Jump to content
biciklista

Jarić 1,5 Stella

Recommended Posts

PIse mi u sabracajnoj 72kw. To je snaga SUS motora.

Podeli ovaj post


Link to post

Interesantno. Toyota 1,8 hibrid svuda (pa i u cenovniku ) deklariše sa 122 ks ( oko 89 kw) i on bi, ako je tako, bio zabranjen za "mlade vozače" (jer je za njih limit 80 kw). A ako ti je u saobraćajnu upisana snaga samo SUS motora ( 72 kw), ispada da bi tu corollu smeo da vozi mladi vozač.

Pitam to zbog novog yarisa hibrida, on je "ukupno" 116 ks, ali, mislim da mu je SUS oko 100 ks. I ako bi se u saobraćajnu upisala samo SUS snaga, mogao bi da ga vozi mladi vozač.

Podeli ovaj post


Link to post

Za sad se upisuje samo sus deo sistema, a ne integralna snaga. Sto je cudno da budem iskren, ali mi odgovara, jer je registracija nesto manja, kad se gleda snaga, plus oprost poreza na kubikazu (oko 100e za 1.8 litara). A mladi vozaci mogu da varaju sa hibridima, ali da budem iskren, ako je neko lud za volanom, moze da se skuca i sa autom ispod zakonskog limita.

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post

Ma, svala snaga motora je dovoljna da pogineš ako si neoprezan ili lud.

Ali, svakako mi je čudan taj propust u primeni naših propisa, oko snage koja se upisuje za hibridni pogon.

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post
On 3.11.2020. at 11:19, biciklista said:

Pozdrav svima.

Ja sam "Biciklista" i već oko dve godine (poslovno) vozim yarisa 1,5. 

Odlično vozilo. Baš sam zadovoljan. Naravno, nije idealno vozilo (takvo ne postoji), ali, "radi posao". Oduševljava me elastičnost motora, odnosno, da može da, više testa radi, povuče (bez ikakve vibracije ili najave ružnih zvukova) i sa veoma niskih obrtaja, bez obzira na stepen prenosa (maltene sa ler gasa). I otprilike, kada izadejš iz BG, jednom ubaciš u šestu i može bez šaltanja do Užica (figurativno). Ako se van grada vozi bez agresije, može po magistralnim putevima da troši i samo oko 4-4,5 litra, a po gradu, sve zavisi od uslova saobraćaja (može relativno malo, kao da je neki dizel C segmenta, ali, ako je gužva veća, može lako i da prebaci 10 litara), po auto putu opet sve zavisi od brzine.

Tek, drago mi je da imam priliku da ga vozim, ali mi je i žao što nije malo bogatije opreme (baš mi mnogo nedostaje tempomat).

Ovde sam na Toyota forumu u želji da vidim iskustva drugih korisnika Toyote. Jer, ko zna, možda i ja sebi jednom privatno kupim Toyotu. Probao sam jednom, ne tako davno, ali, zvezde kao da nisu bile naklonjene. Možda idući put budu, ko zna  :rolleyes:

Sasa 28.07.14. 002 (Medium).jpg

IMG_20190927_154922 (1).jpg

 

On 3.11.2020. at 11:19, biciklista said:

Pozdrav svima.

Ja sam "Biciklista" i već oko dve godine (poslovno) vozim yarisa 1,5. 

Odlično vozilo. Baš sam zadovoljan. Naravno, nije idealno vozilo (takvo ne postoji), ali, "radi posao". Oduševljava me elastičnost motora, odnosno, da može da, više testa radi, povuče (bez ikakve vibracije ili najave ružnih zvukova) i sa veoma niskih obrtaja, bez obzira na stepen prenosa (maltene sa ler gasa). I otprilike, kada izadejš iz BG, jednom ubaciš u šestu i može bez šaltanja do Užica (figurativno). Ako se van grada vozi bez agresije, može po magistralnim putevima da troši i samo oko 4-4,5 litra, a po gradu, sve zavisi od uslova saobraćaja (može relativno malo, kao da je neki dizel C segmenta, ali, ako je gužva veća, može lako i da prebaci 10 litara), po auto putu opet sve zavisi od brzine.

