Jump to content
TcS

Ulje za motor

Preporučite marku motornog ulja  

65 members have voted

  1. 1. Koje ulje koristite za vaš auto ?

    • ENEOS
      27
    • MOTUL
      3
    • CASTROL
      11
    • TOTAL
      7
    • MOBIL
      4
    • ESSO
      1
    • ELF
      0
    • SELENIA
      0
    • BP
      0
    • TOYOTA ulja
      7
    • LEXUS ulje
      0
    • LIQUI MOLY
      3
    • VALVOLINE
      0
    • SHELL
      1
    • TEXACO
      0
    • HAVOLINE
      0
    • MODRIČA
      1
    • LUKOIL
      0


Recommended Posts

Edi, slobodno sipaj polu-sint 10-40. Meni je na nekih 5800km potrošio oko 200-250gr, što je malo, s obzirom da sam te kilometre vozio žustrije...  :)

 

Ima u BG-u nekoliko firmi, samo je pitanje cene...

 

Inače, moram priznati da je trenutno ENEOS najbolja kupovina, ne samo zbog cene u odnosu na konkurente, već i zbog "nedostatka" lažnjaka... barem lično nisam čuo ni za jedan slučaj...

 

 

 

Moj slučaj:

 

4EFE, prešao 191.000. kada sam uzeo auto odem kod majstora i on mi kaže "vrhunsko podmazivanje: Mobil sintetika 5-40, skuplje, ali dobro". Ispostavi se da ga motor "jede" jer je otišlo 1L na 1000km. E sad, pošto to nije nov motor, a i kad je bio nov u njega nije išla sintetika, razmišljam da probam sa malo gušćim uljem, ali bih prvenstveno da zadržim dobro podmazivanje, ne bih da mi popravka za koju znam da mi je neminovna bude mnogo skuplja nego što bi morala biti. Da li su gumice ili mora osveženje/generalna, to ću znati tek kad se otvori, ali do tada vozim, pazim na nivo i dolivam.

 

Pošto je ENEOS prva ugradnja kod japanaca, problem brenda je rešen, pogotovo što nisu skupa za dobro ulje. 10-40 polusintetika je oko 580din/l za pakovanje od po litar.

 

Samo da znaš da taj 4E-FE inače ima problema sa trošenjem ulja, samo je pitanje kako ga je prethodni vlasnik održavao... Znam 2-3 ljudi koji nemaju taj problem, ali tu bih u prvi plan stavio faktor sreće...  :)

Podeli ovaj post


Link to post

Edi, slobodno sipaj polu-sint 10-40. Meni je na nekih 5800km potrošio oko 200-250gr, što je malo, s obzirom da sam te kilometre vozio žustrije...  :)

 

Ma sada imam Shell 10w-40 i mislim da je ok, a i sam znas da do sada nisam ni mogao da znam koja mi je tačna potrošnja ulja zbog dihtunga dekla i gumice razvodnika.

Mislio sam da probam ENEOS 10w-40 i izmerim potrošnju pa da predjem eventualno na ENEOS 15w-40.

Podeli ovaj post


Link to post

Potpuno se slažem, i po mom mišljenju ENEOS je pravo ulje za TOYOTA vozila ;)

 

Još jedan razlog, dosad ga nismo spominjali, ENEOS je još uvek redak kod nas i relativno nepoznat (širem auditorijumu). Samim tim, nema falsifikata, što je složićete se jako bitno. Ja sam neki dan dokupljivao Mobil da dospem (trenutno je u autu to ulje, pa neću da ga mešam). Da bi bio siguran da nije falš, zvao sam uvoznika da mi kažu u koju radnju da odem. Smaranje.

Podeli ovaj post


Link to post

Ljudi, moram samo da vas upozorim za Mobil ulje... Koliko sam upoznat sa situacijom postoje dve firme koje ga uvoze (plattner i oil group), međutm već duže vreme u BG-u se prodaju lažnjaci sa njihovim identičnim deklaracijama! BUDITE OPREZNI, jer se mogu pronaći u svakoj radnji (znam za 2, ali neću reći nazive jer, lično, sumnjam da je greška njihova)!

