Jump to content

Recommended Posts

147 i 156 imaju podjednako osetljiv trap. 159 je koliko znam iz braka sa Opelom.

147 je u principu kvalitetniji automobil od 156 jer je i mlađi. 

166 je već mator automobil i poslednja krstarica koju je alfa ponudila. Poslednji proizvedeni primerci imaju već 10 godina.

Sa aspekta kvaliteta unutrašnjosti Đulijeta je bar po meni korak u nazad u odnosu na 147, ali je mehanički superiornija od 147. Ovo je jako čudno, ali je npr. i jedna honda sa novim sivikom po meni napravila korak u naza u odnosu na prethodni model.

Trap (147, 156), kad je nov ili repariran jednostavno kida. U svakom momentu vozač ima utisak da drži točkove a ne volan. Odziv na volanu fenomenalan. Međutim, ugao zakretanja točkova je ispod proseka pa ume da bude frustrirajuće parkirati je na malom prostoru. Prednji kraj je standardno nizak i eto problema, a posebno kada je sneg. Tada ceo pod struže.

Karoserija nema problema sa truljenjem.

Kod benzinaca se vremenom javlja problem sa potrošnjom ulja. Kod dizela je standardna stvar: plivajući, egr, usisna grana puna gareži, dpf, Međutim, ova priča nije merodavna jer su primerci koji se uvoze i prodaju kod nas u jako lošem stanju i sa prosekom godina 10+. Novih alfi skoro o da nema. Sad je popularna 159, ali i to je model koji je završio produkciju pre 5 godina. Od aktuelnih tu je Đulijeta i Mito koji se tu i tamo mogu videti. Đuliju sam samo u salonu video. Đulijeta je prošla kroz drugi FL i uskoro će i njen kraj.

• Upvote 1

Podeli ovaj post

Ja misli da su tu pricu o losem kvalitetu motora i kvarova povuke sa svojim boxer motorima kasnih 80 i pocetkom 90 tih posto kod nas nije postojao krsteni majstor koji se razumeo u te motore cak ih i danas ima par.

166 ima problem sa viljukama to je poznato uzasno su mekane neka ozbilnjija rupa i gotovo.

Drugar je menjao 2 puta prednje viljuske na 166.

Sa druge strane imam prijatelja koji vozi 159 sa 1.9 JTD motorom unutra.

4 godine ima samo reci hvale za nju.

Sad mu se rodio klinac pa je prodao nju i uzeo BMW 5.

Lep mu je BMW i zadovoljan ali uvek nekako uvek sa slascu pomene bivsu Alfu.

Nema pravila, on je uzeo odrzavanu maksimalno isto tako je odrzavao i nije imao nikakav problem.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ne samo bokseri nego i JTS. Jednostavno, vrlo malo majstora koji znaju ovo da održavaju.

TS je druga priča, sažvakana. TBI i MA su nešto novo i još je rano za procenu.

JTD/JTDM/MJET aka TiD aka CDTI dobar je i pouzdan. Sem malo grubljeg rada nema mu mane. Mada nije ni najštedljivi u klasi. Kod novih JTDM motora je problem sa regeneracijom dpf filtera i često traži otvoren put da se regeneriše, što nije baš uvek moguće.

Podeli ovaj post

elektronika kod alfe je ipak drugačiaj i kvalitetnije izvedena nego u fiatu. konkretno ispod haube moje 147 je pretežno bosch, a u fiatu magneti marelli.

Podeli ovaj post

Od kraja 2003 i kod Fiatovih dizela je takođe Bosch ;) 

Podeli ovaj post

Maxy odlicno si definisao upravljanje kad je sve ok sa trapom :) Inace i ono za precnik zaokreta i sneg si u pravu... Sto se tice ove "moje", ona je sa kraja proizvodnje, restyle, kupljena od vlasnika pre 9 godina kad je imala 2-3 god i 60000km na satu I to je 100% tacna kilometraza.

Oslanjanje je standardno sa dvostrukim ramenima (kao i na 156), verovatno postoji neka razlika u geometriji, ali je isti princip.

Za 156 sam od vlasnika istih cuo da se takodje kvare ko blesave.

