Jump to content
Sign in to follow this  
Piske

Filter vazduha - Period zamene, preporuke, islustva

Recommended Posts

Mada te filtere za 300 din i servise koji ih stavljaju nisam nikada video, posetio niti ću ih ikada videti

Ne znam odakle ti pravo da deliš takve nebolozne savete ?!

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

*nebulozne

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Nisu to nebulozne stvari nego si malo ne informisan..

 

U knjizi toyote piše da se preporučuje jednom godišnje da se detaljno obriše, usisa unutrašnjost vozila..

Jednom godišnje??

 

Naravno neki od nas usisavaju i održavaju unutrašnjost na nedeljnom nivou.. ali naravno nemamo svi iste higijenske navike..

Neće niko umreti što se vozi u autu koji nije čišćen iznutra godinu dana, kao i što niko neće umreti ako živi u takvom stanu..

ali mislim da ne živimo u 18. veku i da treba da se bavimo higijenom.

 

Pogledaj filter kabine našta ti liči posle tih 25000km.. iskreno kada sam pogledao svoj posle 15.000 šokirao sam se..

 

Inače filter kabine je samo običan filter.. tebe niko ni ne tera da ga menjaš na koliko već km i naravno da možeš za sebe da odlučiš koji ćeš već kupiti.

Ali mi je ne bulozno zato davati 20-30€, kao što bi mi bilo ne bulozno da sipam tečnost za pranje šoferšajben koja je samo original toyota,

kao što mi je ne bulozno da stavljam sijalice original Toyota ako mi pregore ove koje imam na njemu, kao i što mi je ne bulozno da stavim akumulator original toyotin kad za manje pare imaš čak i bolji kvalitet..

 

Ali jedini razlog da poverujem da je sve uredu sa tvojm filterom kabine, je da nonstop držiš zatvoreno usisavanje spoljnog vazduha/recirkulacija..

U tom slučaju naravno da se i neće zapraljati jer ne ulazi spoljašna prašina, polen, zagađenje..

Podeli ovaj post


Link to post

Filter bi trebao da se menja bar jednom godišnje ili na malom servisu, pa šta pre bude. A unutra zna da bude svega. Kad je auto nov to se ne oseti toliko. Posle par godina na isparivaču i kanalima ostaje sasušena buđ koja se kada se isparivač navlaži vrlo lako nađe u vazduhu. Miris vazduha ne ukazuje na kvalitet vazduha jer najčešće smrdi buđ. Ali postoji niz drugih patogenih bakterija koji se nalaze u klimatizacionom sistemu koje ne smrde, ali se nalaze u njemu.

 

Što se tiče kvaliteta filtera, sve je to jedno te isto s...

Marketinške fore kao što su joni srebra, vitamin C, aktivni ugalj...

 

Ako je filter bele boje onda se na njemu jasno vidi šta je profiltrirano, a ako je sive ili crne boje, onda deluje da je nov, a u stvari...

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Piške - I pored tvoje ne kulture izražene na forumu, zamolio bih te da izvadiš filter kabine, slikaš ga i postaviš sliku ovde na forum.. 
I naravno info koliko km si prešao i koliko je vremena prošlo od njegove poslednje zamene.

Podeli ovaj post


Link to post

Nije me mrzelo, ovo je filter nakon 3000 km voznje po BG.

Bio je beo kada je stavljen

DSC-0077.jpg

 

Sent from my E5603 using Tapatalk

  • Upvote 2

Podeli ovaj post


Link to post

I meni posle godinu dana bude prljav skroz i zreo za zamenu. Uvek ga menjam u proleće zbog klime jer je koristim leti i ona lakše diše kad je taj filter čist. Što češće se menja to bolje , kao i svaki drugi filter. 

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Imaju oni sa aktivnim ugljenom... kazu da filtrira mirise iz vana...

 

 

 

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

активни угаљ сигурно боље чисти, филтрира.. тј. везује за себе нечистоће..

пре 5 година сам ставио тај у ТЦБ за око 30 евра .. писано је и овде..

можда умањује мирисе, али елиминише сигурно...

после годину дана када сам отишао да купим исти, рекли су ми да се наручује и чека 7 дана и да сви стављају обичан...

од тада сам само једном ставио обичан.. углавном се сада нађу за 900-1200 дин...

активни угаљ није маркетинг, елиминација мириса јесте....

и сигурно је да постоје разлике у квалитету, али ја нисам стручан да то проценим, па се ослањам на спецификације произвођача којих нажалост нема увек... конкретно да ли филтер пропушта или на PM 2.5 или 10.. којих у ово доба године има највише... лети је већ знатно чистији ваздух... па је логично сад ставити нови филтер са активним угљем...