Podeli ovaj post


Link to post

Imam corollu 1.3 -4efe motor presao 160000km,ulje koje sam sipao je Castrol Magnetik 10w40,na 1000 predjenih kilometara je trosila 150 do 200grama :'(.Odlucio sam da sipam Wurth ulje,posto su velike vrucine i pretezno kola vozim po gradu....semafori i guzve pa sam sipao mineralno ulje 15w40.Mogu vam reci da sam zadovoljan,presao sam oko 2500 km i ulje je i dalje na max....

A pred zimu cu sipati isto ulje samo 10w40 jer je redje.... Svako ima drugacije misljenje ali ja sam sebi odabrao odgovarajuce ulje.... ;D

                                                           

                                                                                                                  HVALA

Podeli ovaj post


Link to post

Imam corollu 1.3 -4efe motor presao 160000km,ulje koje sam sipao je Castrol Magnetik 10w40,na 1000 predjenih kilometara je trosila 150 do 200grama :'(.Odlucio sam da sipam Wurth ulje,posto su velike vrucine i pretezno kola vozim po gradu....semafori i guzve pa sam sipao mineralno ulje 15w40.Mogu vam reci da sam zadovoljan,presao sam oko 2500 km i ulje je i dalje na max....

A pred zimu cu sipati isto ulje samo 10w40 jer je redje.... Svako ima drugacije misljenje ali ja sam sebi odabrao odgovarajuce ulje.... ;D

                                                           

                                                                                                                  HVALA

 

Ejjj Pope, Popeee, pa gde si bre ti do sada, ajde brže da si se pozicinirao u parking sobi, pravila nalažu da prvi post bude predstavljanje sebe i svoga auta. Inače, Pope je moj drugar, kolega i vrhunski mehaničar, tako da nam pristiže još experata za motore koji voze Toyota vozila. Inače, priču o uljima koju je izneo je potpuno istinita, to Wurth ulje je se zaista pokazalo odlično u 4E-FE ;)

Podeli ovaj post


Link to post

Mineralno u 4E-FE? A ja se premišljam da li da stavim polusintetiku posle sintetike koju mi mnogo troši. Znam da neću rešiti problem, ali bar da me ulje ne košta 1500din mesečno samo za dolivanje. 

Podeli ovaj post


Link to post

Ima li neko iskustvo sa tečnošću koje se sipa u ulje pre promene?

Da li to valja raditi, koliko često, koja marka?

Podeli ovaj post


Link to post

Evo šta sam ja sakupio sa foruma i pričajući sa majstorima:

 

Flush se radi kada za to ima potrebe. Kupiš auto pa ne znaš šta je sipano u njega, da li su stavljani neki aditivi itd. Posle jednog ispiranja obično nema potrebe da se to više radi dugo vremena, pogotovo ako se nastavi sipati kvalitetno ulje predviđeno za taj motor. U mom slučaju, ja sam znao šta je sipano u auto i sipano je svašta, različite marke ulja i različite gradacije. Ispostavilo se da motor troši ulja pa pretpostavljam da su tražili gradaciju sa kojom će potrošnja ulja biti najmanja.

 

Motul, Mobil, Liqui Molly

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala kolega...

 

Ubedjen sam da u ovaj auto nije sipano ništa osim Shell 10w-40 poslednjih 30-tak promena ulja.

Tip od koga sam kupio auto je radio nešto za Shell, a ja nastavio da sipam isto.

 

A da ja to ipak sipam pošto planiram promenu sa Shell-a na ENEOS, ipak je prešao 210k

Podeli ovaj post


Link to post

Edi, prijatelju, kao malo dete si... Vidiš da autu ništa ne fali i šta si sad našao da čeprkaš oko nje!?  :D :D

 

Ozbiljno, mislim da nema potrebe za time, pogotovu što ne menjaš gradaciju ili tip ulja, već samo brend (što opet predstavlja razliku, po meni, najmanju)...  ;)

 

Možda si mislio na ono sredstvo za očuvanje motora?!  :-\

Podeli ovaj post


Link to post

Slažem se sa Nasudom, nema potrebe da radis ispiranje.

