkanizera znaš da imaju neke veze sa gumarskom školom? Stanu gume raznih dimenzija na svaki auto , a zakon i osiguranje priznaje nešto što je u granicama fabričke montaže i tu nema puno filozofije. Fabrička guma na Yaretu je 175/60 R14. Ako se stavi 185/55 R15 ili 195/50 R16 tu je odstupanje 0. 14% koliko se sećam što bi reklo da odstupanja nema od fabrike. Treba uzeti kalkulator kako je @@Mića postavio i sve se lepo vidi. Ja sam stavio na prošlo Yare 185/60 R15 i razlika je bila nešto zeru preko 3% i imao sam problem kad je auto pun i kada skrenem pun ajnšlag, a to je samo 5mm veći profil od gume koja je fabrika jer je na Yare stavljano i 185/55 R15. 

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

ma kakvi, 3% je maximum odstupaanja, do 2% je ok. isto tako ne valja ni stavljati manju dimenziju od fabrike.

Podeli ovaj post


Link to post

Fabrička guma za Yaris mk1 je 175/65 r14, a za Yaris TS mk1 je 185/55 r15.

 

Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока

Izmenjeno od pex77

Podeli ovaj post


Link to post

U, pravu si. @@matori je napisao da je fabrička guma 175/60 r14 a, u stvari je 175/65 r14.

Kod mene su fabričke dimenzije i auto nikad nije zakačio zadnju gumu pod teretom.

 

Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

@@matori Covek(vulkanizer) kod koga sam ja kupovao gume je ceo zivot u tom poslu (koji je nasledio od oca) i jednostavno se vidi da "ima znanje i iskustvo"

Za skolu ga nisam pitao kao ni jednog vulkanizera ili majstora kod kojeg sam isao :P

Inace kod svih majstora,vulkanizera,prodavaca jako cenim kada kazu : Uzmi,probaj i vidi da li ti odgovara pa cemo se onda dogovoriti oko kupovine,placanja itd....Jednostavno ljudi ti kazu svoje misljenje ali ti ne namecu nista nego te puste da se sam uveris.

Sto se skole tice ,po meni ni to nije neka sigurna preporuka jer znam puno skolovanih automehanicara a o njihovom znanju nije vredno diskutovati :)

Da ne bude zabune slazem se sa kalkulatorima i ostalo ali zar cete kalkulisati kad treba "malo natovariti" auto hoce li cesati guma ili ne. U stilu ne mogu povesti petog putnika guma ce mi cesati blatobran.

Stvari posmatram i svog iskustva i svog ugla tako da mi ne zamerite jer verovatno je svacije iskustvo drugacije :)

Podeli ovaj post


Link to post

@@pex77 pa zato sto je sve fabrika, nisi ga spustao, nisi menjao dimenziju guma i felni, kad su pravili auto mislili su na sve pa i na to da ne kaci nigde kad je full natovaren. ko god da se igra sa tim kalkulator u ruke i samo nek auporedi ono sta im ai ono sta hoce.

i ovaj je odlican, daje i razliku u brzinomeru

http://www.discounttiredirect.com/direct/infoTireMath.do#row1

Izmenjeno od Mića

Podeli ovaj post


Link to post

×