Tek, drago mi je da imam priliku da ga vozim, ali mi je i žao što nije malo bogatije opreme (baš mi mnogo nedostaje tempomat).

Ovde sam na Toyota forumu u želji da vidim iskustva drugih korisnika Toyote. Jer, ko zna, možda i ja sebi jednom privatno kupim Toyotu. Probao sam jednom, ne tako davno, ali, zvezde kao da nisu bile naklonjene. Možda idući put budu, ko zna  :rolleyes:

Sasa 28.07.14. 002 (Medium).jpg

IMG_20190927_154922 (1).jpg

Poštovanje, pre oko mesec dana sam kupio yarisa stelu 1,5 vvti. Malo sam prešao km do sada,tačnije 138 km. Razlog,još nisam prodao predhodni auto i dok ga ne prodam vozim ga a jareta pomalo čuvam. Još nemam nikakve  posebne utiske u vožnji. Prtljažnik mu je inače manji,voleo bih da je par cm duži. Zapremina mu je 286 litara,malo više od punta 2 i malo manje od punta 3. Ali to sam znao pre kupovine. Nije mana više je nedostatak. U kabini je medjutim vrlo komotan. Primetio sam da na vratima rukohvat malo  krcka ako se jače stisne,plastika je u pitanju koja je u visini butina tako da ionako ne baš preširok prostor sužava. Mogli su malo da podignu rukohvat da se dobije na unutrašnjoj širini. Pošto nema navigaciju,pokušao sam da povežem aplikaciju android auto ali ja tu nešto ne umem. Inače ima prilično oble površine na tabli tako da ne znam gde bih postavio držač za mobilni telefon zbog navigacije a iskreno mi se ne lepi,u pitanju je ona varijanta sa magnetom na maski telefona. Pokušaću nešto sa magnetom koji se stavlja u ventilaconi otvor mada i tu ima malo prostora. Ono što me veoma brine  je potrošnja. Znam da je malo km na satu, pritom mi se par puta i ugasio u vožnji na semaforu,valjda sam stegnut,nenaviknut takodje mu i kvačilo nisko odvaja a nisam neiskusan vozač. Ipak,po pokazivaču i po kompjuteru moja potrošnja na relaciji Beograd Pančevo par puta ne pada ispod 8 litara pri brzini od 60 do 80 km/h. Broj obrtaja do 2000. Po Bg guzvi ga nisam vozio ali jesam u Pančevu gde sam kupio presvlake. Tu i nije neka guzva ali mi je pokazivao 10 i više litara. Da li sam ja to kupio hamera,ladu,neispravan a nov auto. Ne znam šta da mislim. Inače vozim punta na gas tako da sam naviknut na taljiganje ali i jeftinu vožnju. Naravno ovde nikako neću ga ugradjujem gas jer Toyota to ne preporučuje ali sam očekivao svakako štedljiviji auto u penzionerskom režimu vožnje. Nadam se ga grešim.

 

Podeli ovaj post


Link to post

Pa, ako si prešao samo 138 km (da nije greška?), mislim da je to suviše malo da bi čovek stekao predstavu o potrošnji. Moje iskustvo je da je yaris na magistralnom putu veoma štedljiv (4,5-5,5), na auto putu sve zavisi od brzine (mislim da pri oko 130 km/h troši oko 6,5), a "gradska vožnja" je toliko relativan pojam (i toliko je to individualno), da tu pravila nema. Recimo da mi po BG, "po gradu", troši od oko 7,5 do oko 12, sve zavisi KADA vozim i KUDA vozim. Ako vozim van špica i van centra, po širokim bulevarima, može da bude i tih oko 7,5. Ali, ako je više "po centru" i više "tokom špica", to je (meni) uvek 10-12.  Što se tiče gašenja na polasku, pri kretanju, imao sam i ja taj problem. Samo odjednom kao da "ostena bez daha". Kao da sam neki vozač početnik, a ne neko sa par decenija i par stotina hiljada km vozačkog iskustva. Taj problem je (povremeno) bio u početku, možda prvih oko 1.000 km i taman kada sam hteo da reklamiram, to je samo nestalo. Ali, taj problem se povremeno (veoma, veoma retko) znao javiti i kasnije.

