Jump to content
sataric

Zuta lampica za motor

Recommended Posts

Ovo mi se desava vec par puta, a obzirom da mi je najblizi servis na oko 100 Km, a vremena nemam ni sekundu ...

U pitanjuje Yaris 1.0 2000 godiste

Od sjkoro mi se upalila zuta lampica sa motorom (ventilom) ili sta je vec

1) Ja zamenim svecice (na 101 000km) ona se iskljuci, vozio skoro mesec dana po gradu, krenuo na put, i nakon zaustavljanja i predjenih 100-200 km ona se upali

2) Ocistio protokomer majstor, lampica se iskljuci. radi OK motor, 10-15 dana po lokalu, krenuo na put .. i opet ista prica. nakon duze voznnje, svratim na pumpu i lampica se upali

3) Skinem kleme sa akumulatora i vratim nakon 10 sekundi i lampica ne svetli ???

 

mozda je subjektivni osecaj ali mi se cini da je motor za nijansu glasniji. Kako vidim meni se samo van lokala plai lampica. jel ima neko ideju ili moram da zrtvujem jedan dan do servisa

 

hvala unapred

Podeli ovaj post


Link to post

Najbolje je da posetite ovlašćeni servis, jer će se dijagnostikom utvrditi u čemu je problem. Kada sija pomenuta lampica, postoji mnogo problema koji mogu biti. često se dešava da se pali i zbog lošeg goriva, ali najbolje je da posetite servis.

Podeli ovaj post


Link to post

I meni svetli. Na dijagnostici piše "rich fuel mixture". Zamenio sam sve filtere i svećice, sipao pun rezervoar evro premijuma i dodao aditiv za čišćenje brizgaljki. Sad, da li će to pomoći, ne znam. Mada, ja imam i knedlu na prvom gasu (ono kada iz 800 obrataja dam naglo gas a on se guši, a kada povuče i oduzmem mu gas, on kao da ostane tren ili dva pa spusti obrtaje).

Podeli ovaj post


Link to post

I meni imala ta "knedla" kako ti kazes. Posle ciscenja protokomera prima gas odlicno. Probaj ovo. Imace protokomer se skida za 15 secundi, ja sam ga ocistio alkoholom u spreju.

Doduse meni je auto na TNG, kada broj obrtaja padne samo na jednu crticu na leru (osim one velike- ne znam koliko je to obrtaja_) hoce da napravi ovu pauzu, ali to se retko desava.To pripisujem gorivu :-) tj plinu. I meni je dijagnostika pokazivala problem sa smesom. Sada mi ne svetli nakon sto sam otkacio akumulator na 30 sekundi. Videcu da sukoro posetim neki servis (Nis ili Cacak) samo kada nadjem slobodnu subotu nekad u zivotu

Podeli ovaj post


Link to post

Očistio protokomer. Ala sam se iskesio za vurtov kliner - 2000 dinara! Ali, definitivno bolje vuče i nema knedlu. Samo je ostala lampica da svetli... valjda ni ona neće dugo.

Podeli ovaj post


Link to post

Probaj da iskljucis obe kleme na 5 minuta pa vrati. Mozda prestane :-)

iz iskustva.

super sto si ocistio protokomer, moj je bio prljav kao nista i ako ne znam odekle kada filtere za vazduh menjam na 8000 Km obicno

pozzz

Podeli ovaj post


Link to post

Juhu! Ugasila se posle dvadesetak km nakon čišćenja protokomera. Nisam baš ništa radio osim toga.

Podeli ovaj post


Link to post

:D sta eci sem da dugujes pice. Moja i dalje ne svetli po lokalu. ali cim predjem Vise od 100 Km u cugu mogu da ocekujem :-)

Podeli ovaj post


Link to post
Guest oggycc

Ako se posle kratke voznje opet upali zuta lampica onda vise ciscenje ne pomaze , vec se ovaj deo menja jer je u sustini potrosni .

 

Valjda ce potrajati do sledeceg vlasnika, pa posle kako hoce...

Podeli ovaj post


Link to post

Promeni svecice, mom drugu su stavili u Lav servisu svecice za corolu inace vozi yarisa i non stop mu je bilo upaljena zuta lampica kad su proverili utvrdili su gresku. Predpostavljam da su mu stavili jace secice.

Podeli ovaj post


Link to post

Ni meni nece da se iskljuci lampica...Zamenio sam do sada:svecice,pk kajs,procistio dizne i protkomer,zamenio sve filtere i ulje...Uservisu su mi iskljucili lampicu,al su naglasili da ce ponovo da se upali,kao sto i jeste,zbog loseg benzina...Inace,da kucnem u drvo,radi mi autic kao sat i prezadovoljan sam...Uzeo sam ga kao polovnog i sve ovo sto sam zamenio uradio sam u zadnjih 6 meseci...Samo japan buraz!! Sledeci auto koji budem uzimao,bice naravno,Japanac,naravno Toyota!!!

Podeli ovaj post


Link to post

hoće li neko biti ljubazan da mi objasni gde se nalazi protokomer i kako se skida

Podeli ovaj post


Link to post

http://www.microimageonline.com/forums/showthread.php/530-DIY-clean-MAF-%28mass-air-flow-sensor%29

 

Nisi rekao koji ti je yaris u pitanju

 

skida se srafcigerom, dva vijka samo. Isti je ovakav i na Yaris 1, meni stoji sa leve strane, na usisnoj grani, mora se skinuti nosac filtera za vazduh (mislim da su dva M6 vijka) i nikako ne mozes promasiti.