Postoji rizik, koji je veći kod motora sa većom kilometražom, da će ispiranje povećati potrošnju ulja, jer ta hemija spere i naslage koje su služile kao dihtung u neku ruku.

Kod dodavanja aditiva u gorivo treba voditi računa da su lamda sonda friendly da se ne bi upropastila ista. Nisam siguran da ispiranje može da dovede do toga, ali se vredi raspitati za svaki slučaj.

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala, hvala, ubedili ste me,

 

a kada i sam malo bolje razmislim bolje da ne sipam ništa u motor ako sam već uveren da je do sada sipano samo jedno kvalitetno ulje. Shell možda nije najbolji ali je dobar, a kada predjem na ENEOS videćemo šta će biti.

 

Nasude,

 

ako si ti rekao da autu ništa ne fali onda mora da je tako, znam iz iskustva  ;)

Podeli ovaj post


Link to post

Pozdrav ,predstavio sam se u parking sobi  :),citao sam vase komentare ali nisam zapazio da iko sipa elf polusintetiku

Podeli ovaj post


Link to post

Evo ja vec dve godine PREZADOVOLJAN sa motulom 4100 10w40

 

Mozda sledece menjanje bude 6100 takodje 10w40 jer ga je moj mehanicar testirao u audiju 1.8T i kaze da je odlicno

Podeli ovaj post


Link to post

Ko zeli da kupi Eneos ulje u Smederevu, verovatno jedina prodavnica koja ga prodaje je auto best u ulici Djure Danicica, ja obisao ceo grad i samo tamo sam nasao.

Nadam se da necu biti banovan, ali nije reklama, vec samo obavestenje.

Pozdrav!

Podeli ovaj post


Link to post

Kupio sam Toyotu pre 2 meseca i majstori iz servisa Japan Auto iz Novog Sada su sipali fulsintetik.Kazu da je to najbolje i da bude redje jer toyote imaju male zazore izmedju delova.

Podeli ovaj post


Link to post

Evo ja vec dve godine PREZADOVOLJAN sa motulom 4100 10w40

 

Mozda sledece menjanje bude 6100 takodje 10w40 jer ga je moj mehanicar testirao u audiju 1.8T i kaze da je odlicno

 

Na Vladinu preporuku sam probao 4100 i zadovoljan sam.

Trenutno je u upotrebi 6100, pa ću izneti zaključke kad dođe vreme za promenu.

Podeli ovaj post


Link to post

Kupio sam Toyotu pre 2 meseca i majstori iz servisa Japan Auto iz Novog Sada su sipali fulsintetik.Kazu da je to najbolje i da bude redje jer toyote imaju male zazore izmedju delova.

 

U pravu su, jer jos je mlad auto, i izvorno je isao cini mi se sa 0w20 iz fabrike, no to za nase uslove postaje 5w40 full sintetika...Vremenom ces sipati gusce i gusce, do tada vozi i uzivaj i proveravaj ulje..

 

A sta reci za mog oldtimera Mazdu, 20w50 u njoj, gusto kao med... :)

Podeli ovaj post


Link to post

Trosi mi na 2000km oko pola litra.Jel to mnogo.Kazi mi jos neki savet posto vidim da dobro poznajes japance.

Podeli ovaj post


Link to post

Koje je godiste tacno, tj. koji motor?

 

Ako je 4ZZFE (1.4) ili 3ZZFE (1.6), deluje mi kao normalnoa potrosnja, za neka kola je mozda to puno, ali za te Corolle je taman. Samo redovno proveravaj, i ti motori ce preci isto kao i slavi 2E iz devedesetih...

Podeli ovaj post


Link to post

09/2000 TOYOTA COROLLA (ZZE111L-DLMDKW)

 

TERRA UKP EUR LB LHD 4ZZFE MTM 5F

ovo je oznaka komplet ej i hvala puno za informacije

Podeli ovaj post


Link to post

Te si podatke dobio iz starog Toyotinog EPC, jer on ima tako poslozeno informacije, i ne daje tacan datum proizvodnje, vec samo mesec, ja sad koristim Microcat, on je precizniji... :)

 

I da, to sto sam gore napisao vazi za tvoj auto...

Podeli ovaj post


Link to post

×