Jump to content
TcS

Ulje za motor

Preporučite marku motornog ulja  

65 members have voted

  1. 1. Koje ulje koristite za vaš auto ?

    • ENEOS
      27
    • MOTUL
      3
    • CASTROL
      11
    • TOTAL
      7
    • MOBIL
      4
    • ESSO
      1
    • ELF
      0
    • SELENIA
      0
    • BP
      0
    • TOYOTA ulja
      7
    • LEXUS ulje
      0
    • LIQUI MOLY
      3
    • VALVOLINE
      0
    • SHELL
      1
    • TEXACO
      0
    • HAVOLINE
      0
    • MODRIČA
      1
    • LUKOIL
      0


Recommended Posts

pre 10 sati , Amko said:

Evo dobio sam i odgovor:

"Korištenje motornog ulja ovisi o temperaturnom području u kojem se koristi (misli se na vanjsku temperaturu). Gradacija 0W20 je preferirano ulje od strane proizvođača, ali sasvim je uredu da se koriste i dole prikazane gradacije, te je za očuvanje motora i garancije najbitnije da se koristi originalno Toyota motorno ulje i da se vlasnik pridržava programa plana održavanja vozila.

0W20 gradacija pokriva sve zahtjeve zemalja EU  i iz tog razloga isto dolazi iz fabrike. Prednosti su bolje pokretanje u zimskim uslovima i univerzalnija upotreba, pa je zbog toga i cijena veća u odnosu na gradaciju 5W30 .

Gradacija 5W30 odgovara zahtjevima proizvođača i Toyota ne vidi nikakav problem sa korištenjem navedenog ulja.".

downloaded

 Očekivan odgovor, ništa pametno! A obzirom da mi je istekla garancija, "...te je za očuvanje motora i garancije najbitnije da se koristi originalno Toyota motorno ulje...",  me više ne zanima. Bolje nasuti Eneos sustinu 0w20, već Toyotu 5w30. 

Jel tako? Tako je!

Pozdrav iz Bosne!

Jasno! Odgovor koji smo i očekivali...opet nisam siguran da u Africi i Australiji u ove Toyotine motore sipaju 0w50 zbog temperaturnog područja.

Brine me samo da li će se sa promenom na 0w20 pojaviti određena potrošnja ulja kao što je napomenuo Expendable. Prijatelj iz Eneosa mi je takođe skrenuo pažnju da postoji mogućnost to da se desi. Imam još par hiljada kilometara da razmislim do servisa. Sve delove u originalu sam nabavio ostalo još ulje a ono svakako neće biti 'originalno' Toyotino.

Svakako te molim da javiš utiske o Eneosu 0w20...najviše mislim na potrošnju ako se pojavi, mada i ovim rešenjem na corollama je pakao izmeriti nivo ulja...

Podeli ovaj post


Link to post
pre 8 minuta, sasacovic said:

Jasno! Odgovor koji smo i očekivali...opet nisam siguran da u Africi i Australiji u ove Toyotine motore sipaju 0w50 zbog temperaturnog područja.

Brine me samo da li će se sa promenom na 0w20 pojaviti određena potrošnja ulja kao što je napomenuo Expendable. Prijatelj iz Eneosa mi je takođe skrenuo pažnju da postoji mogućnost to da se desi. Imam još par hiljada kilometara da razmislim do servisa. Sve delove u originalu sam nabavio ostalo još ulje a ono svakako neće biti 'originalno' Toyotino.

Svakako te molim da javiš utiske o Eneosu 0w20...najviše mislim na potrošnju ako se pojavi, mada i ovim rešenjem na corollama je pakao izmeriti nivo ulja...

Koju korolu imas?

Podeli ovaj post


Link to post
1.6 97 kW 2015.god ~42000 km
Zašto je "pakao" izmjeriti nivo ulja? Na što si točno mislio?

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post
pre 14 minuta, LAV-LAV said:

Zašto je "pakao" izmjeriti nivo ulja? Na što si točno mislio?

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
 

Zbog luka pod kojim merač ulja ulazi i izlazi iz kanala! Ulje na meraču ostaje razmazano.

Ok, mozda sam preterao sa ovim 'pakao' ali svakako je drugačije i vremenski duzi proces kontrolisanja nivoa ulja. Zahteva u mom slučaju 10-ak minuta. Nemoguće da sam samo ja to primetio?!?

Podeli ovaj post


Link to post

Ja na dizelu nemam taj problem. Ulje mjerim na topao motor nakon cca 5 min. Izvadim šipku,obrišem "razbacano ulje" pa opet ponovim. Ako treba i 2-3 puta ponovim postupak i uglavnom nije problem.

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Jasno. To je normalan postupak i tako sam i ja merio na svim vozilima koje sam imao, ali ovde je malo drugačija priča. Na ovom motoru, zbog uvijenosti vođice ili cevi merača, da bih dobio čistu 'crtu' nivoa ulja izvadim merač, obrišem i stavim ga sa strane (ne vraćam odmah). Sačekam 5-10 min da se slije ulje sa cevi merača i tek tada kad vratim merač i ponovo izvadim mogu da dobijem čistu crtu nivoa ulja. U suprotnom stalno dobijam razmazan merač.

I sam sebi delujem kao bolesnik dok čitam šta sam napisao, ali jedino tako uspevam da dobijem realan rezultat...

