Jump to content
Zoran011

Pomoc pri kupovini Yaris Verso 1,3 vvt-i 2001 automatik

Recommended Posts

Naslov sve govori

Napomenuo bih na pocetku da sam TOTALNI DUDUK I AMATER sto se tice poznavanja kola.

Ako moze pomoc pre kupovine sta gledati i proveriti. Citao sam malo ovde po forumu i vidim da je jedna od bitnijih stvari da je auto napravljen u Japani. Gde to treba da se pogleda i sta treba da pise da bi to bilo sigurno. Sto se tice motora tu mi je otprilike sve jasno jer onoliko koliko sam shvatio za ovaj model 1,3 je dovoljno malo paznje pa da budes prezadovoljan. Moj drugar ima obicnog Yarisa 1,0 i ono sto me je prijatno iznenadilo je to da ga je kupio sa 307,000km vozi ga vec 1,5g i nista on tu nije dirao osim osnovnih servisa a zena njegova ga vozi . Interesuje me kako se pokazao njihov automatski menjac (naj klasicniji) bez tip-tronika i ostalih gluposti. Sta da proverim kod menjaca kada budem probao ?

Hvala unapred

Podeli ovaj post


Link to post

Sto se tice provere da li je proizveden u Japanu,pogledaj broj sasije koji mora da pocinje sa slovima JTD********,a sto se tice menjaca moja preporuka iz iskustva bolji ti je manualni menjac,a automatik zaista mora da je ocuvan i perfektno odrzavan.A ako si vec odlucio da uzmes automatik,probas ga ovako:

kada ga upalis,drzis kocnicu desnom nogom,levu nogu zaboravi,savij je pod sediste,da nebi po navici krenuo da stiskas kvacilo,a nabosces kocnicu.Dok ga palis drzis stisnutu kocnicu,desnom nogom kojom i dajes gas, ubacis ga iz "P" u "R" i ako odmah trzne auto kada prebacis rucicu,nije dobro,isto to ponovi laganim prebacivanjem u "D",ako i tada trzne menjac nije dobar t.j nesto nije uredu u sklopu menjaca.Automatski menjaci jesu prakticni za gradsku voznju,ali za nase uslove odrzavanja auta jednostavno nisu.Jedino ako je auto nov ili star najvise 2-3god.Svako ko je imao bilo kakav automatski ili poluautomatski,sekvencijalni,itd.menjac recice ti da je imao neki kvar koji nimalo nije jeftin.

Pogledaj boju i nivo ulja u menjacu obavezno .To se gleda kada je auto upaljen i ubacen u "P",ako je ulje tamnije boje nije dobro,obicno je crveno roze boje ili svetlo zute.Sve tamnije varijante nisu dobre.Obrati paznju i na zvukove koji dolaze uz predela menjaca,ako nesto prejako zuji,cvili ili pri prebacivanju rucice od P-R-N-D-1-2 bilo sta pocne da krcka, skripi,zuji ili naglo trza,menjac nije dobar.

Moja preporuka ti je mamualni menjac i motor 1.3.Tu nemas greske, a ni dileme.

Pozdrav i srecna kupovina

Podeli ovaj post


Link to post

#abercrombie# puno ti hvala na brzom i konkretnom odgovoru. Posto se mojoj porodici svidja ovaj model automobila (prakticnost+idealan za grad+odrzavanje i pouzdanost ..) a zbog supruge moram da uzmem automatika druge mi nema nego da nadjem pristojan primerak.

Ako ima ovde na forumu neko ko zna sta i kako (majstor ili serviser) i ko je voljan da umesto mene pregleda vozilo (te najvitalnije stvari), moze administrator ili da pomeri temu gde joj je mesto ili da uputite ljude na moj pp pa da se dogovorimo. Zasto ovo pisem, pa iz prostog razloga koji je napomenjen u prvom mom postu gde sebe smatram "DUDUK ZA KOLA".