и наравно да није исто 25kkm у граду и кроз нетакнуту природу...

 

мој савет је боље квалитетнији филтер ређе мењати (друго је питање како купити квалитетан и да ли је из овлашћеног баш тај)

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Novakno1 - mislim da si u pravu. Cijena u HR je cca 33 €. Zanima me da li netko zna kakve oznake na tom original Toyota filteru trebaju biti? Treba li posati Toyota?... ako je netko to gledao

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Aktivni ugalj se koristi za apsorpciju gasova i para i kao takav koristi se za izradu zaštitnih filtera za vojsku, industriju i zaštitu zdravlja radnika. Problem je u tome što njegova sposobnost filtriranja brzo pada pa se ti filteri relativno često menjaju. U svakom slučaju od trenutka otvaranja filtera iz zaštitne folije njegov rok upotrebe ne može biti duži od 6 meseci bez obzira koliko je njegova upotreba mala. Recimo da aktivni ugalj ima u prosečnoj upotrebi automobila zadovoljavajuću apsorpciju prvih par meseci, a posle...

Ako vam se oseti miris u automobilu možete pokušati sa dezinfekcijom, ali najčešće je jedini lek skidanje isparavača i detaljno fizičko pranje ventilacionih cevi. Sve ostalo samo zamaskira miris.

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Jeste. Što se vojske tiče aktivni ugalj nalazi se u filteru za zaštitinu majsku, koristi se za filtriranje vode, hemijskoj industriji itd. Takođe ako imate problema sa gasovima , odnosno ako neko mnogo prdi :) . Razmuti se aktivni ugalj u vodi i popije našte na prazan stomak .

Što se tiče dezinfekcije kola . Npr ako kupite pušački auto ( kao što je bio moj yaris ). Najbolje je kupiti asepsol u apoteci i dezinfikovati sve ventilacione cevi i obavezno zameniti filter klime . Takođe ceo auto iznutra oprati sa paročistačem. Davno sam pisao detaljno o celom postupku i postavio slike. 

I ako sam pušač , nikada ne pušim u kolima. 

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Nije me mrzelo, ovo je filter nakon 3000 km voznje po BG.

Bio je beo kada je stavljen

DSC-0077.jpg

 

Sent from my E5603 using Tapatalk

Jel ovo original? Jesi li vidio šta piše na njemu?

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Filter na godinu dana + asepsol dezinfekcija otvora i malo po isparivaču i ne boli te glava

Podeli ovaj post


Link to post

Jel ovo original? Jesi li vidio šta piše na njemu?

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Ne, ovo je Mann ili Mahle, ne secam se sta sam kupio...

 

Sent from my E5603 using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Ok. Ma zanima me da li na originalu postoji natpis Toyota... jako je važno pa pitam dai netko zna

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Piše Toyota Denso Poland Proveravao sam i filter klime i filter vazduha posle 15000km i sada na 28000km. Na 15000km oba čista . Sada su već za zamenu. 

Izmenjeno od Piske

Podeli ovaj post


Link to post

Na mom ne pise Toyota... pise UP i neki brojevi... vrlo interesantno

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Šta piše na filteru za vazduh motora ? 

Podeli ovaj post


Link to post

Jeste. Što se vojske tiče aktivni ugalj nalazi se u filteru za zaštitinu majsku, koristi se za filtriranje vode, hemijskoj industriji itd. Takođe ako imate problema sa gasovima , odnosno ako neko mnogo prdi :) . Razmuti se aktivni ugalj u vodi i popije našte na prazan stomak .

Što se tiče dezinfekcije kola . Npr ako kupite pušački auto ( kao što je bio moj yaris ). Najbolje je kupiti asepsol u apoteci i dezinfikovati sve ventilacione cevi i obavezno zameniti filter klime . Takođe ceo auto iznutra oprati sa paročistačem. Davno sam pisao detaljno o celom postupku i postavio slike. 

I ako sam pušač , nikada ne pušim u kolima. 

Asepsol obavezno. Nikako druge gluposti, a posebno ukoliko ostavljaju lepljivi ostatak posle sušenja jer mogu klapne da zaglave. 

Podeli ovaj post


Link to post

Šta piše na filteru za vazduh motora ?

Ne znam, nisam to dirao

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Još lakše se vadi filter za vazduh od filtera klime. Minut posla. 

Podeli ovaj post


Link to post

One 2 zakacke se skinu i to je to?

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

  • Upvote 1

Podeli ovaj post


Link to post

Jeste. Kako otvoriš haubu , jedna je sa desne strane a druga pozadi. 

Podeli ovaj post


Link to post

I stapise na tom filteru?

 

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post
Sign in to follow this  

×