Podeli ovaj post


Link to post

Ovo za "pakao" mjerenja visine ulja kod ovog motora mogu potvrditi, jer ulje na šipci se razmaže preko max granice. Tako da sam ja imao dojam sa sam prelio motor, a nasuo sam  4.2l (malo manje).

Definitivno cu probati Sašinu metodu mjerenja!

pre 50 minuta, sasacovic said:

Jasno. To je normalan postupak i tako sam i ja merio na svim vozilima koje sam imao, ali ovde je malo drugačija priča. Na ovom motoru, zbog uvijenosti vođice ili cevi merača, da bih dobio čistu 'crtu' nivoa ulja izvadim merač, obrišem i stavim ga sa strane (ne vraćam odmah). Sačekam 5-10 min da se slije ulje sa cevi merača i tek tada kad vratim merač i ponovo izvadim mogu da dobijem čistu crtu nivoa ulja. U suprotnom stalno dobijam razmazan merač.

I sam sebi delujem kao bolesnik dok čitam šta sam napisao, ali jedino tako uspevam da dobijem realan rezultat...

 

Podeli ovaj post


Link to post

Mora da se šipka dodiruje cijelom dužinom pa je zato razmazana.
Šta piše u uputstvima, kada se i na koji način mjeri ulje?

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post
On 5.5.2022. at 23:03, LAV-LAV said:

Mora da se šipka dodiruje cijelom dužinom pa je zato razmazana.
Šta piše u uputstvima, kada se i na koji način mjeri ulje?

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
 

Iskreno...nisam čitao uputstvo. Predpostavljam da, kao i kod svih ostališ, meriš povremeno, a način merenja mislim da je najprecizniji ovaj koji sam objasnio.

Podeli ovaj post


Link to post
On 30.4.2022. at 21:34, Amko said:

Pozdrav,

Vozim corollu 2017 1.6 97kw, prešao 40.000km.

Do sada servise radio u ovlaštenom, sipali su mi toyota 5w30. U upustvu piše da je u fabrici u motor nasuto 0w20 i da je to preporučeno ulje. Ako isto nije dostupno može 5w30, ali ga je neophodno zamjeniti na sledecem servisu sa 0w20.

Baš neozbiljno od ovlaštenog... da sam ranije znao, bunio bi se!

Sad mi je istekla garancija i nauso sam eneos sustina 0w20 i mann filter. 

Nadam se da je to sada To!?

 

Imaš li kakva mišljenja za podeliti u vezi sa 0W20? Konkretno me zanima (i jedino) da nema možda potrošnje ulja (znam da je prošao kratak period od zamene)? Jesi li kontrolisao nivo? Treba da uzmem ulje za zamenu pa se dvoumim da li 0W20 ili da nastavim sa 5W30...

Podeli ovaj post


Link to post

ja mislim da auto bas sa 5-30 troši ulje.

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post
pre 8 sati , sasacovic said:

Imaš li kakva mišljenja za podeliti u vezi sa 0W20? Konkretno me zanima (i jedino) da nema možda potrošnje ulja (znam da je prošao kratak period od zamene)? Jesi li kontrolisao nivo? Treba da uzmem ulje za zamenu pa se dvoumim da li 0W20 ili da nastavim sa 5W30...

Kratak je period, za sada ne vidim promjene na šipci.

Imam dojam da je motor tiši, mirnije radi, može biti subjektivno.

Potrošnja goriva u granicama dosadašnjeg prosjeka, možda malo niža.

Za sada toliko....

Podeli ovaj post


Link to post
On 30.4.2022. at 21:34, Amko said:

Pozdrav,

Vozim corollu 2017 1.6 97kw, prešao 40.000km.

Do sada servise radio u ovlaštenom, sipali su mi toyota 5w30. U upustvu piše da je u fabrici u motor nasuto 0w20 i da je to preporučeno ulje. Ako isto nije dostupno može 5w30, ali ga je neophodno zamjeniti na sledecem servisu sa 0w20.

Baš neozbiljno od ovlaštenog... da sam ranije znao, bunio bi se!

Sad mi je istekla garancija i nauso sam eneos sustina 0w20 i mann filter. 

Nadam se da je to sada To!?

 

Siguran si da si uzeo sustina 0W20? Zvao sam uvoznika koji kaže da ni oni nemaju i nema je u nabavci. Da nije u pitanju 'premium ultra 0w20'?

Podeli ovaj post


Link to post

TJT (to je to) ... bilo koje od dva Eneos 0W20 (Sustina je za nijansu bolja ali u praksi nije od značaja, više je to u laboratoriji a i tamo samo nijansa).

Ništa motoru nije "falilo" od 5W30, možda je trošio 1-2% više goriva i to je sve (i toliko imao manju snagu ali to na max. što verovatno nije ni korišćeno).

Podeli ovaj post


Link to post
On 26.5.2022. at 11:01, sasacovic said:

Siguran si da si uzeo sustina 0W20? Zvao sam uvoznika koji kaže da ni oni nemaju i nema je u nabavci. Da nije u pitanju 'premium ultra 0w20'?

Ja sam u BiH, kod nas ima sustine, firma iz Banja Luci.

Ulje je odlično!!

 

 

Podeli ovaj post


Link to post

×