Jump to content
Sign in to follow this  
AdminToyota

Toyota se 2017. godine vraća u WRC

Recommended Posts

wtsgp.jpg

 

Ono što su svi ljubitelji reli sporta s nestrpljenjem očekivali, postaje realnost. Toyota je danas zvanično potvrdila, da se vraća u FIA Svetski reli šampionat. Novi takmičarski automobil - Toyota Yaris WRC, prvi put videćemo na WRC takmičenju 2017. godine. Ispod "haube" Yarisa WRC nalazi se 1.6 Turbo motor maksimalne snage 300 KS pri 6.000 o/min i maksimalnog obrtnog momenta 420 Nm. Maksimalan dozvoljen broj obrtaja iznosi 8.500 o/min. Za prenos snage brine se sekvencijalni menjač sa šest stepeni prenosa.

 

Na konferenciji za medije u Tokiju, predstavljen je takmičarski automobil Toyota Yaris WRC pripremljen po specifikaciji za Svetski reli šampionat. Automobil će prvo zvanično takmičenje imati 2017. godine, kada će na snagu stupiti nova sportska regulativa u WRC-u. Postoje najave, da će tehnički pravilnik za 2017. godinu u Svetskom reli šampionatu dozvoliti upotrebu hibridne tehnologije, u kojima Toyota ima vodeću poziciju u automobilskom svetu.

 

 

Testiranje takmičarskog Yarisa počelo je u proleće prošle godine, i od tog perioda se spekuliše o datumu povratka Toyote u Svetski reli šampionat. Za razvoj automobila se stara divizija Toyota Motorsport (TMG) sa sedištem u nemačkom Kelnu, gde su razvijani i reli takmičarski automobili Toyote u prošlosti. U razvoju automobila učestvuju iskusni vozači - Francuz Stephane Sarrazin i finski reli vozač Sebastian Lindholm. Francuz Eric Camilli izabran je za program za razvoj mladih vozača.

 

Predsednik Toyota Motor Corporation, Akio Toyoda, potvrdio je da Toyota završava apstinenciju u Svetskom reli šampionatu, koja traje od 1999. godine. "Kada sam prošle godine bio u Finskoj, mnogo ljudi me je pitalo, kada će se Toyota vratiti. Ljudi su govorili o istoriji marke u WRC-u. Bio sam iznenaðen, koliko ljudi to još uvek pamti. Osetio sam potrebu, da Toyota treba da se vrati, dok još ljudi to pamte. Želimo da pravimo bolje automobile, i zato se vraćamo 2017. godine." - izjavio je Toyoda.

Podeli ovaj post


Link to post
Sign in to follow this  

×