Izmenjeno od biciklista

Podeli ovaj post


Link to post
pre 7 sati , biciklista said:

Pa, ako si prešao samo 138 km (da nije greška?), mislim da je to suviše malo da bi čovek stekao predstavu o potrošnji. Moje iskustvo je da je yaris na magistralnom putu veoma štedljiv (4,5-5,5), na auto putu sve zavisi od brzine (mislim da pri oko 130 km/h troši oko 6,5), a "gradska vožnja" je toliko relativan pojam (i toliko je to individualno), da tu pravila nema. Recimo da mi po BG, "po gradu", troši od oko 7,5 do oko 12, sve zavisi KADA vozim i KUDA vozim. Ako vozim van špica i van centra, po širokim bulevarima, može da bude i tih oko 7,5. Ali, ako je više "po centru" i više "tokom špica", to je (meni) uvek 10-12.  Što se tiče gašenja na polasku, pri kretanju, imao sam i ja taj problem. Samo odjednom kao da "ostena bez daha". Kao da sam neki vozač početnik, a ne neko sa par decenija i par stotina hiljada km vozačkog iskustva. Taj problem je (povremeno) bio u početku, možda prvih oko 1.000 km i taman kada sam hteo da reklamiram, to je samo nestalo. Ali, taj problem se povremeno (veoma, veoma retko) znao javiti i kasnije.

Puno hvala na odgovoru i prenošenju Vaših utisaka o jarisu. Da,prešao sam tek 138 km,  kupljen je pre mesec dana ali od sutra ga aktivnije koristim jer sam baš danas prodao stari auto koji sam više vozio od novog. Javljam o utiscima.

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post

Uživaj u tom yarisu. Odlično je to vozilo. Meni je često žao što ga nemam privatno, već samo poslovno, ali, to nije razlog da ne podelim moje iskustvo sa tim vozilom.

Podeli ovaj post


Link to post

Razume li se neko u WLTP režime testiranja?

Novi Yaris sa “običnim” 1,5 od 125 ks manje troši i manje emituje CO2 u WLTP režimu “Veoma velika brzina” u odnosu na novi hibridni yaris 1,5 od 116 ks ( “5,4-5,7” u odnosu na “5,2-6,5” i “128-134 gr CO2” u odnosu na “113-148 gr CO2” )

Koji je to WLTP režim vožnje “Veoma velika brzina” ?

Podeli ovaj post


Link to post

Redovan servis na 60.000 km. Plaćeno oko RSD 25.640 ( oko 217 evra ). Po planu održavanja ovaj servis je trebalo da košta 186 evra.

Yaris - redovan servis na 60.000 km.jpg

Podeli ovaj post


Link to post

Sve oem delovi, i nije toliko jaka cena. Možda je rad mogao biti povoljniji?
Gde si radio servis?
Moje iskustvo je takvo da sam npr. uvek od Turing Stanojevića dobijao povoljnije ponude za servis od TCBa.

Podeli ovaj post


Link to post

privatno-poslovno sam detaljno upućen u redovno održavanje 4 vozila u ovl. servisnoj mreži ( 2 iz Japana i 2 iz Evrope ) i ova Toyota je tu najskuplja.

Ovaj i prethodni redovan servis je odradjen u Turing Stanojević i on nije ništa povoljniji nego raniji servisi u MAG-u.

Podeli ovaj post


Link to post

Sve verovatno ima veze sa ovom 5+5 toyo garancijom (honda i mazda u startu daju samo trogodisnju uz mogucnost doplate za jos 2).
Mazda takodje ima opciju 5+5, uz uslov servisiranja u ovlašćenom (ako se ne varam servis 3jke je negde oko 24 k, samo filteri i ulje).

Podeli ovaj post


Link to post

Pa, kod Toyote je ODAVNO fabrička garancija 3 godine ili 100.000 km, koji uslov pre nastupi. Ugovorrna garancija je bitno promenjena. Kada je uziman ovaj yaris, fabrička je isto bila 3 godine ili 100 kkm, ali, posle toga, ugovorna je bila do 5 godina, bez ograničenja kilometara.

