Jump to content

Recommended Posts

Evo kako sam ugradio tempomat u mog Aurisa.

1.6 Valvematic ima fabricku pripremu.

 

Pre svega, moguce je nehotice da se ispali air bag i nanesu povrede, stoga je neka Internet preporuka da se akumulator otkaci bar pola sata pre posla. Ja ne znam kako funkcionise okidanje vazdusnih jastuka, pa ne mogu da dajem neke licne savete i garancije da se to ne desi.

 

Moguce je proveriti da li priprema postoji i pre montaze i busenja rupa, potrebno je da postoji prazan konektor u volanu gore desno.

Samu rucicu sam porucio sa Ali Expressa, i odgovara za vise Toyota modela, kvalitet joj je dobar, i nemam zamerki, cena ispod 10e.

 

AirBag se skida bar kod mene stiskanjem nekih oprugica koje su u okviru volana, kroz dve bocne rupice u plastici, navodno kod nekoga su tu i srafovi, ja nemam srafove, ja sam to uradio sa ravnim srafcigerom.

 

Na ovoj slici moze da se uoci konektor na kome visi ruckica Tempomata gore-desno, i to je znak da priprema postoji na mom Aurisu.

 

20190112-115032.jpg
 
Signal na tabli prilikom paljenja tempomata, dovoljno je dati kontakt, ne mora da radi motor.
 
20190112-115039.jpg
 
Burguja kojoj je busen volan, 2.2 mm, ja sam hteo malu da bih imao manju rupu, ali to je problem, jer sam onda morao da rasklapam samu ruckicu sto je tezak posao, stoga preporucujem da se busi 2.5mm rupa, tu bi trebalo da prodje ruckica.
 
20190112-120303.jpg
 
Pozicija probusene rupe, negde u sredini dela koji je markiran fabricki za tu svrhu.
 
20190112-120319.jpg
 
Rasklopljenja ruckica, da bi prosla kroz malu rupu, ovo izbegnite po svaku cenu, jer je mucno sklopiti je ;)
 
20190112-130005.jpg
 
Tempomat usravljen na predvidjeno mesto, srafovi stignu sa Alija, zickica jefiksirana iza zljeba za zice, pored konektora desno
 
20190112-140759.jpg
 
Gotov posao.
 
20190112-140959.jpg
 
 
Ruckica lepo radi, lepa je izrada, ima razne funkcije, moze da su ubrzava i usporava preko nje, i tako da, to je to.
Izmenjeno od Bax
  • Like 2
  • Upvote 2

Podeli ovaj post


Link to post

ја не могу да верујем да Тојота (сигурно и још неки произвођачи) ураде све скупо и компликовано, а не ставе ручицу (за нека тржишта) само да би продали јачи пакет опреме или наплатили ову интервенцију папрено...

трговци.... посебна сорта...

замишљам производну траку... прва смена монтира ручице серија иде за немачко тржиште... у другој смени нема радника и аутомобил само пролази тај пункт и иде за српско тржиште (без ручице)...

Podeli ovaj post


Link to post

ја не могу да верујем да Тојота (сигурно и још неки произвођачи) ураде све скупо и компликовано, а не ставе ручицу (за нека тржишта) само да би продали јачи пакет опреме или наплатили ову интервенцију папрено...

трговци.... посебна сорта...

замишљам производну траку... прва смена монтира ручице серија иде за немачко тржиште... у другој смени нема радника и аутомобил само пролази тај пункт и иде за српско тржиште (без ручице)...

У потпуности се слажем са тобом. Толико се некада изјајаришу да ми је то невероватно . А у суштини ситнице .

 

 

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj post


Link to post

Skuplje im je da prave različite modele, bez instalacije, nego da samo ne stave ručicu. Nema veze ni sa tržištem, ni sa Toyotom, već sa paketima opreme. Tako svi rade!

Podeli ovaj post


Link to post

Ja to licno gledam kao bonus :)

Podeli ovaj post


Link to post

I ja isto :) koliko je doplata za tempomat? Predpostavljam par stotina evra, a ovako se resava mnooooogo jeftinije.

 

Sent from my E5603 using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Isto to je kod škode. Ima sva instalacija, nedostaje samo ručica. Srećom postoji internet pa se i ti problemi daju rešiti.