Tj redje se desi da strada nesto kljucno, npr ova moja je za sve ove godine je samo zbog tog alternatora ostala na putu. Ali majku mu zar je kvalitet da upalis brisace i da nece da se ugase :) Ili da ti iz cistog mira izbaci jedan kljuc iz kompa.. Ili da te onako fore radi pozdravlja sa "aircon system failure, go to service". Ili da pali lampicu za airbag kad predjes preko rupe. Ili da iz cistog mira u sred noci cujes da je upalila ventilator motora pa ides da je tesis i smirujes da ne bi izvukla svu struju iz akumulatora :) Mada desi se i da ukapira da neces doci pa ga sama od sebe ugasi za 45min. Ili da ti pomogne da ispadnes dzek pa kad iz nekog razloga nece da se otvore zadnja vrata sa unutrasnje strane lepo istrcis i otvoris spolja i kazes "izvolte" :D Ili naprave fensi kljuc za skidanje točkova sa krckalicom pa ti onda u najgorem mogucem trenutku ta ista strada i ne mozes da odsrafis probusenu gumu. Ili maglenke koje ne mozes da upalis jer je lose dugme pa onda kad ih upalis ista muka da bi ih ugasio. Ili ona ladica na sredini table koju moras nekom posebnom tehnikom udaranja po dugmetu da otvoris. Ili uzmes normalno da zatvoris prozor i ostane ti dugmence u ruci :) Ili nekad hoce da zakljuca sva vrata nekad nece, kako joj se cefne ;) Nije ni losa stvar kad odu hidropodizaci ventila pa se cuje kao da je neki v8 :D

I ovo sve nisu price, nije neka lesina kupljena na placu sa 10+ godina, ovo je moje licno iskustvo. I neke od ovih stvari su se desavale kad je imala 3 godine. A za to vreme toyota je presla 100000km vise i da kucnem u drvo jos se nije ni jedna jedina stvar od elektronike pokvarila. Tj pardon, jeste jedan senzor brzine kome je bio pokidan kabal (tu nije kriv auto vec visa sila) i odradjen je remont alternatora (za 80e manje nego na alfi). I to je sve za skoro duplo vise km nego alfa. Fakticki nista, ako izuzmem sto se palila check abs lampica zbog tog senzora onda se toyoti nije za svo to vreme ni jedna check lampica upalila dok je na alfi sasvim normalno da drmne "check xxxx" sta joj je milo :) A ko zna sta ce njoj da crkne kad bude presla jos ovoliko koliko je sad tj dok stigne toyotu.

Tako da kvalitet alfe je mozda ok za nekoga ko je vozio francuze ili Fiat, pa cak i nemce do neke granice, ali za nekoga ko je navikao na japance to je haos. A tad kad je kupovana isto je bila prica te starije se kvare ovo je skoro novo, ispravljene greske i tome slicno. Takodje i razni tipovi koji su prezadovoljni, a godisnje predju 5000km ili jednostavno cute ili ih je mozda uboo dobar primerak.

Inace ima i onaj vic: Znate li kad je najsrecniji vlasnika alfe? Kad je kupi i kad je proda :)

• Upvote 5

Podeli ovaj post

Moze da bude lepa koliko hoce, ali je ne bih kupio nikad :-D  Burazer voli alfe, imao 156 1.8 twin spark, jedino nebo nije menjao na tom autu  :D , to jedva nekako prodao, pa uzeo skoro 147 1.9 jtd, tipa pre 2 meseca, tako da jos nemam info sta se vec servisiralo...

Stoji da je sve na mestu kad sednes za volan, svako dugme tu, menjac pod ruku, pozicija sedenja, ali to sve pada u vodu sa kad se pomene odrzavanje.

• Upvote 3

Podeli ovaj post

Hajde da se držimo teme i da ne upoređujemo Toyotu koja godinama, da ne kažem decenijama je reper pouzdanosti i kvaliteta (baš kao što je dobar deo japanskih marki prati u tome) i jedne Alfe koja je do skoro vodila borbu za opštu egzistenciju na tržištu da postoji kao marka. Nekada su, davno, davno to bili dobri automobili ali danas po svim istraživanjima zauzimaju poslednja mesta kvaliteta, pouzdanosti i zadovoljstva kupaca. Pa zar nije dovoljan pokazatelj kako ti automobili drže cenu kao polovnjaci? Neki će pomisliti da sam preoštar sa kometarima, ali jedan od najboljih mehaničara za Alfe u gradu je moj prijatelj i toliko znam loših detalja o toj nepouzdanoj marci, da zaista osim estetske lepote i uvek jakih i brzih motora sve ostalo nije vredno pomena, bar ne na ovom forumu.

