Jump to content
TcS

Ulje za motor

Preporučite marku motornog ulja  

65 members have voted

  1. 1. Koje ulje koristite za vaš auto ?

    • ENEOS
      27
    • MOTUL
      3
    • CASTROL
      11
    • TOTAL
      7
    • MOBIL
      4
    • ESSO
      1
    • ELF
      0
    • SELENIA
      0
    • BP
      0
    • TOYOTA ulja
      7
    • LEXUS ulje
      0
    • LIQUI MOLY
      3
    • VALVOLINE
      0
    • SHELL
      1
    • TEXACO
      0
    • HAVOLINE
      0
    • MODRIČA
      1
    • LUKOIL
      0


Recommended Posts

Pozdrav.

Ima Aurisa 1.4d d-4d 2015.

Preporučeno ulje u knjizi za dizelaša je 0WE-30.

ENEOS Premium Ultra 0W-30 je na dobrom glasu i piše da je za japanska vozila.

1k košta 1290 din.

Na poslednjem servisu su mi stavili Eneos 5W-30.

Pošto su me odrali za servis sam ću kupiti ulje i filter ulja.

Koje ulje mi preporučujete i koliko litara mi treba?

Da li znate nekoga na Novom Beogradu ko po pristojnoj ceni može da zameni ulje i filter?

Hvala unapred

Podeli ovaj post


Link to post

Eneos 5W30 Mislim da je sasvim OK pogotovo ako je auto prosao br 100.000, manje vise bilo ko moze da zameni ulje i filter ulja i da ti ne naplati vise od 1000 din, a ulje kupis sam i filter naravno.

Podeli ovaj post


Link to post

Prešao svega 62000

Podeli ovaj post


Link to post

Nađi koji standard treba da ispunjava motorno ulje . Piše na kantici od motornog ulja . Mislim da je i 5w-30 u redu ali ne bilo koje . Ako nemaš kanticu od ulja potraži na netu standard ulja za svoj auto . 

Da znaš koje ulje treba da kupiš kada budeš sledeći put menjao 

Izmenjeno od Piske

Podeli ovaj post


Link to post

Za pomenuti motor (2015) inicijalno (u garantnom roku) je preporuka ACEA C2 i 0W-30.

No, može i C3 kako u 0W-30 tako i 5W-30.

Kako nije prešao mnogo km 0W-30 jeste dobra opcija ALI moja preporuka je 5W-30 (vozilo se malo koristi, 0,5% uštede goriva ništa ne znači, ostalo je isto ili bolje sa 5W-30 tj. ACEA C3 (u odnosu na C2), ako ništa drugo manja potrošnja ulja (zaštita je na papiru ista, ali više je rezerve u 5W30), Eneos je dobar izbor (bilo 0W30 bilo 5W30).

Nećeš pogrešiti ni sa jednim od navedenih. Btw. menjaj ulje jednom godišnje i pored slabog korišćenja automobila.

 

Podeli ovaj post


Link to post

Puno hvala na savetu.

Da li mi za mali servis jos treba samo filter ulja ili i goriva?

Pozz

Podeli ovaj post


Link to post

Koje ulje je trenutno najbolje sipati za corollu 1990 1.3 12 valve s obzirom da je matora ko biblija xD

Podeli ovaj post


Link to post

15w-40 

Podeli ovaj post


Link to post
pre 4 minuta, Piske said:

15w-40 

A koji proizvodjac? 159.000km presla 

 

Inace je Totalov 10w40 quartz u njoj.

Izmenjeno od Goran_Toyota

Podeli ovaj post


Link to post

Možeš da biraš . U principu ne menjam motorno ulje koje se pokazalo kao dobro 

Podeli ovaj post


Link to post
pre 7 minuta, Piske said:

Možeš da biraš . U principu ne menjam motorno ulje koje se pokazalo kao dobro 

Vazi, a koliko vidim ljudi vole da stavljaju Eneos u Japance? :yes:

Podeli ovaj post


Link to post

Dobra su ulja, a jos i japanska podrijetlom. :D

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Kao što su Vam već rekli, 15W-40 bilo kog poznatog proizvođača (bitnije da je originalno nego koji je u pitanju).

Ulje može biti od API SG pa naviše (SJ, SL, SM, SN), uglavnom je sad najlakše naći API SL što je i optimalno.

Drugo rešenje može biti nego PS 15W-50 ulje (takođe preko cele godine).

Ako prelazite više od 7500 km u toku godine, onda možete kombinovati, npr. 10W-40 u hladnijih 4-5 meseci u godini, a ostali deo SAE 20W-50 mineralno (API SG ili SL koje je bolje i lakše je naći).

Eneos je sasvim o.k. ALI i bilo koji poznati (renomirani) proizvođač. To je (zaista) manje bitno. Naročito za kategoriju ulja koja su u pitanju.

Pozz

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Pozdrav ljudi...

