Jump to content
cveks87

Letnje i Zimske gume

Recommended Posts

Pozzz drugari, planiram za narednu sezonu da kupim zimske gume, koje gume mi preporucujete?  jeftinije ili skuplje gume. A za sledecu godinu moram kupiti i letnje, sta uzeti od letnjih? U pitanju su 205/55/R16

 

Hvala i Pozzzz

Podeli ovaj post


Link to post

Valjda po tvoju profil sliku radi se za Corolla Verso? Ako je tako ja bih ti Preporucio od Skupljih Letnih Continental Sportcontact 5 izvonredna guma ja je vozim na Verso ali na dimenzijata 225/45/17 i guma je odlicna. A od Jeftinije ja bi Uzeo NEXEN korejska guma veoma dobra oji drug je vozi na BMW 320d od 2012 i je vozi vec 3ta sezona i je jako zadovoljan.

 

OD zimskih Sava ti je Odlican izbor meka guma i dokazano odlicna, nema potrebe od skupjih zimski guma ali ako vise hoces onda idi na Dunlop Winter Response kvalitetna guma, ne bih Michelin jer samo ime mu je ostalo da dere ljudi novac.

 

Da bi ja bio na tvom mjestu neznam so koliki novac planiras da potrosis, uzeo bih Sava zimske gume sa molo visoki zid recimo 205/60 R16 sta ce perfektno valjati Versoa i bih uzeo 17i alu sa ljetnih guma Nexen 225/45/17 ili 215/50 R17 sta se skupljija varijanta jer dimenzija nije standardizovana.

 

Pozdrav Ako zelis mozes da vidis moji Verso u Parkingu ima tema verso 210ks i veceras cu ubaciti neku sliku jer sam obecao

Podeli ovaj post


Link to post

Da u pitanju je Corolla Verso, kako sam malo guglovao sinoc-danas i naletao na casopis sa testom letnjih gumama, najbolje se pokazala na svim testovima Hankook Ventus Prime 3 a i najeftinija je. Ima li neko iskustva sa ovom gumom? Odabracu neke od sledecih: Hankook, Pireli, Continental, Godyear, Dunlop.   Za Michelin si potpuno u pravu. Za Savu sto se tice Ocev prijatelj radi u Savi u SLO i preporucuje nam da ih izbegavamo jer su lose i da se prave negde u Poljskoj ili gde vec. Sto se tice zimsklih Mislim da je Goodyear Ultragrip 9 odlicna. Pogledacu slike.

 

Hvala :)

Podeli ovaj post


Link to post

Za Hankook sam dobio informaciju da je odlična guma, ali da je 30.000 km maks koji može da izvuče. Od Eco guma tu su Dunlop, Goodyear za preporuku, posle Conti Eco Contact 5 i Hankook KinergyECO... 

Podeli ovaj post


Link to post

Aha ok, ja imam informacije iz casopisa da guraju  do 36000 km. Ako pricas iz iskustva da guraju do 30000 km zavisi i od nacina voznje. Ove Eco gume koje si naveo po casopisu ispada da manje mogu da predju od Hankook-a...

Podeli ovaj post


Link to post

Da izvineš, ali ja posle ****(auto recenzija) časopisa, više nijednom časopisu ne verujem...  ;)  :D  Informacija je od vulkanizera sa kojim firma u kojoj radim sarađuje od samog početka, pa su i napisane brojke rezultat iskustva vozača različitih stilova vožnje. Što se ECO guma tiče, možeš ih voziti kako hoćeš, trajaće duže od guma koje su namenjene performansama, kao što je Ventus kod Hankook-a, Primacy kod Michelin-a, itd...

Podeli ovaj post


Link to post

Hehehehe Dobar si. Znaci kada mi neko prica iz iskustva i hvala ti na tome. Kapa dole :) :D

Podeli ovaj post


Link to post

Neko je spomenuo Sava gume. Evo jedna informacija od majstora iz Beogume gde sam na sluzbenom autu pre neki dan menjao gume.

Kaze da najvise reklamacija imaju na Sava gume.