• Upvote 4

Podeli ovaj post

Nije ovde bio cilj da poredim ar sa toyotom, nego da samo uputim ljude da utisak o kvalitetu zavisi i od toga sta neko smatra kao reper za ocenu kvaliteta. Jer, opet kazem, neko ko je dosao iz npr renoa njemu je ok alfa. Ili recemo iz nekog losijeg nemca pa je i dalje u fazonu kvarucka se ali je ok. Dok neko ko je navikao na ove nase ili dobrog nemca bi poludeo.

I takodje da uputim i sto se tice giulije da ne verujem da se nesto drasticno promenilo po pitanju kvaliteta jer su te price "ovo je sad novo", "prevazisli su oni to" postojalo i kad je ova alfa kuljena.

A dokaz tome je i cinjenica da nigde nije objavljen prekid saradnje fiata (ar) i kompanije magneti marelli koja uz bosch (koji takodje nije cvecka) snabdeva ta vozila elektronikom.

Podeli ovaj post

Zaista nisi imao srece. Do sada ni jedan problem na mom autu nisam imao. Pre mesec dana mi je pobrljavio BC i to je bio znak da je akumulator gotov. Tako je i bilo. Prokljucala celija i izbacio vodu. Akumulator zamenjen i problem resen. Inace u alfu sam presao iz Lansera.

Yaris koji vozim je kupljen sa cca 70k km, pravih, od poznatog prodavca. Automobil je sve vreme odrzavan kod ovlascenog servisera gde je i kupljen. I tu pocinje moja agonija sa toyotom. O tome sam pisao u temi gde sam predstavio automobil. Srecom sve je reseno promenom majstora, ali i ulaganjem znatne kolicine novca.

Pre neki dan mi otpade na 99k km auspuh, zadnji lonac. A od kupovine mi se ne otvaraju vratanca rezervoara. Kada prebrojim, vise problema sa yarisom nego sa 147. Poklopac posude za tecnost za stakla mi je istrulio. Koza na volanu jako osetljiva pa sam stavio onu zastitu preko. Tekstilne obloge na vratima su pocele da se odlepljuju. Amortizeri gepeka cim malo zahladni ne drze gepek. Da li je mene zadesio felerican primerak ili ne?

Podeli ovaj post

Ma zavisi sve na kakav se primerak naleti. Fakat je da ko kupi Alfu taj je i ganja, ona jednostavno vuce da joj se da gas. Samo zvuk kad joj se cuje udari adrenalin. Tako da Alfi i Hondu(koja isto tako sluzi) kupiti polovnu i to od nekoga koga ne poznam je macak u dzaku. Kad bi kupovao novo ok. Nisu to losi auti, daleko od toga, ali Alfa i Toyota sa 100k km sigurno nisu isto vozene. Toyotu ljudi kupe mozgom i u 90% slucajeva voze sigurno od tacke a do tacke b, a to je totalno druga prica.

• Upvote 1

Podeli ovaj post

Sve što je nenadrav4 napisao je istina. Samo što su njega snašli svi mogući defekti koje je 166 kroz istoriju imala :)

Ali isto tako većina vozača je i ne održavaju kako treba. Npr, 1l ulja za JTD euro 3 košta minimum 1000 dinara pri čemu se radi o Seleniji WR 5W40, dok su kvalitetnija još skuplja, npr. Marly ili Motul. Dobar deo vlasnika u nju sipa Seleniju Gold koja košta 600 dinara. Termostat od renoa 4 je još jedna egzibicija koju sebi mnogi priušte jer iole kršten zamenski košta 7500 dinara, a onaj original oko 120 eur. Da ne nabrajam dalje. I naravno, opet podvlačim, najbitnija stvar je majstor i njegovo umeće oko nekog modela.

