Jump to content
Mr Nebojša

Kako kradu auta bez obijanja i razbijanja?

Recommended Posts

Kako kradu auta bez obijanja i razbijanja?

 

 

 

toyota_prius_klju%C4%8D.jpg

 

     Da li znate da lopovi mogu da blokiraju daljinsku komandu za zaključavanje vašeg automobila? Kako da proverite da li je neko uspeo da blokira zaključavanje?Ako se uverite da je auto zaključan, da li lopovi mogu naknadno da ga otključaju?

Parkirate auto, izađete, zalupite vrata, napravite nekoliko koraka i tek onda pritisnete dugme za zaključavanje, kao i hiljadu puta pre toga. Međutim, ovaj put se nedaleko od vas nalazi lopov sa uređajem koji blokira signal sa vašeg „daljinskog“ i tako auto ostane otključan.

Vi ništa niste primetili, a vozilo je ostalo nezaštićeno. Lopovi sačekaju da se udaljite i onda, bez obijanja brave ili razbijanja stakala ulaze i kradu sve što smatraju vrednim. Slučajni prolaznici ne vide ništa sumnjivo – dva momka traže nešto po kolima (dok treći čuva stražu)...

 

Kako vozač ne primeti da se auto nije zaključao?

Mnogi će pomisliti: „Kako je moguće da neko ne primeti da se auto nije zaključao? Zar mu nije bilo čudno što nije čuo zaključavanje brave, što alarm nije kratko zapištao ili što nisu zasvetleli migavci ili farovi“.

Objašnjenje je vrlo jednostavno. Kada je neko u žurbi, pa još nezgodno parkira auto na usko parking mesto u veoma bučnom okruženju, uzme par stvari sa zadnjeg sedišta, zalupi vrata i krene, pa tek nakon nekoliko metara pritisne dugme na ključu, lako se desi da uopšte ne obrati pažnju na pokazatelje da je zaključavanje uspešno obavljeno.

Dakle:

  1. Mnogi tu radnju obavljaju gotovo refleksno, pa ni ne obraćaju pažnju na sam automobil
  2. Ako su u žurbi i već su krenuli, znači da su okrenuti leđima, pa nisu ni videli izostanak svetlosne signalizacije
  3. Ako je oko njih buka (u podzemnim garažama cvile gume, dovikuju se ljudi, prolaze druga vozila, a sve odjekuje...), nisu ni registrovali da alarm nije zapištao (ako uopšte treba da zapišti)

Kako nas auto obaveštava da se zaključao?

Zavisi od modela, generacije, opreme… Na primer, prilikom zaključavanja će dvaput zapištati i dvaput zasvetleti migavci, a prilikom otključavanja jednom zapištati i jednom zasvetleti migavci.

Kod nekih starijih vozila ili kod onih kod kojih je daljinsko otključavanje/zaključavanje naknadno ugrađeno, može da se desi da taj sistem nema svetlosno ili zvučno obaveštavanje, pa vozač može samo po zvuku zaključavanja ili otključavanja brava da zaključi šta se dešava, mada je to retkost.

 

Kako se zaštiti od krađe uz pomoć ometača?

Vrlo jednostavno:

  1. Izađete iz auta, okrenete se prema njemu, pritisnete dugme za zaključavanje i uverite se da je zapištalo i/ili zasvetlelosve što je trebalo
  2. Proverite ručno da li su vrata zaključana

Kada se pojavio ovaj način krađe?

Teško je reći kada su lopovi počeli da koriste ovaj metod kod nas. Upotreba ometača za krađu iz automobila je već dugo prisutna širom sveta. Iz nekog razloga, postaje sve aktuelnija i u Srbiji ili je postojala i ranije, a nismo toga bili ni svesni.

 

Gde lopovi nabavljaju ometače i koliko koštaju?

Imajte u vidu da se ometači lako nabavljaju i da nisu skupi, kao i da mnogi lopovi to znaju. Mi takođe znamo gde i kako mogu da se kupe, po kojim cenama, kakvi tipovi postoje, na kojim daljinama mogu da rade, kao i da postoje neki drugi uređaji koji mogu da se koriste u istu svrhu uz određene modifikacije.Nećemo o tome da pišemo, kako ne bismo bili optuženi da pomažemo lopovima.

Dakle, sada kada znate da se oprema za krađu lako nabavlja, budite pažljiviji.

 

Postoje li uređaji koji mogu da otkriju ometače?