Treba prvi put da mijenjam ulje u motoru na rav 4 2.2d4d 100kw 2006god. Do sad sam na VW koristio LM top tec 4100 5w40. Ovdje ide 5w30, da li da koristim i dalje LM, ali  top tec 4200 koje je 5w30 ili mozda shell helix isto 5w30.

Hvala

Podeli ovaj post


Link to post

Da, upravo tako. 4200 je dobar izbor. Može i 4600. Mogu i druga slična (ACEA C3) npr. Total INeO MC3 (odlično ulje po razumnoj ceni).

Slično Shell ulje je Helix Ultra ECT 5W30.

Ne znam da li je RAV iz 2006. imao DPF ako ne mogu i ACEA A3/B4 ulja, ali C3 je i onda o.k.

 

Podeli ovaj post


Link to post

Pozdrav,

Vozim corollu 2017 1.6 97kw, prešao 40.000km.

Do sada servise radio u ovlaštenom, sipali su mi toyota 5w30. U upustvu piše da je u fabrici u motor nasuto 0w20 i da je to preporučeno ulje. Ako isto nije dostupno može 5w30, ali ga je neophodno zamjeniti na sledecem servisu sa 0w20.

Baš neozbiljno od ovlaštenog... da sam ranije znao, bunio bi se!

Sad mi je istekla garancija i nauso sam eneos sustina 0w20 i mann filter. 

Nadam se da je to sada To!?

 

Izmenjeno od Amko

Podeli ovaj post


Link to post
pre 2 sati , Amko said:

Pozdrav,

Vozim corollu 2017 1.6 97kw, prešao 40.000km.

Do sada servise radio u ovlaštenom, sipali su mi toyota 5w30. U upustvu piše da je u fabrici u motor nasuto 0w20 i da je to preporučeno ulje. Ako isto nije dostupno može 5w30, ali ga je neophodno zamjeniti na sledecem servisu sa 0w20.

Baš neozbiljno od ovlaštenog... da sam ranije znao, bunio bi se!

Sad mi je istekla garancija i nauso sam eneos sustina 0w20 i mann filter. 

Nadam se da je to sada To!?

 

Identičan slučaj kod mene!!!

2015 godište corolla sa istim motorom...43000 km.... 5 x mu na redovnim servisima sipali 5w30!!! ( servisi su rađeni na svaku godinu pošto prošli vlasnik nije prelazio dovoljno km) ja ga kupio prošle godine sa 32000 km i uzeo da uradim servis kod istog ovlašćenog servisa, kao ako nastavim pred istek garancije (ili slično) produžavaju garanciju na još 5 godina...naravno opet sipali 'TGMO 5w30 PFE'

Uzmem da proverim na eBay koliko košta 'toyotino' 5w30 ulje i pošaljem broj šasije prodavcu da pitam da li je to ulje za moj auto!!! Evo šta je odgovorio:

'Hi you shouldn't be using 5w30 oil because if you check your car manuals it clearly states that you should be using 0w20 oil only and if its not available then use 5w30 temporarily, because 5w30 oil is more thicker and often used prior to 2009 petrol vehicles all latest vehicles are recommended to use 0w20.'

Moje sledeće logično pitanje je da li je kasno i da li mogu da pređem na 0w20, odgovor je sledeći: 'ofcourse you can to minimise any further damage, try to double check as well'

Napominjem da sam isti odgovor za 5w30 ulja dobio od 2 različita trgovca.

Podeli ovaj post


Link to post
pre 9 sati , sasacovic said:

Identičan slučaj kod mene!!!

2015 godište corolla sa istim motorom...43000 km.... 5 x mu na redovnim servisima sipali 5w30!!! ( servisi su rađeni na svaku godinu pošto prošli vlasnik nije prelazio dovoljno km) ja ga kupio prošle godine sa 32000 km i uzeo da uradim servis kod istog ovlašćenog servisa, kao ako nastavim pred istek garancije (ili slično) produžavaju garanciju na još 5 godina...naravno opet sipali 'TGMO 5w30 PFE'

Uzmem da proverim na eBay koliko košta 'toyotino' 5w30 ulje i pošaljem broj šasije prodavcu da pitam da li je to ulje za moj auto!!! Evo šta je odgovorio:

'Hi you shouldn't be using 5w30 oil because if you check your car manuals it clearly states that you should be using 0w20 oil only and if its not available then use 5w30 temporarily, because 5w30 oil is more thicker and often used prior to 2009 petrol vehicles all latest vehicles are recommended to use 0w20.'

Moje sledeće logično pitanje je da li je kasno i da li mogu da pređem na 0w20, odgovor je sledeći: 'ofcourse you can to minimise any further damage, try to double check as well'

Napominjem da sam isti odgovor za 5w30 ulja dobio od 2 različita trgovca.

Ja sam uputio email Toyoti vezano za sipanje ulja mimo  preporuke u ovlaštenim servisima, baš me zanima odgovor.

