Jump to content
Musictalk

Ulje za menjac

Recommended Posts

Motul, Eneos, Liqui Moly, svejedno, 75W90 GL4/4+, nećeš pogrešiti.

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Dal ima velike razlike izmedju Motul gear 300 i obicnog 75w90? Gear 300 je oko 700 din skuplje.

 

Sent from my M83G using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala Mićo :)

 

Sent from my E5603 using Tapatalk

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Pozdrav, 

Sta je bolje uzeti tj koje ulje mislim na Marku, Mobil, Eneos ili Motul ili nesto cetvrto?

Menjao bih u Versa 1.8 vvti 129ks oznaka motora 1zz-fe, 2005 godiste. Znam da ide 75w90 ali ne mogu da se setim da li gl4 ili gl5.

Sta mi vi savetujete?

Podeli ovaj post


Link to post

Najbitnije ti je da li je GL5 ili GL4 proveri prvo to, pa onda tek možeš da tražiš, jer ako ide GL4 izbor ti je baš sužen u Srbiji Liqu Moly jedini pravi i to varijantu GL4+ a imaš Febi i još neke koji su GL4 ali samo 75w piše na kantici, ako ide GL5 onda si miran imaš ogroman izbor, ja bi možda na Motul gear 300 išao

Podeli ovaj post


Link to post

Sve su to kvalitetna ulja. Ja sam Eneos sipao i odma mi bio menjac meksi. Ne mozes pogresiti ni sa jednim od navedenih.

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala

Naso sam neki owner gde pise sledece!

Evo slike

Moze GL4 i GL5

Screenshot_20190408-112719.png

Screenshot_20190408-112744.png

Podeli ovaj post


Link to post

Mislim da je najpametnije konsultovati uputstvo za upotrebu od automobila (naravno, ukoliko ga imaš).

Drugo rešenje je da se konsultuje @expendable, odnosno Stalker, jer ko bi znao bolje od njega.

Za različita tržišta, odnosno kontinente se koriste različita ulja.

Podeli ovaj post


Link to post

Uzo sam Motul na kraju Gear 300 75W90 GL4/GL5 Puna sintetika, to su mi preporucili. Jeste skupo ali ne menja se cesto.f66d56147e02222fcf128e22b5c5063a.jpg3068565e29845c2c5878dcfb41070864.jpg

Послато са Nokia 7.1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

Zamenio ulje i evo slike, mozda je trebalo pre da se zamenif7d40e14b4949cebb8217e1c923c0870.jpg

Послато са Nokia 7.1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

Pozdrav svim forumašima!
Radi se o corolli e12 2005 god. dizelski motor 1.4 d4d ručni mjenjač sa 5 brzina. Često se dešava da zapinje u prvoj brzini a i u rikverc kada se ubacuje pa sam se prvenstveno odlučio za zamjenu ulja, uspjeo sam pronači po forumima i netu pošto upustva nemam da ide ulje gradacije 75W90 sad me zanima još koliko bi trebalo litara tog ulja i da li je dobar izbor ulje Eneos 75W90 gl5 jer mi se to nameće sa povoljnom cijenom i dostupnošću.

Slika ulja je sa neta.14aa0a21b9752abc7aec765508fd3eb6.jpg

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post

   Ја бих мало да освјежим ову тему. Наиме, стекао сам утисак да је овдје највећи проблем неусаглашеност онога што каже сама фабрика и оног што се заиста налази у мјењачима, а и неусаглашеност шта који мајстор препоручује да се сипа, првенствено од градације, произвођача па надаље.
   Првенствено бих се осврнуо на то како се мјењач шалта при кориштењу "ваљда неадекватног" уља. Посједујем тојоту авенсис т27 1.6 валвматик и од кад је имам шалтање није течно како сам очекивао, изразито из прве у другу. Када треба да се ужлијеби у другу брзину на ручици се осјети отпор, али ручица упадне у брзину. Међутим свако шалтање у којем се осјети отпор ручице резултира да ауто цимне/љуљне при отпуштању квачила. Када се благо ручица повлачи из прве у другу брзину, односно када се тако благо ужљебљује да се не осјети тај отпор ауто ће глатко прешалтати без икаквог цимања како год да је квачило послије шалтања отпуштено. Да сада не компликујем просљеђујем линк објаве са енглеског форума на којем је то идеално објашњено и тај власник каже да је овај проблем пристуан од кад је ауто дословно ново било. https://www.toyotaownersclub.com/forums/topic/124871-avensis-gearbox-oil/?do=findComment&comment=1114759
   У суштини оно што сам сазнао да је то генерално проблем код тојотиних шестостепених мјењача (барем у авенсису) што је мјењач конструисан на 3 осовине и да скоро сви искушавају исти проблем грубог шалтања посебно из прве у другу. Проблем сви рјешавају замјеном "адекватнијег" уља од оног "фабричког". Оно што форумаши препоручују као лијек за овај проблем је сипање Silkolene Pro SRG 75 односно Fuchs Titan Race SRG 75. Кажу да је ова градација ријешила проблем грубог шалтања. Оно што се мени као прво питање поставља, зар уље које је намијењено за мотоцикле беспријекорно паше и на аутомобилске мјењаче? Друга ствар, које је то фабричко уље уграђивано када неко друго уље, претпоставља се, друге градације рјешава проблем? Баш сам данас узео књигу са упуствима за сервисирање да видим шта то фабрика савјетује. Ауто је 2011. годиште тако да је вјероватно тада и књига одштампана и од тада важе препоруке. Конкретно каже да се у мјењач бензинског мотора сипа 2,4 литре, док у дизелског 2,3 литре; врста уља за мјењач API GL-4; препоручени вискозитет уља за мјењач SAE 75W. То би значило да се ради о моновискозном уљу. 
   Конкретно на мом ауту које тренутно има 166 000 километара рађено је квачило на 120 000 километара и тада успут замијењено уље у мјењачу. Сви сервиси су рађени у овлаштеном сервису и власник је рекао да је тада стављено оригинално уље за мјењач. Е сада проблем је што се при куповини низам занимао за ову проблематику, нисам га питао која је тачно градација сипана, јер нисам могао ни слутити да је ово све око тих уља нестандардизовано и да даје различите резултате. Питао сам претходног власника да ми каже које је тачно уље сипано, које градације па ћу вам одговор накнадно овдје прослиједити.
  Да ли је неко од вас имао сличан проблем са шалтањем? Да ли га је ријешио замјеном уља? Које је уље сипао?

220134226_801635163869098_71852146468403

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post

×