Jump to content
sloba-yaris

Čišćenje MAF/MAP Senzora

Recommended Posts

Nisam promenio maf al sam ga ocistio alkoholom i stapicima za usi.

Bio je bas dosta prljav,uopste se nije videla nit koja meri vazduh.

Sinoc sam ga cistio,i.presao 15ak km i za sad mi deluje da se auto bolje ponasa.

Gas prima momentalno,bez gutanja knedle. Na primer u 3 brzini kad naglo dajem i pustam gas takodje vise ne guta knedlu niti trzne samo lepo ubrza tj normalno primi gas. Ubrzanje je linearno i mislim za nijansu malo bolje.

Eto,ako neko bude ima slicnih problema moze se prvo probati sa ciscenjem. Ja sam se na to odlucio jer sam dobio info da mi ni jedan drugi senzor osim Denso nece valjati a Denso koliko sam uspeo da vidim cene najpovoljniji je 14 000. Ima na kupujem prodajem za 90e al mi se lik nije javio,pa reko da ja to ocistim pa videcemo dalji tok.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

Mislim da si to trebao da cistis sa kontakt spray.

 

Послато са SM-J500FN

Podeli ovaj post


Link to post

Ja mislim da nisam. Citajuci silnu letaraturu o maf-u i map-u,saznao sam izmedju ostalog da se nikako ne sme cistiti sa necim tipa wd sprej. Moze samo specijalno sredstvo za to koje ne ostavlja nikakav trag to jest film prilikom odnosno posle aplikacije. Znaci mora da ispari i da nestane totalno kao npr alkohol cime sam ja i ocistio.

Kod nas nisam uspeo da nadjem maf sensor cleaner koji je samo za to. U hrvatskoj ima al nisam mogao oko toga da se cimam...

Elem,sad sam isao do grada i check engine mi se iskljucio a potrosnja je sisla na 4.8 :)

Tu brojku zaista dugo nisam video cak ni na magistrali.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

I ja oduvek čistim protokomer sa alkoholom i nisam imao nikada problema ( nije mastan, lako je isparljiv i odlično rastvara nečistoće ). Sva sredstva na bazi petrol- etra su masna i nisu poželjna za čišćenje protokomera zbog eventualnog ulepljivanja nakupljene prljavštine 

Podeli ovaj post


Link to post

Ima u Lav autu da se uzme choke spray cleaner se zove, oko 300-400 din je cisti neverovatno dobro i ne ostavlja film.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Za ciscenje kontakata uglavnom koristim 96% alkohol. Mislim da moze i za maf i protokomer, nisam probao.

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam nasao liqui moly maf senzor cleaner u wint u. Medjutim kad sam zvao da proverim rekli su mi da nemaju. Za sada mi je ovo sa alkoholom pomoglo i nadam se resilo problem. Sad mi ostaje samo da vozim i pratim dalje ponasanje auta. Ako dodje do promena svakako cu pisati ovde. Verujem da ce nekome znaciti jer sam se ja bas nacitao o tome i gubio vreme trazeci sprej a obican alkohol koji sam imao kuci mi je resio problem.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

A kako se odvija postupak čišćenja?

Kada koristite palčicu?

Podeli ovaj post


Link to post

Nisam napomenuo, ne koristiti nikakve štapiće za uši prilikom čišćenja protokomera . I ko to nije radio nikada bolje da ni ne radi da ne bi morao da kupi drugi protokomer. 

Podeli ovaj post


Link to post

Sloba je radio sa štapićima znam da je rizično!!  zato pitam.

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam stapicima ali jako jako nezno. Na netu sam gledao da grebu srafcigerima ali ja se nisam usudio. Dobro sam natopio stapic sa usi alkoholom i lagano.

Nisam kupio novi al je zato stari kao nov....za sada :)

Ovo mi je bio prvi put da radim to. Usput sam oribao i ceo air box i usis...

Sto se mene tice jako jednostavno samo treba biti pazljiv.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam ocistio maf na isti nacin tj stapici za usi i alkohol i sve je u redu vec dve godine... Samo sto sam vatu na vrhu stapica rascupao i natopio je alkoholom tako da je to prilicno nezno i tesko da bi moglo bilo sta da osteti

  • Upvote 3

Podeli ovaj post


Link to post

Ja sam samo prskao i prskao, sprejem za čišćenje karburatora i leptira :)

  • Upvote 3

Podeli ovaj post


Link to post

Koliko moze zaprljan ili neispravan MAF da utice na potrosnju auta? 