Ako ne bude bilo nikoga onda imam par pitanja

-gde se gleda taj broj sasije

-gde se proverava ulje u menjacu

 

Ovo je auto koji sam pikirao

http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/6134052/toyota-yaris-verso-vvti

 

jaooooooooooooo treba me #;$%"/!!!

p.s-ako covek pristane u odlazak u servis koji mi preporucujes/te blizu senjaka-dedinja

ako pristane bicu srecan ko budala

Podeli ovaj post


Link to post

Pogledao sam Yarisa kog si izabrao,na"Polovni automobili,com.Moje misljenje ti je da dobro razmislis oko tog menjaca i postavi sam sebi pitanje zasto vlasnik prodaje tako dobar auto,i ostavlja mogucnost zamene,za auto u istoj klasi, ali losije reputacije i manje pouzdanih brendova od Toyote.Neznam ,mozda i gresim,ali obrati paznju na te trzaje na menjacu,a br.sasije ti se nalazi kada otvoris haubu,sa leve strane(desna strane auta) na plocici koja je pricvrscena na kos t.j lim do tocka,i jasno se vidi i plocica i brojevi,Ako ne pocinje sa JTD****,onda Verso nije proizveden u Japanu,nego u Francuskoj.I da znas da sam i ja od skoro clan foruma,i da sam primetio da clanovi foruma nisu bas nesto solidarni i brzi da ti odgovore.Zasto je to tako,neznam.Malo sam i ja iznenadjen.Za razliku od nekih drugih foruma sa drugim brendovima,ovaj je bas stur sa savetima i pravim odgovorima.Mislim i da je slabo posecen,sto mozes i sam da zakljucis po datumima od kad stoje pojedina pitanja ,ali bez odgovora.Evo,ja sam prekljuce postavio pitanje gde i kako da nadjem najbrze pumpicu za tecnost brisaca soferke i niko nista.A na Alfa Romeo forumu bi mi odgovorili vec 50 clanova,sa konkretnim odgovorima i savetima,novo,polovno,kako popraviti,gde naci otpad za delove,prodavnice i slicno,Ovde je sve na note i svi te odmah salju u ovlasceni servis i traze ti br.sasije.

Dosta cudno,ali istinito.Toliko od mene,pa stecno i budi oprezan.Auto je ipak vozen po Srbiji,bolja je varijanta neki Yaris koji je na nekom placu,bar znas da nije silazio sa asfalta evropskih puteva,odrzavan je u ozbiljnijim servisima,nije vozen po rupama Srbije itd.

Srecna kupovina,pa kako bude!

Pozdrav!

Podeli ovaj post


Link to post

A merac ulja u automatskom menjacu treba da je skroz do sofersajmne ,isto je vidljiva drska sipke (zice) koja na dnu ima zonu od 3-4cm u kojoj je nivo ulja,a koji se proverava kada je motor upaljen, na ler gasu.Ja sam od automatika imao "Jeep-Grand Cheeroki 5.9L.limited edition" i imao sam problema prvo sa rikvercom,a kasnije i sa prebacivanjem iz druge u trecu brzinu.Servisu u Sopotu sam ostavio silan novac za popravke,srecom sam imao drugi auto da se sluzim,ali od tada nikada vise nebih vozio Automatik.Jeste dobar kada je nov,ali ovaj Verso koji je tebi zapao za oko ,ipak je suvise star za dalju normalnu funkciju.Veruj mi govorim ti iz iskustva,moj dzip je bio star 4.god a ovaj tvoj Verso 14.god.To je previse za Automatski menjac.Moj ti je savet da ga zaobidjes,bez obzira sto je Toyota,automatik tog godista je odvezao svoje t.j zavrsio je pricu,sto se tice menjaca.Motor je nesto drugo,on moze da izgura bez problema i u Srbiji oko 400-500.000km.bez problema.

Ako si bas resio da uzmes tog Yarisa,obavezno povedi nekog ko se ipak razume u autom.menjace ili ga oteraj u neki dobar servis,pa neka ti procene stanje menjaca.Ja ga nebih kupovao.

Toliko od mene.

Pozdrav!

Podeli ovaj post


Link to post

×