Jump to content
Pero-Zdero

Grijači nafte-koje kupiti?

Recommended Posts

Dva grijača nafte su crkla i treba ih zamijeniti, s tim sto bih mijenjao sva 4, e sada pitanje je kojim? Šta Vi mislite, koje uzeti?

 

 

Champion ~ 1200 din

 

NGK ~ 2000 din

 

HKT (japanski proizvodjač) ~ 2000 din

 

Toyota original parts ~ 3100 din

 

Napomena, cijene su po komadu.

 

U pitanju je Avensis d-4d.

Podeli ovaj post


Link to post
ORIGINAL. Složićete se da nije velika razlika, s obzirom na kvalitet koji pruža Toyota originalni deo.

 

Pa da, u pravu ste, original je samo 1100din. skuplji, ali x 4 je 4400din.

 

Samo me interesuje, ako su u njega fabricki postavljeni Toyotini original djelovi, zasto su crkli nakon 100.000km, ipak bi trebali da traju duze.

Moram napomenuti da zivim u predjelu gdje temperatura rijetko kad pada ispod 5 stepeni (i to traje 2 mjeseca max), tako da grijaci i nisu toliko "posla" radili. A i cini mi se da se grijaci ukljucuju na temperaturama ispod 15 stepeni, a ne svaki put kad se pali auto.

 

Na Coroli iz 1989 koja je bila presla 335.000km nikada nisu mijenjani grijaci, a palila je kao mina.

Podeli ovaj post


Link to post

Kupljeno NGK za 1800din po komadu.

 

Ugradjeni u auto...osjeti se razlika na nizim temperaturama...

 

Za sve one koji planiraju da mijenjaju grijace na avensisu iz 2004 sa d4d motorom, savjet je da to uradite sami. Ukoliko znate da zamijenite svjecicu na autu, znacete i da zamijenite grijace. Prosto i jednostavno, nema potrebe plaćati usluge majstorima, potrebna vam je gedora 10mm za poklopac motora, i 12mm za grijace(ona dublja) i to je to.

 

Eto, toliko od mene.

Podeli ovaj post


Link to post

Kako se osjeti/alarmira problem sa grijačima?

 

Imam avensis 2008 d4d 2.o 100.000km i imam problem sa startom na nižim temp. Moguće i da su dizne...

Podeli ovaj post


Link to post

×