 

ako imas Yaris 1.0 do 2005 i ne mozes naci slikacu ti i poslati sliku

pozzz

Podeli ovaj post


Link to post

ja sam isto imao problem, imao je knedlu nije vukao i trosio je 15 litara ( yaris 1.3 2001) i drugar mi je ocistio protokomer, step motor leptir gasa i svecice i od tada yaris ide kao formula a potrosnja 7.5 samo gradska voznja i to pun gas...

sreca samo moja sto mi je sve to uradio dzabaka

Podeli ovaj post


Link to post

Check engine se može upaliti iz mnogo razloga od totalno banalnih pa do ozbiljnih problema.

U većini slučaja razlozi su banalni, pogotovo kod vozila koja imaju ugraðen TNG.

Mnogi se neće složiti sa mojom metodom, pošto realno nije po PS-u, ali na žalost mnogi ni nemaju para/vremena da sve rade po propisu.

Ukoliko Vam se upalila check engine lampica a niste primetili značajnije promene u funkionisanju motora uradite sledeće:

Pre početka napomena: Ne resetujete grešku.

1. Zamenite filetr vazduha, očistite/promenite svećice, očistite protokomer.

Ovo sam stavio kao br.1, jer bi ionako ovo trebali redovno da radite.

2. Može zvučati čudno, ali zaparvo vrlo efikasno, pogotovo kod TNG vozila. Prebacite auto na benzin. Po mogućstvu sipajte neki kvalitetan aditiv za gotivo. Izaðite na auto-put. Vozite izvesno vreme u visokim brojevima obrtaja. Kad kažem viskom mislim baš visokim 4-6K obrtaja. Vaš motor je deklarisan na mnogo veća opterećenja od ovog, tako da karakotrajna vožnja u ovakvim uslovima ne smeta ispravnom motoru.

Stara garda ovo zove produvavanje motora, i generalno ja ovo praktikujem bar jednom u mesec-dva dana. Dok je nekima ovo i normalan stil vožnje ;)

Šta ovim zapravo radite, povećanjem broja obrtaja, povećava se protok goriva, pritisak ulja u motoru, kao i pritisak u izduvnom sistemu. Tako da posmatrajte ovo kao da ste povećali pritisak vode dok ispirate nešto.

3. Proverite kontakte na lambda sondama (vrlo česti uzrok chack engine lampice)

 

Ukoliko je uzrok paljenja check engine lampice bila zaprljanost usisno-izduvnog sistema, postoji velika mogućnost da ovim postupkom otklonite uzrok paljenja lampice. Ukoliko je sve OK lampica bi trebala sama da se ugasi!!!! Dakle reset nije potreban. Ovom prilikom pričam o 1999-2005 modelu, za novije Yarise ne znam.

 

Dakle da još jednom ponovim i napomenem.

Ovo nije niti zamena niti alternativa odlasku u servis!!!!

Radite ovo samo ako ne osecatne "bitnije" promene u radu motora, a lampica se upalila.

Ukoliko vozite na plin, radite stavku 2 sa vremena na vreme.

Podeli ovaj post


Link to post

Nisi jedini koji primenjuje taj postupak :wink:

Podeli ovaj post


Link to post

Meni se upalila lampica,ocitana i izbrisana greska.U pitanju je bila druga,sekundarna lambda sonda.Sta savetujete.Pozdrav.

Podeli ovaj post


Link to post

Da li je komplikovano očistiti protokomer i da li to mogu sam da odradim?

 

Naime, moj Yaris 1.0 2004 se slicno ponasa na nizim obrtajima. Od 2000 o/min povlaci lepo ali u nizim kao da ga nesto guši.

Menjao sam filter vazduha, ocistio svecice, stvar je malo bolja nego na pocetku. Sipao sam i Wurth-ov aditiv za dizne i moram priznati da se osetila razlika.

Podeli ovaj post


Link to post

Yaris 688 ukoliko se ponovo upali check enegine lampica i očita ista greška, ukoliko želiš da ti auto radi ispravno , jedino što ti preostale je zamena lambda sonde.

Boocky protokomer se veoma lako skida na Yarisu i nije problem očistiti ga. Postoje razna kupovna sredstva namenjena za tu namenu. Kod mene na Yarisu protokomer koji je bio zaprljan očistio sam apotekarskim alkoholom pre više od godinu i po dana. I nemam više problema. Javi šta si uradio.

Podeli ovaj post


Link to post
Yaris 688 ukoliko se ponovo upali check enegine lampica i očita ista greška, ukoliko želiš da ti auto radi ispravno , jedino što ti preostale je zamena lambda sonde.

Boocky protokomer se veoma lako skida na Yarisu i nije problem očistiti ga. Postoje razna kupovna sredstva namenjena za tu namenu. Kod mene na Yarisu protokomer koji je bio zaprljan očistio sam apotekarskim alkoholom pre više od godinu i po dana. I nemam više problema. Javi šta si uradio.

 

Hvala na lepim savetima. Iako ja uvek predlažem odlazak u ovlašćeni servis :wink:

Podeli ovaj post


Link to post

Значи да резимирамо:

-чишћење протокомера

-чишћење усисног лептира

-чишћење бризгаљки горива

-адитив за гориво једном у 10-15.000 км

-евентуално заменити филтер горива (већина никада није мењана)

-оригиналне свећице

Podeli ovaj post


Link to post
Meni se upalila lampica,ocitana i izbrisana greska.U pitanju je bila druga,sekundarna lambda sonda.Sta savetujete.Pozdrav.

 

Имаш 2 оксиген сензора (тзв. ламда сонде), пре и после катализатора.Број 2 је после катализатора у твом случају.Ако се буде констатно палила лампица једино решење је замена новим.Оригинал је око 170 еур, а има и универзалних за око 70 еур или можда полован оригинал?!

Podeli ovaj post


Link to post

×