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam na verso stavio Goodyear. Dve sam kupio pre dve godine,a dve pre par nedelja.

Dvoumio sam se za Hankook al ipak sam uzeo iste gume. Zadovoljan sam pa zato i nisam hteo da previse fantaziram.

Vozis dobar auto i sta ce ti Sava? Od Save samo UHP al ide tek od 17"

 

TT

Podeli ovaj post


Link to post

Video sam na posebnoj temi da se pominje za zimsku gumu Winter1 od Tigra. Pošto i mene čeka kupovina sve četiri zimske gume, da li su one OK? Ne nameravam da idem na neke velike izlete u prirodu u to doba, bitno je da lepo hvata po ledu. I kada je po vama pravi trenutak za kupovinu, sada ili kada krene sezona i akcije? I da li ima smisla stavljati čelične felne umesto aluminijumskih za zimu?

Podeli ovaj post


Link to post

Hideo>>> ja mislim da je Wintera za tebe sasvim ok,msm zadovoljava kriterijume tvog opisa :D .... a sto se tice kupovine mozes i pred zimu i ulovise neku akciju.. obavezno celicne felne za zimu ;)

Podeli ovaj post


Link to post

Video sam na posebnoj temi da se pominje za zimsku gumu Winter1 od Tigra. Pošto i mene čeka kupovina sve četiri zimske gume, da li su one OK? Ne nameravam da idem na neke velike izlete u prirodu u to doba, bitno je da lepo hvata po ledu. I kada je po vama pravi trenutak za kupovinu, sada ili kada krene sezona i akcije? I da li ima smisla stavljati čelične felne umesto aluminijumskih za zimu?

Ja sam u toyota centru uzeo komplet semperit gume sa celicnim felnama 15-icama i zadovoljan sam.Nije skupa guma a mislim da je bolja od tigra.

 

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

zimske samo za grad sve osim tigra je bacanje para

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam u toyota centru uzeo komplet semperit gume sa celicnim felnama 15-icama i zadovoljan sam.Nije skupa guma a mislim da je bolja od tigra.

 

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Ako nije tajna koliko je kostalo to zadovoljstvo, da li je to bila neka zimska akcija?

Podeli ovaj post


Link to post

Zasto bi bila tajna? Platio sam 50.900 din i nije bila nikakva akcija.Samo su mi dali gratis cuvanje letnjeg seta za tu sezonu.

 

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Celicne dolaze sa ratkapnama i srafovima.

 

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Zasto bi bila tajna? Platio sam 50.900 din i nije bila nikakva akcija.Samo su mi dali gratis cuvanje letnjeg seta za tu sezonu.

 

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Celicne dolaze sa ratkapnama i srafovima.

 

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

I da ne zaboravim da kazem da su 15-ice 195/65

 

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

za zimu preporuka nokian

nema greske ide gde pozelis

a za leto sta god, ja vozim kineze i zadovoljan, nista toliko nisu bolje brend gume, od slavnih brendova continental je full, bridgestone, gy.. michelin samo ime sto ima, tj ok je guma ali kupljena preko, a ne kod nas

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Ja na prethodnom autu imam letnje Nokian gume i vrlo su mi prosecne. Pre njih sam imao Continental koji mi se vise dopadao. Glavna razlika je bila u ponasanju kada padne kisa, Nokian je primetno vise proklizavao.

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

nokian letnje nisu posebne, bas kao sto kazes, veoma prosecne, ali zato zimske su mozda i najbolje

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Vozim sad Nokian iLine i sasvim sam zadovoljan cak i po kisi,proklizu samo kad bas uletim u krivinu po mokrom.

Podeli ovaj post


Link to post

nokian letnje nisu posebne, bas kao sto kazes, veoma prosecne, ali zato zimske su mozda i najbolje

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Slozio bi se sa tim,ja isto koristim Nokian zimske i sasvim sam zadovoljan njima,mozda nisu najbolje ali su u samom vrhu..msm Continental je br 1 ali zato i cena je vrhunska,dok Nokian cena\kvalitet> ekstra guma :)

Podeli ovaj post


Link to post

Zavisi i koji model nokian guma, prosle god sam stavio letnje nokian zLine suv i prezadovoljan sam. Po mokrom dosta bolje koce i drze pravac nego zimske continental. Plus auto manje trosi. Bolje se ponasaju nego fabricke letnje (pogotovu po kisi) Yokohama geolander g91.

