Jump to content
gargi

All Season Gume - Gume za sva godišnja doba (Preporuke, Saveti, Iskustva))

Recommended Posts

Vidim da ima tema letnje gume i zimske gume ali nigde nema all season :) , cak stavise i na ostalim auto forumima je retkost da se nadje ova tema.

 

Verujem da ima dosta ljudi koji prelaze 3-5.000 km godisnje i to iskljucivo po gradu pa im je kupovina 2 para guma (sto jeste najbolje !) prilicno neisplativo i bar meni veliko cimanje 2 puta godisnje da idem do vulkanizera pa onda skladistenje guma itd...

 

Moja situacija je sledeca: auto je Skoda Fabija karavan, godisnje se predje oko 4.000 km iskljucivo po gradu eventualno leti magistrala, nikad nije pretovaren i vozi se penzionerski.

 

Sadasnje dimenzije su letnje 195/55/R15 , a zimske 195/60/R15.

 

Posto su mi 2 letnje totalno izlizane i treba da se menjaju ja sam se odlucio za all season.

Video sam da dosta hvale Michelin Cross Climate.

 

Nadjoh na netu cene za Michelin (i odstupanje od originalnih po kalkulatoru):

185/55/R15   12.000 din    - 2 %

185/65/R15     8.800 din   + 4 %

195/60/R15   10.700 din   + 3 %

 

Jel mogu da se uzmu ove najjeftinije s obzirom na odstupanje ?

Takodje ako neko ima predlog za drugi model slobodno neka napise.

Izmenjeno od gargi

Podeli ovaj post


Link to post

Ne, 2-3% je neko ok odstupanje, uzmi te 195/60, dovoljna sirina za suvo i visina za sneg, jest da je za sneg bolja sto uza guma ali ok, ja bi tako uradio

 

Послато са SM-J500FN

Podeli ovaj post


Link to post

Imao sam na Cliu 1.2 58 ks 2003 all season gume . Kupljene nove, prešao sa njima oko 20000km. Sava adapta . Dobra strana za pređenih 20000km nisu se potrošile ni malo. Loša strana iznad 25 C počinju da otkazuju i teško je upravljati autom, iznad 30C neupotrebljive, postaje već opasno da se vozi. S obzirom da sam vozio i Yarisa jednu godinu leti sa zimskim gumama. Mogu slobodno reći da nema razlike između zimskih i all season guma na 30 C . Jedina razlika je što za razliku od zimskih , all season gume funkcionišu do 25 C. To su gume namenjene zemljama gde su blage zime i leta sa niskim temperaturama 20-25C . Npr Holandija.

Btw.

Vozio sam i Bmw-a sa letnjim gumama zimi ( po zakonu da nema snega i leda na putu ) i mogu slobodno reći da je mnogo lakše voziti zimi sa letnjim gumama nego leti sa zimskim . Kao poređenje naveo sam ti automobile različitih snaga motora i pogona .

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Godinama već kupujem samo all season, ne baš Michelin ali ne ni Sava. Kleber mi se pokazao odlično, 205/55/16 je 8000 komad i nemam zamerke. I nastaviću da samo to koristim jer mislim da se ne isplati menjanje dva put godišnje ceo set felni/guma..

Podeli ovaj post


Link to post

@Mica,

Znaci do 3 % je OK.

Gde bas meni uvek da zapadnu najskuplje dimenzije, tako mi je i na Civicu, sve za nijansu razlicite dimenzije su 20-30 % jeftinije.

Trebalo bi proizvodjace koji stavljaju te idiotske dimenzije zakonom kazniti za dusevnu bol :)

 

@Piske,

Namerno sam stavio Michelin Cross Climate jer je to u stvari letnja guma prilagodjena za zimu, a ne kao ostale all season sustinski zimska guma sa malo tvrdjom smesom. Malo sam gledao po netu i jos niko se nije zalio na njih, mada je novi model pa treba malo sacekati.

Takodje pre uvodjenja zakona o zimskim gumama vecina ljudi je vozila sa letnjim cele godine, ukljucujuci i mene. Ali sam uvek imao dobre letnje gume, i nisam isao van grada ili nedaj boze na planinu po snegu.