 

Mozda sam umislio ali mislim da je 10L na 100km cak nekad i preko, previse za penzionersku voznju po bg. I ne samo to vec kao da je auto nestabilan na leru, blago sitno podrhtava. Nekad ne prima gas lepo, cesto ga zadrzava pri promeni brzine. Napomena da sam cistio MAF kad sam uzeo auto pre 2god. 

 

Ili je mozda lambda sonda, sta mislite?

 

A mozda sam trebao i novu temu da otvorim...

Podeli ovaj post


Link to post

Te probleme mogu pored protokomera i lambda sonde da uzrokuju i zaprljane dizne. Najbolje da odvozeš auto na dijagnostiku

Podeli ovaj post


Link to post

Piske ti je sve rekao, kratko i jasno. To isproveravaj.

Podeli ovaj post


Link to post

Meni je uticao na sve gore navedeno. Od kad sam ocistio preporodio se auto.

Ipak se slazem sa Pisketom da treba na dijagnostiku mozda nije do maf-a.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala svima. Citao sam po netu kako je ciscenje bacanje para.

Yaris Verso 1.3 je radio ko traktor, mora da se greje jer kad je hladan pri dodavanju gasa se gasio.

Najcesce vozim po gradu ali kada sam krenuo na put i izasao na autoput, nije hteo da ide preko 100, i oko 90-100 na gasu do daske umesto da ubrzava pocne da se gusi, kao da ce da se ugasi.

Odem u servis misleci da ce da izmenjaju, ciste sta treba ... kad ono treba protokomer. Protokomer 160eu, a ima i polovan 60, bez ikakve garancije.

Rekoh aj da pogledam ebay mozda je jeftinije, pa sam jos po netu gledao , najcesci komentar da se ne isplati i savet generalno ne bacajte pare za sprejeve, osim ovde pa resih da probam.

Kupio sam za oko 800-1000din sprej jednog poznatog proizvodjaca i posto sam u servisu video sta je gde i kako se skida (ne razumem se i ne volim da 'ucim' na svom autu) skinem i cini mi se 2x dobro isprskam deo , prekstim se i vratim posle susenja u auto.

Nisam mogao da poverujem, jeste bio u ekstremno losem stanju ( u odnosu na ono sto vidim da ljudi rade pa odrzavanje preraste na onog tipa iz Majstorke radionice koji se izuva kad ulazi u auto) ali je i razlika bila ogromna i uopste nema mesta razmisljanju jeste malo bolje ili nije.

Ide ko metak, odavno nije bio tako startan i prima gas iste sekunde. Kazem nisam majstor, ali ako imate iste simptome savetujem da probate. Jos je svetlela zuta servisna lampica koju sam ucutkao sprejem :-)

Ostao mi jedino kiseo ukus u ustima .... zar ovaj beogradski servis ne zna za pranje protokomera, ili kod njih pranje kosta 60eu

Podeli ovaj post


Link to post

ne znam dal ima smisla, ako je OK sa forumskim propisima reci su

Podeli ovaj post


Link to post

u stvari vidim da se pominju servisi i sprejevi

gledao sam sve proizvodjace i pored wurth i ne znam kojih, najpoznatiji i specijalizovan za auto industriju mi je bio Liqui Moly.

Servis je u Stolačkoj na senjaku a ima ih i kod kineza na NBG

Podeli ovaj post


Link to post

Pa naravno da ne znaju. Kao prvo kod nas se svako naziva "majstor". Kao drugo,to sto znaju da rade mehaniku i sto su dobri na golfu i stojadinu to danas mogu da bace u vodu. Ja sam obisao 5 i svi mi izmisljali toplu vodu. Dok nisam uzeo google u sake,prelistao strane forume,strucnu literaturu i youtube tutorijale,nisam ni resio problem.

Drago mi je da je ova tema nekom pomogla i nadam se da ce ovo nase iskustvo tek pomoci jos nekom.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

ako si zadovoljan ili nezadovoljan servisom pisi ovde http://www.toyotaclub.rs/forums/topic/362-bela-crna-lista-prodavnicaservisera-toyota-delova/

a sto se spreja tice, pa sto ne bi bilo po propisima, u pitanju je samo koji je sprej.

ha ha, pa forma, odavno su oni na losem glasu....slabo citas forum, evo teme pa ces imati bolji uvid gde odrzavati auto, kao clan imas dodatne popuste kod japanshop servisa i trio motors u novom sadu.

Izmenjeno od Mića

Podeli ovaj post


Link to post

×