Ali, to oko ugovorne garancije je promenjeno i sada, ako želiš, posle isteka fabričke garancij, imaš onu RELAX Toyoa ugovornu garanciju, koju daje uvoznik, koja se, dok održavaš u ovlašćenoj mreži, produžava na po 12 meseci ili 15 kkm od prethodnog obavljenog servisa, a najviše u zbiru do 160 kkm ili 10 godina. Ona se kao automatski aktivira servisom u toku treće godine, pod uslovom da u tom trenu nemaš preko 85 kkm ( tako nekako je napisano ). Ali, i obim/kvalitet RELAX garancije je uži ( lepo to piše u brošuri na sajtu uvoznika ).

Dakle, garancija samog proizvodjača kod Toyote ti nije ništa duža nego kod Mazde ili Honde. Ona je samo 100.000 km ili 3 godine. Samo su uslovi kasnije, produžene ugovorne garancije (koju daje uvoznik, a ne proizvodjač) drugačiji. Kod RELAX garancije je ta produžena ugovorna formalno besplatna, ali je platiš kroz skuplje servise ( ja sam redovan servis za Hondu 1,5T, ulje+svi filteri+ruke platio nedavno 17.400), a kod Toyote to "besplatno" platiš kroz malo skuplje ruke i malo skuplji materijal ( i tokom prve 3 godine i posle ).

Mislim, sve su to relativno sitne pare. Ali, zna Toyota zašto daje "besplatnu" RELAX produžemi ugovornu garanciju.

 

 

Podeli ovaj post


Link to post

Poštovanje svima. Nakon 9 meseci od kupovine yarisa 1,5 benzin i oko 9000 predjenih km skoro da sam se u potpunosti navikao na jareta. Jeste da ima manji gepek,krcka plastika na rukohvatima na prednjim vratima tamo gde se najviše hvata,teže zimi odmagljuje stakla, krut menjač ali ima i stvari koje ga čine solidnim u nekim stvarima i dobrim autom. Na otvorenom kao da se vozi auto više klase,odlične kočnice,volan takodje. Potrošnja korektna ako se vozi tečno. Ono na šta ne mogu da se naviknem i sumnjam na problem je tvrdoća kvačila. Nakon što prenoći u prvih par kilometara pedala nije tvrda. Medjutim nakon 10- 15 min vožnje počinje neka tvrdoća na pritisak pedale ,bez obzira na doba godine,zima,leto,toplo,hladno,grad,otvoreno. Tako je od kada sam ga kupio. Ponekad, ali retko zadeluje i malo makše pa se opet stvrdne. U poslednjih mesec dana od kada su temperature veoma visoke, pritiskom na pedalu pri samom dnu čujem neko krckanje i pomalo škripanje rekao bih opruge koja deluje nekako nategnuto. To nije klik senzora kvačila. Razmišljam da li je to razlog tvrdoće pedale kvačila (ili nešto drugo) što uz nešto tvrdji menjač vožnju čini zamornom u gradu gde se češće menjaju brzine. Ovih dana ću do toyote da vidim šta oni kažu ali bih voleo da čujem i Vaše mišljenje. 

Pozdrav

Podeli ovaj post


Link to post

To oko "tvrdoće" ( ručice) menjača, takav je - kakav je. Isti je i kod mene. Hodovi jesu veoma kratki, ali, pri šaltanju, kada menjač iz lera ulazi u bilo koji stepen prenosa, nemaš bilo kakav "klik" ( niti pod rukom osetiš neku promenu sile na ručici menjača, da bi osetio da je "upao u brzinu" ). Ni meni uopšte ne prija takvo rešenje, jer nekada pri kretanju pojma nemam da li sam uopšte ubacio u prvu brzinu (slično, da li je ušaltao u rikverc). Ali, već sam se odavno pomirio sa time, da je "tako".

Papučica kvačila mi nije tvrda. Taj problem nemam. Ako je kod tebe takav problem, to mislim da treba reklamirati (na vreme). Ne bi to smelo da bude kod novog automobila.

Kod mene papučica kvačila ne "škripi" ( niit "krcka" ) kada se stišće. Ako ti to ne reše u servisu (ne verujem da će hteti sa time uopšte da se "zezaju" ), možda bi imalo smisla da sa WD-40 pokušaš da podmažeš "osovinu" papučice.

