Jump to content
risp73

antifriz, koncentracija, čep?

Recommended Posts

Majstor (!?) mi je mijenjao antifriz, ispustio je stari (bar je tako mislio), sipao novi (nerazrijeðen!) ali stalo je otprilike samo pola predviðenog, više nije moglo.

Sad je u motoru ne znam ni sam šta, pola dvije godine starog razrijeðenog i pola ovog novog koncentrisanog.

 

Pitanje1:

Koliko je štetno po rashladni sistem ako se umjesto razblaženog sipa koncentrisani Modričin PERMANT LONG LIFE 100?

 

Pitanje2:

Koliko znam čepovi na posudi za rashladnu tečnost imaju ugraðene ventile, na mom Yarisu je običan plastični poklopac koji sigurno ne može da izdrži nikakav ozbiljniji nadpritisak. Na poklopcu hladnjaka doduše piše 108kPa (tek malo više od atmosferskog pritiska). Kako sve ovo funkcioniše (bez ventila u poklopcu)?

Podeli ovaj post


Link to post

Bolje bi bilo da ste razblažili vodom, ali ako je već ostao stari, to neće značajnije štetiti rashladnom sistemu, ali mislim da je tačka ključanja nešto drugačija. U svakom slučaju, ako je sve ostalo ok, to ne bi trebalo da šteti agregatu.

 

Kada provozate auto, ugasite ga, a zatim pogledajte u posudi na kom niovu je rashladna tečnost. Ako je manja od "minimuma" vi dospite, jer tu očigledno nije "ozračen" sistem.

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala, sačekaću jesen pa ću ponovo da mijenjam, ali kod boljeg majstora.

 

Interesuje me kako Yaris uspijeva da, bez ventila u čepu, održi pritisak u rashladnom sistemu na svega 108kPa.

Podeli ovaj post


Link to post

×