Postoje, ali nema nikakve potrebe da ih nabavljate. Važno je samo da proverite da li su se vrata stvarno zaključala kada ste pritisli dugme na ključu.

Napomena – sada govorimo samo o krađi iz vozila, ne i o krađi čitavog automobila uz pomoć savremene tehnologije, pošto je to potpuno druga tema (o zaštiti smo govorili u ovom tekstu:14 NAČINA DA ZAŠTITITE AUTOMOBIL OD KRAĐE).

 

Da li se isplati prijavljivati krađu policiji?

Naravno da treba svaku krađu prijaviti policiji, ali mnogi to ne čine, uključujući i neke od vozača koji su nam se obratili nakon što su bili pokradeni na ovakav način. Neki od razloga su:

  1. Nisu ni sami sigurni da li su ili nisu zaključali auto
  2. Kasno primete nestanak stvari, pa ne mogu da prijave gde i kada se krađa uopšte dogodila
  3. Misle da su izgubili ukradeni predmet, pa tek nakon nekoliko dana traženja shvate da je krađa jedino objašnjenje
  4. Smatraju da tu policija ne može mnogo da uradi, pa ne žele da gube vreme prijavljujući krađu

Da li snimak sa kamere može da pomogne?

Ukoliko je automobil parkiran na mestu koje pokriva kamera, policija može da pokuša da identifikuje lopove, ali to je uglavnom teško zbog nekvalitetnog snimka, udaljenosti vozila od kamere, itd.

Takođe, lopovi prvo osmotre gde su kamere i da li ih uopšte ima, pa tek onda kreću u akciju.

 

Nedavno uhapšena jedna grupa

U julu je uhapšena grupa lopova koja je uglavnom krala po parkinzima velikih tržnih centara u Beogradu. Navodno su imali uređaj dometa oko 15 metara.

Kao što smo rekli, pošto se ova oprema lako nabavlja, sličnih grupa verovatno ima još mnogo, pa budite pažljivi.

 

Zaključak

Čak i ukoliko ste vrlo pažljivi i redovno proveravate da li je auto zaključan, ne ostavljajte u njemu ništa što može da se vidi spolja, bez obzira na vrednost.

Kao što smo pisali u tekstu KAKO SPREČITI NASILNO OBIJANJE I KRAĐU IZ AUTOMOBILA? Lopovi mogu da vam polome staklo ili obiju bravu zbog prazne kutije od patika ili neprovidne kese na podu zato što su pomislili da krijete nešto vredno ispod nje.

 

toyota_klju%C4%8D_prius.jpg

 

 

Izvor: TOYOTA club Serbia

Podeli ovaj post


Link to post

Nije ovo nista novo, vec sam pisao da su na taj nacin neki Rumuni hteli da mi opljackaju auto pre 7 godina na parkingu Metroa u Krnjaci. Mada svakako treba podsetiti ljude da obrate paznju na to.

Podeli ovaj post


Link to post

Praktikujem da kada parkiram na "rizicnom podrucju" automobil zakljucavam kljucem.

Sigurnije je i zbog ovoga, ali i zbog eventualnog 'skeniranja' koda...

 

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Od kako mi je na poslu kolega iz 'linkova' u roku od 3-4 minuta deaktivirao Exkalibur koristeci i tada zastareli 486 racunar, jos davne 2000-te godine, ja se u alarm ne uzdam previse.

Prvo sto sam uradio, deaktivirao sam vezu centralne brave i alarma.

Svako za sebe, opet je sigurnije.

I ovo jeftini alarmi...

Sve je to u redu, ali!

Odbice samo klince sto nije lose, ali nije dovoljno...

 

 

 

 

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Jedina sreća što se Toyote jako slabo kradu, ali sitni lopovi obijaju šta stignu ako procene da ima nešto u kolima. Prijatelju su 3 puta obijali auto, koji vredi možda oko 2k eurica, samo zato što su snimili da ostavlja torbu u gepeku. Nadali se lap top-u a dobili samo znojave gaće i čarape u sportskoj torbi. To je valjda problem kada živite u velikom naselju u velikom gradu.

Podeli ovaj post


Link to post

Ako nesto ostavljam u kolima (u gepeku, ispod sedista, kaseti) cinim tu pre mesta odredista, upravo iz gore navedenog razloga.

 

Nekoliko puta sam imao sukob sa 'lepsom polovinom' zbog "ostavicu ovu torbicu, nema u njoj nista vredno.

Pa nema u njoj, al kad mi razvale bravu ili razbiju staklo, dzaba mi sto ce ostati praznij ruku ;)

 

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

×