Što se tiče krckanja nekih elemenata enterijera ( kod tebe rukohvat ? ), mislim da to nije pokriveno garancijom.

Podeli ovaj post


Link to post

Bio sam u toyoti u vezi sa kvačilom. Rekao sam im za stvrdnjavanje pedale kvačila u toku vožnje i krckanje-škripanje pri kraju hoda pedale kvačila. Gospodin kome sam se javio i sam se uverio u škripanje i veću tvrdoću pedale. Kaže da se to kod drugih jarisa ne dešava i da nema razloga za to jer je hidrauličko kvačilo. Ne zna u čemu je problem ali vidi i sam da u nečemu jeste. Taj problem je od prvog dana kupovine yarisa ali sam sve mislio da je to tako. Jednom sam svratio u toyota centar zimus, jednom u mag, tada zbog stvrdnjavanja i svaki put njihova priča da je to ok. Mislim da sam o tome i ovde pisao. Sada je počelo da škripi i jasno je da ipak nije ok. Podmazali su  sada negde, nešto, što ja ne mogu, kako kaže, da podmazujem. Takodje, ukoliko se bude ponavljalo ( a hoće ) kaže da se javim ''kako bi se sve rasturilo'' i videlo gde i šta je problem. Takođe kaže da to nije opruga jer je ona suviše slaba da bi se sve to zbog nje dešavalo. Nakon par kilometara vožnje, pedala deluje mekše i ne škripi ali je to suviše malo vremena, a nije ni rešenje. Videću. 

Što se menjača tiče, tačno je da nikada ne znam kada je upao u brzinu ali na to sam se navikao. Ne smeta mi toliko, više smeta ta tvrdoća za koju mislim da donekle ima veze sa neprijatnošću zbog tog kvačila koje možda i ne hvata dobro, ne znam....videću, svakako mislim da kvačilo nije ok.

Za enterijer odnosno rukohvate na vratima je bila samo opaska tipa, stave kožu na volan i menjač a na vrata gde se hvata krckavu plastiku koja još vise krcka na vrućini, ali to je najmanji problem. Vidim i kod novog yarisa je slično. 

Hvala na Vašim utiscima, puno znači savet kada je neki problem u pitanju.

 

Podeli ovaj post


Link to post
pre 18 sati , Mirkoduc said:

Bio sam u toyoti u vezi sa kvačilom. Rekao sam im za stvrdnjavanje pedale kvačila u toku vožnje i krckanje-škripanje pri kraju hoda pedale kvačila. Gospodin kome sam se javio i sam se uverio u škripanje i veću tvrdoću pedale. Kaže da se to kod drugih jarisa ne dešava i da nema razloga za to jer je hidrauličko kvačilo. Ne zna u čemu je problem ali vidi i sam da u nečemu jeste. Taj problem je od prvog dana kupovine yarisa ali sam sve mislio da je to tako. Jednom sam svratio u toyota centar zimus, jednom u mag, tada zbog stvrdnjavanja i svaki put njihova priča da je to ok. Mislim da sam o tome i ovde pisao. Sada je počelo da škripi i jasno je da ipak nije ok. Podmazali su  sada negde, nešto, što ja ne mogu, kako kaže, da podmazujem. Takodje, ukoliko se bude ponavljalo ( a hoće ) kaže da se javim ''kako bi se sve rasturilo'' i videlo gde i šta je problem. Takođe kaže da to nije opruga jer je ona suviše slaba da bi se sve to zbog nje dešavalo. Nakon par kilometara vožnje, pedala deluje mekše i ne škripi ali je to suviše malo vremena, a nije ni rešenje. Videću. 

Što se menjača tiče, tačno je da nikada ne znam kada je upao u brzinu ali na to sam se navikao. Ne smeta mi toliko, više smeta ta tvrdoća za koju mislim da donekle ima veze sa neprijatnošću zbog tog kvačila koje možda i ne hvata dobro, ne znam....videću, svakako mislim da kvačilo nije ok.

Za enterijer odnosno rukohvate na vratima je bila samo opaska tipa, stave kožu na volan i menjač a na vrata gde se hvata krckavu plastiku koja još vise krcka na vrućini, ali to je najmanji problem. Vidim i kod novog yarisa je slično. 