Bile su proglasene za pobednika u klasi suv guma prosle god.

Podeli ovaj post


Link to post

Pretpostavljam da ova tema opet postaje aktuelna, pa da ne otvaram novu, nastavljamo priču ovdje.

 

Danas sam dobio od Toyota Centra ponudu za komplet od 4 točka (sa čeličnim felnama, Bridgestone zimskim gumama 205/55 R16 , ratkapnama, ventilima sa senzorima i šrafovima) za nešto preko 80000 dinara. Ne bih ulazio u diskusiju da li je ponuda povoljna ili nije, u ovom trenutku nisam raspoložen da dam toliki novac za ono što se nudi, pa mi padaju na pamet neke alternativne varijante (Sava, Vintera, itd.) Gume koje mogu pristojno da posluže mogu da se nađu za oko 25000-30000 dinara (komplet, naravno). Ostaje pitanje - da li kupiti čelične felne ili ne. Ne pitam da li je bolje imati ih (znam da jeste) nego da li nešto smeta Corollinim alu felnama da se menjaju gume na njima (na prethodnom automobilu sam to radio godinama i sve je bilo OK). Sledeća varijanta je kupiti i felne, ali bez ventila - znači uključena lampica (nadam se da nema zvučni signal).

 

Dakle, varijante su:

 

1. više od 80000 dinara i sve je kako treba, dobre gume, felne, ventili, ratkapne

2. jeftinije gume, montaža na alu felne

3. jeftinije gume + čelične felne, bez ventila

 

Znamo da je prva varijanta najbolja, pa je možemo preskočiti u diskusiji. Ima li neko iskustva sa ostale 2 i koje bi bile vaše preporuke?

Čudno je da Toyota ne nudi ove komplete sa jeftinijom varijantom guma, pretpostavljam da najveći dio cijene ide upravo na njih.

 

Da li je Toyota ranije imala nekakve akcije gdje bi ova prva varijanta bila jeftinija?

Znam da kada sam kupovao automobil (mart mjesec ove godine), imao sam ponudu za varijantu 1 za 60000 dinara, ali pošto sam se razvukao kao praćka da platim auto, zimske gume na početku ljetnje sezone su djelovale kao bacanje para :)

Izmenjeno od debela.hladovina

Podeli ovaj post


Link to post

Pisao sam ja u mojoj temi da stoji ponuda u Goti sa Sava gumama (15ke) za oko 500eur. Nisam siguran u detalje da li su ukljuceni i senzori, mada se spominjao ceo set.

Pricali smo tamo i oko drugih varijanti i ispada najbolje uzeti felne (bilo kakve) sa oglasa i gume po zelji. Sa senzorom se verovatmo mora zezati ako na novim felnama izostanu. Mada bih i ja pretrpeo upaljenu lampicu.

 

Dodatno, i ja sam na staroj Rolli imao i Savu i Winteru zimsku. I apsolutno su se pokazale ok, bez velike razlike izmedju njih. Jedino sto su mi Wintere delovale malo bucnije pri vecim brzinama. Mada zimi, generalno vucem na to da vozim opreznije i sporije.

 

Da podvucem crtu, i ja sam u istoj dilemi kao i ti i bice zanimljiva diskusija i trenutno vucem na to (izmedju ostalog i zbog ostalih finansijskih obaveza koje imam) da kupim gume i namontiram na postojece alu felne.

Cak se razmisljam i da uzmem Savu\Winteru - jer mislim da su sasvim ok shodno kilometrazi i nacinu voznje. Pratim i oglase (garaza forum) ne bi li naleteo na neke bolje i povoljnije.

 

Eto  ;)

Podeli ovaj post


Link to post

×