Meni žao što na trenutnom autu ne mogu da ugradim tempomat a voleo bih da ga imam.

 

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Moram da skrenem paznju administraciji Foruma da ja ovo namerno nisam stavio u Uradi Sam sekciju (ovo je isecak teme o mom autu), iz prostog razloga sto je ne zelim da snosim moralnu niti neku drugu odgovornost ukoliko se tako nesto desi. Dakle ako se neko ovoga prihvati mora da bude svestan mogucih posledica koje su navedene u prvim recenicama mog prvog posta i da preuzme rizik na sebe, za iste.

  1.  
  •  

Podeli ovaj post


Link to post

@Bax

Napravio si sjajan posao i tekst itekako zasluzuje zasebnu temu u sekciji "Uradi Sam".

Svako ko odluci da se prihvati ovakvog posla, svestan je rizika, i ovde nema govora o nikakvoj tvojoj odgovornosti za tudje radove.

Jos jednom, svaka cast na obavljenom poslu. Kada opet budes radio, ocekujem nove teme u ovoj sekciji.

:good:

Podeli ovaj post


Link to post

Hvala na korisnom članku.

Na osnovu njega i dosta yotube klipova uspešno sam ugradio ručicu tempomata u Auris 1.33 Terra 2016.

Izmenjeno od raicevic

Podeli ovaj post


Link to post

Nema na cemu, sluzimo narodu!

Podeli ovaj post


Link to post

Pozdrav,

imam Aurisa 2011 1.33VVTi, fabrički volan nije imao tempomat ali sada sam kupio polovan sa tempomatom, ugradio sam ga prema gore priloženom uputstvu međutim meni ne funkcioniše tempomat.

Kada gledam na tablu ne mogu ni da vidim ikonicu za tempomat (trebalo bi da postoji ikonica CRUISE u levom delu table u visini 1000rpm) da li je moguće da moj Auris nema instalaciju za tempomat? Džek na špulni postoji, ali me zbunjuje to što svima na netu odmah proradi tempomat. Da li je moguće da je potrebna neka aktivacija preko dijagnostike ili jednostavno ne radi polugica za tempomat na volanu?

Da li je neko imao slična iskustva i šta mi preporučujete?

Hvala

Podeli ovaj post


Link to post

JA koliko se secam 1.33 nema fabricku pripremu za tempomat.

Podeli ovaj post


Link to post

Ćao narode. Nov sam na forumu. Imam želju da izmajstorišem tj dodam tempomat na Aurisa D4-D 2.0 iz 2009 god.medjutim postoji li mogućnost da znam da li moja kola imaju tu fabričku pripremu ili ne?

Izmenjeno od Dusanlzc

Podeli ovaj post


Link to post

Slozio bih se sa svim sto je prvi clan odradio samo sa malim izmenama u mom slucaju. Posto mi je pomogao da se odvazim i ja za ovaj poduhvat. Ugradio sam ga na Aurisa 2.0 d4d terra nivo opreme .

Narucio tempomat sa Aliexpresa za 10 $ i prionem+i odem korak dalje i dodam mu desne komande volana za dodatnih 20$ isto na Aliju. Nisam znao da li ce auto imati "fabricku pripremu" za tempomat ali eto rizik je bio. Kad sam skinuo airbag svanulo mi je jer sam video da postoji mesto za taj desni konektor gde se ubacuje kablic za tempomat. Sve u svemu tempomat nisam rasklapao ali onda vam treba veca rupa za izbusiti. Nisam to najpedantnije uradio ali 14 godina star auto, ko ga sisa...nije inace bas zgodno za busenje. Tragovi busenja se vide i probao sam malo skalpelom to da umirim ali je ovo najbolje sto sam mogao..auto je sad sladji za voznju. Sjajno radi tempomat i zadovoljan sam :)

1.thumb.jpg.3b2d6a838506ceb08a137b3d7ef7d0ce.jpg

 

2.jpg

3.jpg

Izmenjeno od Dusanlzc

Podeli ovaj post


Link to post

Super radi posao, ja je bas rado korostim da odmorim nogu...

Podeli ovaj post


Link to post

×