Hvala na Vašim utiscima, puno znači savet kada je neki problem u pitanju.

Jutros u vožnji nije bilo krckanja pedale ali nakon nekog vremena (10km) pedala je barem duplo tvrdja nego pri jutarnjem kretanju.

 

 

Podeli ovaj post


Link to post

@LAV-LAV

Pošto sam juče pominjao, evo danas da pokažem kako izgleda yaris sa samo dva (navodno OEM) parking senzora pozadi :)

 

3.jpg

2.jpg

4.jpg

1.jpg

5.jpg

Podeli ovaj post


Link to post

Nemam riječi... razmišljam kako sam imao "sreće" da nisam i ja dobio takve jer nisam ni znao da postoje drukčiji ?!

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post
On 12.7.2021. at 15:14, Mirkoduc said:

Bio sam u toyoti u vezi sa kvačilom. Rekao sam im za stvrdnjavanje pedale kvačila u toku vožnje i krckanje-škripanje pri kraju hoda pedale kvačila. Gospodin kome sam se javio i sam se uverio u škripanje i veću tvrdoću pedale. Kaže da se to kod drugih jarisa ne dešava i da nema razloga za to jer je hidrauličko kvačilo. Ne zna u čemu je problem ali vidi i sam da u nečemu jeste. Taj problem je od prvog dana kupovine yarisa ali sam sve mislio da je to tako. Jednom sam svratio u toyota centar zimus, jednom u mag, tada zbog stvrdnjavanja i svaki put njihova priča da je to ok. Mislim da sam o tome i ovde pisao. Sada je počelo da škripi i jasno je da ipak nije ok. Podmazali su  sada negde, nešto, što ja ne mogu, kako kaže, da podmazujem. Takodje, ukoliko se bude ponavljalo ( a hoće ) kaže da se javim ''kako bi se sve rasturilo'' i videlo gde i šta je problem. Takođe kaže da to nije opruga jer je ona suviše slaba da bi se sve to zbog nje dešavalo. Nakon par kilometara vožnje, pedala deluje mekše i ne škripi ali je to suviše malo vremena, a nije ni rešenje. Videću. 

Što se menjača tiče, tačno je da nikada ne znam kada je upao u brzinu ali na to sam se navikao. Ne smeta mi toliko, više smeta ta tvrdoća za koju mislim da donekle ima veze sa neprijatnošću zbog tog kvačila koje možda i ne hvata dobro, ne znam....videću, svakako mislim da kvačilo nije ok.

Za enterijer odnosno rukohvate na vratima je bila samo opaska tipa, stave kožu na volan i menjač a na vrata gde se hvata krckavu plastiku koja još vise krcka na vrućini, ali to je najmanji problem. Vidim i kod novog yarisa je slično. 

Hvala na Vašim utiscima, puno znači savet kada je neki problem u pitanju.

 

Da li si napokon rešio problem sa kvačilom Tvog Yarisa ?

Podeli ovaj post


Link to post

Ovo s krckanjem plastike na vratima... tako je i kod Corolle kad uhvatiš rukohvat...

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post
On 8.7.2021. at 14:58, biciklista said:

Redovan servis na 60.000 km. Plaćeno oko RSD 25.640 ( oko 217 evra ). Po planu održavanja ovaj servis je trebalo da košta 186 evra.

Yaris - redovan servis na 60.000 km.jpg

Moj prvi servis za yarisa 1.5  je koštao 15.556 što je 132 evra,u planu je pisalo 106. Sve standardno je menjano. Zaptivka,ulje,filteri ulja, vazduha. Neko mi je rekao da je Mag povoljniji,da učine malo manju cenu od Toyota centra. Ima li neko info da li je tako?

Podeli ovaj post


Link to post

Što se cena servisa tiče sve je poskupelo puno,samim tim i u evrima. Mada bi verovatno cena bila veća nego u planu i da nije tako.

Zaboravio sam da dodam da sam na servisu  očekivao da će i akumulator pred zimu da napune,ipak kraće relacije utiču. Nisu. Moraću sam da ga skidam i napunim.

Podeli ovaj post


Link to post

×