A sta tek kazes za one (a nije ih mali broj) koji se hvale da vec 5 godina voze Wintere preko cele godine i jos kazu da ih fenomenalno sluze :)

 

@Sava Kozarski,

Nemaju Kleber all season u mojoj dimenziji, ima Hankook i GY, ali su one priblizne cene kao Michelin.

U svakom slucaju drago mi je da si zadovoljan :)

Podeli ovaj post


Link to post

 

 

Moja situacija je sledeca: auto je Skoda Fabija karavan, godisnje se predje oko 4.000 km iskljucivo po gradu eventualno leti magistrala, nikad nije pretovaren i vozi se penzionerski.

 

.

Ja biciklom predjem duplo, pa jos malo preko toga i pocepam 4 seta guma salim se malo, @@Piske sve lepo napisao, ja bi mozda uzeo letnje gume a tih dana kada je sneg bi koristio taxi. Sve te gume su ok ako ih vozis u norveskoj ili svajcarskoj gde retko bude leti preko 30 step. Kod nas je vise toplih dana, imamo i tropske vrucine kada se asfalt ugreje na 50 stepeni. Takva guma na toj temperaturi je kao i svaka zimska. Nisam se mnogo informisao u vezi tih guma ali kao sto ne postoji cipela za sneg i leto tako ne verujem ni u te univerzalne gume. Ne znam ni da li i kako nasa policija gleda na to i da li je to po zakonu ovde. Da, 2-3% i to je to, sve preko toga ne valja nemoj da te moj post odvrati od namere, ipak je to michelin koji je kvalitetan, ne bi bilo lose da pogledas adac raifen test i jos neke testove guma, mislim da je i alvirko testirao pa vidi na yt da li ima te emisije

 

 

Послато са SM-G360F

Podeli ovaj post


Link to post

Sada će mnogi reći da nisam u pravu što ovo napisati, ali mislim da je najbolje rešenje.

Michelin Cross Climate u dimenziji 185/65 R15 košta koliko si napisao 8.800 RSD.

Uzmi u obzir Tigar (za koji svi govore da je smeće) ili Starfire (za koje govore da je još veće smeće), letnja i zimska guma u toj dimenziji košta oko 8.000 RSD, dakle jeftinije od jedne Michelin all season.

Napisao si da prekaziš max. 5.000 km godišnje. Ok, za toliko kilometara ne treba ti ništa ekstra, pošto si naveo da je gradska vožnja.

Sada dolazi na red dva puta godišnje menjanje guma. I to se može izbeći kupovinom dva seta felni. Ja sam kupio originalne Toyota felne 15" sa Corolle za 80 eura, a u petak sam našao (i kupio) čelične felne sa sve ratkapnama, takođe od Corolle za 3.000 RSD !. Felne su kao nove, u savršenom stanju, čovek ih je kupio samo zbog guma koje su bile na njima, gume je skinuo i felne su mu višak. Treba imati samo malo vremena i strpljenja i uveć će nešto tako iskočiti.

Ako si baš za all season gume, za tu kilometražu, razmisli i od Starfire AS 200, koštaju oko 4.100 RSD komad.

Siguran sam da nisu sjajne kao Michelin ili GY, ali će sigurno poslužiti.

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Imaš i u Coning-u West Lake all season 602 u dimenziji 185/65 R15 za 4.200 RSD. Mirko i Slavko (Alivirović) su ih testirali u Navak-u.

Svako razuman će shvatiti da je to plaćena reklama za kineske gume, ali vredi probati.

Podeli ovaj post


Link to post

U pravu si 101% cak je i pitanje da li mu treba zimska, al ajde da postuje zakon i ne rizikuje ako ima snega dva ili tri meseca. Ovaj na drugom klipu je rekao da je ta univerzalna u osnovi zimska guma, tako da ima smisla to sta je piske napisao, da je preko +25 isti osecaj kao da vozis zimske gume. Nase klimatsko podneblje je takvo da imamo snega mozda dva ili dva ipo meseca godisnje. Ja na karavanu i dalje imam trayal arctica, kupljene nove tacno pre 4 godine. Jos uvek mekana, elasticna, sara negde oko 5-6 mm, jedina mana joj je buka preko 120km/h sto gargija ne zanima. Dobra je po mokrom, odlicna po snegu, za tako neku kilometrazu tipa 300-400 km mesecno je vise nego odlicna. Imajte u vidu i da te univerzalne krace traju, oko 20-25 k km im je vek.