Što se tice te produžene garancije, ako servisiraš auto kod njih, ja sam tražio da mi pošalju šta ta garancija pokriva. Uglavnom radi se o djelovima koji nikad ili skoro nikad se ne pokvare kod Toyote, pogotovo mojom umjerenom dinamikom pređenih km/godišnje. Tako da sam odustao od toga.

 

 

 

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam pre par dana odradio redovan servis na Yarisu 1,5 iz 2019. i usuli su mot. ulje 0W-20. U pitanju je ovl. servis AUTO TURING STANOJEVIĆ.

Podeli ovaj post


Link to post
On 1.5.2022. at 9:30, Amko said:

Ja sam uputio email Toyoti vezano za sipanje ulja mimo  preporuke u ovlaštenim servisima, baš me zanima odgovor.

Što se tice te produžene garancije, ako servisiraš auto kod njih, ja sam tražio da mi pošalju šta ta garancija pokriva. Uglavnom radi se o djelovima koji nikad ili skoro nikad se ne pokvare kod Toyote, pogotovo mojom umjerenom dinamikom pređenih km/godišnje. Tako da sam odustao od toga.

 

 

 

Pa ako ti i odgovore, siguran sam da će odgovor biti nešto tipa: 'fabrika preporučuje 0w20 ali za naše podneblje i naše uslove eksploatacije, (kvalitet goriva...itd) naša je preporuka 5w30...'

Podeli ovaj post


Link to post

Kod hibrida (npr. Yaris) novijih godišta ide "čak" i 0W-16. Za npr. 2019 (ali i 2015) je 0W-20 standardno (primarna preporuka). Naravno, kod većine modela je dozvoljeno i SAE 5W-30, tako da ovlašćeni (ili bilo koji drugi koji se drži preporuka) može da sipa i to. Razlike u zaštiti motora praktično nema, 0W20 je štedljivije za benzin (gorivo), ali tek oko 1% ili 2-3% (čist grad, naročito zimi), dok 5W30 može biti "štedljivije" što se ulja tiče (ali ne mora da znači).

Dok je god motor u dobrom stanju (naročito prvih 100k km) SAE 0W20 je dobar ("bolji") izbor, naročito za pretežno gradsku vožnju (pa čak i leti).

 

P.S. Zvanični servisi mogu imati i različitu preporuku (ako je fabrika tako propisala) a sipaće ono što im više odgovara (npr. može da se koristi u više modela, pa je jednostavnija nabavka i upravljanje zalihama, a može biti i jeftinije, što je o.k. i za korisnike).

Izmenjeno od Expendable

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam davno, pre oko 10 godina ( dok sam imao pežo ) podneo prijavu Sudu časti pri Privrednoj komori i disciplinski tužilac je podigao optužni predlog, a sud je oglasio krivim tadašnjeg uvoznika pežoa ( Verano motors ) i servisera ( Verano Remont ) zato što su mi u dva navrata zaredom (bez da su me pitali ) pri redovnom servisu u motor sipali "dozvoljeno motorno ulje" ( 5W-40), a ne "preporučeno motorono ulje" ( 5W-30).

Stav suda je bio da je interes kupca bitniji i da ako proizvodjač kaže da je nešto "preporučeno" ( a tada je bilo 5W-30), da oni ne smeju bez moje saglasnosti da sipaju bilo šta drugo, pa makar to drugo bilo i "dozvoljeno" ( a tada je za taj motor to bilo 5W-40 ).

Podeli ovaj post


Link to post

Evo dobio sam i odgovor:

"Korištenje motornog ulja ovisi o temperaturnom području u kojem se koristi (misli se na vanjsku temperaturu). Gradacija 0W20 je preferirano ulje od strane proizvođača, ali sasvim je uredu da se koriste i dole prikazane gradacije, te je za očuvanje motora i garancije najbitnije da se koristi originalno Toyota motorno ulje i da se vlasnik pridržava programa plana održavanja vozila.

0W20 gradacija pokriva sve zahtjeve zemalja EU  i iz tog razloga isto dolazi iz fabrike. Prednosti su bolje pokretanje u zimskim uslovima i univerzalnija upotreba, pa je zbog toga i cijena veća u odnosu na gradaciju 5W30 .

Gradacija 5W30 odgovara zahtjevima proizvođača i Toyota ne vidi nikakav problem sa korištenjem navedenog ulja.".

downloaded

 Očekivan odgovor, ništa pametno! A obzirom da mi je istekla garancija, "...te je za očuvanje motora i garancije najbitnije da se koristi originalno Toyota motorno ulje...",  me više ne zanima. Bolje nasuti Eneos sustinu 0w20, već Toyotu 5w30. 

Jel tako? Tako je!

Pozdrav iz Bosne!

Podeli ovaj post


Link to post

Ja bih se držao "preporuke" Fabrike, a ne "odbrane" servisera.

Podeli ovaj post


Link to post

×