Trap, veliki problem. Rešenje postoji. Naručiš originalne delove i miran si sledećih 200k km normalne vožnje. Cena, sitnica :)

Da se ne lažemo, ni toyota nije više onaj odnos uloženo-dobijeno sa kraja 80ih. I njihovi motori troše ulje, kvare im se plivajući, dpf, egr...

Nabrojao sam sve svoje probleme sa yarisom, a znate da sam servis radio sa OEM delovima. Dakle, nije bilo kompromisa koji sa alfom moram da pravim.

Podeli ovaj post

Meni nekako nije jasno zašto se uvijek mora izvlačit argument "Toyota (ili bilo koja druga marka) iz 80ih" kada je danas za koji tjedan 2017. godina. Da je Toyota ostala s proizvodima u 80im, danas bi bila prošlo svršeno vrijeme. Svijet se mijenja, ljudi se mijenjau pa se shodno tome i automobili mijenjaju. Svim proizvođačima se mogu zalomit pogreške pa tako i Toyoti s potrošnjom ulja, bitno je da se problemi riješe ili riješavaju. Kvaka s Toyotom ili Japancima je samo u tome što je statistički manja vjerojatnost kvara na tim vozilima u odnosu na konkurenciju, u globalu. Što nikako ne znači da pojedini vlasnici ne mogu imat problema s japanskim automobilima.

Meni su dragi poglavito zbog te statističke kvake i zato što na ovim prostorima postoji religija zvana "njemački automobili su najbolji", a ja bih je još proširio pa rekao da postoji religija "europski automobili su najbolji".

Izmenjeno od Vedo
  • Upvote 2

Podeli ovaj post

Zato što je toyota, odnosno japanci, baš u tom momentu napravila bum na svetskom tržištu automobila, ponudivši vanserijski kvalitet po ceni nižoj od ostatka konkurencije. Npr. to je nešto što su posle njih uradili koreanci. Dakle, odnos uloženo-dobijeno je za kupce možda bio i najbolji u istoriji automobilizma.

Da je toyota što se tiče konkurencije od 80ih zadržala taj odnos, danas konkurencije ne bi ni bilo. Naravno, ekonomski faktor čini da je takvu politiku nemoguće održavati u dužem periodu. Posle toga je dobila epitet pouzdanog i jeftinog automobila. Danas se ono jeftino izgubilo, ali pouzdanost niko ne spori.

Sa druge strane, globalizacija uzima danak i kod toyote, pa tako danas imamo BMW dizele u toyoti. Mada ako može jedan reno u mercedes, nema razloga da ni jedan bmw ne može u toyotu.

Na kraju se može postaviti i pitanje da li je toyota made in japan isto što i toyota made in UK ili toyota made in france?

Podeli ovaj post

Mislim da ne bismo trebali toliko naglašavat BMWove dizele u Toyoti jer je to samo u Europi, samo dizeli manjeg obujma i dizel motor ionako nema svijetlu budućnost u automobilu. C-HR se npr. više i ne nudi s dizelom već samo s benzincem i hibridom, "sutra" će vjerojatno biti ponuđen kao EV i FCV.

Isto tako mislim da je najbitniji sustav proizvodnje, sustav kontrole kvalitete te testiranja, ne toliko gdje je automobil sastavljen. Naravno, najviše mi se dopada Made in Japan čisto simbolično. Nisam imao ni najmanji problem s Yarisom Made in France.

Izmenjeno od Vedo

Podeli ovaj post

Iskreno, da imam para toliko da me ne brine koliko ce mi se puta auto kvariti na 50k km,koji je jeftiniji za odrzavanje, ko zna sta bi kupio. Onda bi isao zenskom logikom, ovaj mi je "sladak" spakujte taj za poneti :) . Ovako mozak bira pa proucavamo statistike, ankete, forume, ... I na kraju Toyota ispala razuman izbor. Inace skidam kapu Alfi i talijanima za sminku.

• Upvote 1

Podeli ovaj post

Čak i u slučaju da novac nije važan, uvijek se može odabrat GT86 ili pak buduća Supra! :D

Izmenjeno od Vedo

Podeli ovaj post

To je kao da imaš prelepu devojku, al' prostitutku :D

• Upvote 2

Podeli ovaj post