 

Послато са SM-J500FN

Podeli ovaj post


Link to post

@Vlada_Ivana

I sam kazes da su te gume smece, plus sto bi morao da kupujem i felne, plus sto bi morao da se zezam sa skladistenjem, tako da se odgovor sam namece.

 

@Mica

U drugom klipu je rekao da je Michelin u osnovi letnja guma, i da je to sustinska razlika u odnosu na ostale all season.

 

Uzgred, da uzmemo najgoru situaciju da se all season potrose za 25.000 km, to je meni 6 godina, a guma ionako tada mora da se menja zbog starosti.

Podeli ovaj post


Link to post

Samo prenosim šta drugi govore. Moj brat na Sparku ima Sava Adapto, ja sam mu ih kupio jer prelazi oko 3.500 km godišnje. Gume su sasvim ok, a mnogo su jeftinije od Michelina.

Iskreno, na Yarisu XP 10 imam zimske Starfire, iznenađujuće koliko su tihe, letnje imam Cooper CS 2 koja je za 1.000 RSD skuplja od Starfire, ali je bučna za sve pare.

Na XP 90 imam zimske Tigar, a letnje Tigar Syneris. Uzmimo u obzir da je ugovor sa Michelinom takav da je tigar u obavezi da proizvodi low budget guma, obzirom na cenu ove su mi sasvim zadovoljavajuće, a prelazim sa njim oko 20.000 km godišnje.

Na Corolli EE90 imam i zimske i letnje Barum i ma šta ko god imao protiv njih, za taj novac mislim da su best buy (uh, što mrzim ove strane izraze, kao da ne živimo u Srbiji), meke i tihe gume, relativno dugog veka trajanja (moja Corolla ima 530.000 km).

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Eto vidis a Piske kaze bas za te Sava Adapto da nista ne valjaju leti :)

Naravno, obojica ste u pravu, e to i jeste problem sa jeftinijim gumama, cista lutrija hoce li biti dobre ili lose, zavisno od serije, dimenzije, auta itd...

Podeli ovaj post


Link to post

Kod mene je dimenzija 185/60 r15. Pre dve i po godine sam pozadi stavio Toyo univerzalne a napred sam nastavio da sezonski menjam Dunlop letnje i Kleber zimske. Presao sam nekih 30k km sa takvom kombinacijom i univerzalne se nisu potrosile jos ni skoro 1mm (ipak su pozadi, pa to dosta utice). Takodje nisam primetio ni neke probleme sa upravljivoscu (a prelazim oko 12kkm/god, od toga oko 4kkm autoputevima po Evropi, ne ispod 140 km/h). Ja sam zadovoljan sa univerzalnim, naravno uzimajuci u obzir da su ipak samo na zadnjim tockovima. Za sledeci auto cim se letnje istrose, planiram da kupim univerzalne za sva 4 tocka.

Podeli ovaj post


Link to post

Najverovatnije cu staviti cross climate s obzirom da sve krstenije gume su tu negde sa cenom, eventualno 1000 din jeftinije.

 

Koliko vidim niko se nije zalio na all season iz gornje klase, jedino Sava Adapto ima negativne glasove. Mada bi verovatno i ona bila dobra za ovu kilometrazu i stil voznje, sto ono kazu "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino".

Podeli ovaj post


Link to post

Ja na golfu privremeno vec godinu dana koristim isto Kleber ali na felni r16. Za sad je solidno. Dobre su za sneg koji nije dubok. Pri ledu moze doci do malih problema. Malo slajfa ali te izvuku.

Podeli ovaj post


Link to post

Super sto si zadovoljan :)

 

Mada mislim da je bitnije ponasanje all season guma po vrucini, nego po dubokom snegu, koga u Beogradu ima 15 dana godisnje.

Podeli ovaj post


Link to post

Po ledu sa svim gumama dolazi do problema, osim ako nemaju klinove, koji su opet zabranjeni.

 

Sent from my SM-G531F using Tapatalk

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

×