Jump to content
risp73

Yaris trza na smanjenom broju obrtaja :-(

Recommended Posts

Yaris 1.0, 2006. god, 16.000 km.

 

Kada smanjim gas, npr. u drugom stepenu prenosa, vozilo počinje da trza. Pri većem broju obrtaja sve je normalno. Problem se pojavio nakon redovnog servisiranja u ovlašćenom servisu.

 

U blizini nemem ovlašćeni servis pa da prvo ovdje upitam - šta bi moglo biti u pitanju.

 

Hvala

Podeli ovaj post


Link to post

Postovanje

 

Imao sam potpuno isti problem sa mojim Yarisom (1.0 vvt-i 2002`) kada sam ga kupio , odvezao sam ga u ovlasceni servis Toyota Centar Beograd i kompjuterskom dijagnostikom mi je utvrdjen problem sa Camshaft Oil Sensor-om.

Znaci auto je trzao recimo kada drzim mali gas u prvoj i drugoj brzini, bas onako neprijatno treskanje. Opravka tj. zamena ovog uredjaja ( Nov uredjaj + zamena ) me je kostala u to vreme (pre2god) 7000din.

 

Sad da opisem cemu sluzi ovaj sensor, posto je u pitanju VVT-i motor zapravo VVT-i je skracenica za Variable Valve timing Intelligence tj promenljivo otvaranje i zatvaranje ventila uz pomoc regulacije pritiska ulja, ovaj sensor mislim da regulise tajming otvaranja i zatvaranja.Defekt na sensoru prouzrokuje neravnomerno i ne programirano otvaranje ventila u odnosu na broj obrtaja. Tako da pri malim obrtajima ventili se otvaraju na pogresan nacin i stvara trzaje.

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.mwtech.ac.th%2F~suriya%2Fdata%2Fvvti.pdf&ei=cAYyTPW7NI26ONf_6ZEC&usg=AFQjCNF9s70duVf1y7IkSXgngyDW0Q-k9g&sig2=aHOw_3eUGB7-k9L3J0v8jQ

 

Ako treba jos nesto tu sam nadam se da cu pomoci pozdrav

Podeli ovaj post


Link to post

Pomišljao da je u pitanju nešto slično, nisam naravno imao pojma šta. Sad sam praktično siguran.

Šta da kažem nego HVALA.

 

Da iskoristim priliku za jedno podpitanje: da li na servisu mogu lako da otkriju problematični senzor i u slučaju kada se problem pojavljuje samo povremeno? Bojim se da ne odem u servis a jare se uzjoguni pa neće da trza.

 

Hvala još jednom

Srdačan pozdrav

Podeli ovaj post


Link to post
Pomišljao da je u pitanju nešto slično, nisam naravno imao pojma šta. Sad sam praktično siguran.

Šta da kažem nego HVALA.

 

Da iskoristim priliku za jedno podpitanje: da li na servisu mogu lako da otkriju problematični senzor i u slučaju kada se problem pojavljuje samo povremeno? Bojim se da ne odem u servis a jare se uzjoguni pa neće da trza.

 

Hvala još jednom

Srdačan pozdrav

 

E pa to je malo zeznuto, ali verujem da ce ti na dijagnostici oni detektovati kvar ako je nesto ovako u pitanju a ja bi po svemu sudeci rekao da jeste. Jedino ako je nedaj boze nesto sa menjacem korpom i kvacilom onda oni moraju da otvaraju menjac. Ali uvek oni prvo rade kompjutersku dijagnostiku. Odakle si ti , i gde ga vozis na servis inace?

Podeli ovaj post


Link to post

Pošto godišnje prelazim manje od 5.000 km, na servis odlazim jednom godišnje i insistiram da se uradi sve što je potrebno. Po obavljenom servisu dobijam popunjen i ovjeren originalni Tojotin obrazac u kojem se nalazi spisak potrebnih i obavljenih radova. I ovoga puta je navedeno da je obavljena "Provjera / brisanje grešaka u memoriji računara". Po tom obrascu zamjena filtera za gorivo uopšte nije predviðena. Ipak, s obzirom da sam prešao svega 15.000 km ne vjerujem da je gorivo u pitanju.

 

Interesantno je i da se problem pojavio svega nekoliko dana po obavljenom servisu.

Podeli ovaj post


Link to post
Pošto godišnje prelazim manje od 5.000 km, na servis odlazim jednom godišnje i insistiram da se uradi sve što je potrebno. Po obavljenom servisu dobijam popunjen i ovjeren originalni Tojotin obrazac u kojem se nalazi spisak potrebnih i obavljenih radova. I ovoga puta je navedeno da je obavljena "Provjera / brisanje grešaka u memoriji računara". Po tom obrascu zamjena filtera za gorivo uopšte nije predviðena. Ipak, s obzirom da sam prešao svega 15.000 km ne vjerujem da je gorivo u pitanju.

 

Interesantno je i da se problem pojavio svega nekoliko dana po obavljenom servisu.

E zaboravio sam da ti kazem proveri i dizne jer su meni cistili dizne u kompletu, toyota ima osetljive brizgaljke na ovo nase gorivo tako da moze i to dosta da utice.

Podeli ovaj post


Link to post

Mozda upravo zbog minimalne voznje u toku godine i treba oroveriti fiter. Ali, naravno, moja preporuka je da posetite ovlasceni Toyota servis, i tamo ce Vam sve reci...

Podeli ovaj post


Link to post

×