Jump to content
Vaske212

Corolla Sedan Sol 2021 1.5 CVT

Recommended Posts

Mada, i veseli Scotty Kilmer ima sta da kaze na ovu temu.. 

 

 

Podeli ovaj post


Link to post

Ako bi se išlo u sitna creva, dosta je sklopova na savremenom vozilu koji potencijalno „sreću kvare“, jer i benzinci sada imaju GPF (kao pandan DPF-u), plivajuće zamajce, turbine im se vrte do 100.000 rpm (ako su turbaši), MHEV motori su sve češći (a samo baterija za njega košta kao nekoliko akumulatora za vozila sa Start&Stop sistemom), po mnogima u smislu trajnosti i problematike 3 cilindra nisu isto što i 4, tako da sam Start&Stop sistem kao „korisnički rizik“ tu nije vredan (posebnog) pomena. Ja, recimo, kada sednem u Hondu, svaki put „dobijem fras“ što pri svakom paljenju motora mora da bude „povučena ručna“ (jeste ona „na dugme“, ali, jako iritantno mi je to, a i pre će u vremenskom smislu ekonomski da me razbije kvar „ručne“ nego Start&Stop sistema), kao što mi je malo dosadno i što mora da bude pritisnuto kvačilo. To (sa kvačilom) me jako nervira i kod Yarisa, pri čemu on „traži“ da je kvačilo stisnuto baš do samog kraja (Honda nije tako sitničava), a i jedan drug mašinac mi tvrdi da paljenje „pod kvačilom“ nepotrebno opterećuje ležajeve radilice. Tako da – pustite Start&Stop, nebitno :) 
p.s. izvinjavam se autoru za mali off 
 

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post

Da li je neko koristio zimske gume Bridgestone Blizzak LM005? Citao sam recenzije ali me zanima da cujem od nekoga ko ih koristi. Hvala!

Podeli ovaj post


Link to post

Ja ih imam trenutno na Koroli, uzeo sam ih kad sam kupio auto, ceo komplet. Guma odlična, super drži, lako izlazi iz snega, malo bučnija ali podnošljivo. Pošto snega godinama unazad nema, nisam siguran koliko se isplati uzimati. Ja sam uzeo pošto sam komplet gume, felne, ratkapne I senzore dobio za 500 evra. Da sam plaćao punu cenu, ne bih ni uzimao.

Sent from my SM-A325F using Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Ne postoji univerzalan odgovor na pitanje šta je „bolje“ i/ili „isplativije“ kada su u pitanju gume za zimu. To je veoma individualno. I tu generalnog pravila nema. 
Ja sam za jedno privatno „gradsko-prigradsko“ vozilo prve zime kupio i alu zimski set. Ta kola sam smešno malo vozio (jer mi je to bilo „drugo vozilo“) i posle 6 godina sam došao u situaciju da su mi relativno stare i letnje i zimske (a oba seta sa dobrom dubinom profila ). I prodao sam „u komadu“ onaj zimski set (odmah su planule zbog felni), bacio letnje i kupio samo nove AS gume. I znam da će to da mi „radi posao“.
Za jedno drugo privatno vozilo (koje mi je deceniju bilo „prvo“ i „vangradsko“) sam takodje odmah posle kupovine kola kupio i zimski set. Na oko 90 kkm sam prvi put kupio nove letnje, a na oko 160 kkm su mi (dubinom šare) još uvek bile dobre i letnje i zimske, ali su zimske već imale preko 7 godina. I zimske felne prodao, letnje gume bacio, i kupio AS gume. I sa njima ubuduće putovao i zimi porodično gde sam i pre toga putovao sa zimskim gumama (pa i u razne ski centre).
Sadašnja „prva“ kola mi takodje imaju OEM zimski set. Ali, samo zato jer sam to bio „iskamčio“ od prodavca, uz kola. Ja "lupio", on "pristao". Ali, realno, meni, za moje potrebe, te zimske i ne trebaju (mada sam zimi često i na planini). I siguran sam da ću opet za par godina biti u situaciji da ću da bacim i letnje i zimske i opet ću da kupim samo AS.
Na poslovnom Yarisu od prvog dana imamo AS. Isterao ga iz salona, odmah montirao AS i letnje odmah na oglas ( otišle su za oko 2/3 cene „preko noći“ ). Yaris je trenutno na oko 67 kkm. Leto, zima, sneg, sunce, kiša, cela Srbija. To „radi posao“. A vulkanizera ne gledam. Isto i za druga poslovna kola. Njima je prvi set AS guma trajao oko 75 kkm, a sada su na oko 110 kkm.

Na kraju krajeva, zimi, ako je jači sneg na kolovozu, bitnije su vam dobre "čarape" nego bilo koja guma. Sa "čarapom" prodjete svuda. "Mali auto" ( 2WD) sa "čarapom" prodje gde ne može 4WD samo na zimskim.
 

Podeli ovaj post


Link to post
Ne postoji univerzalan odgovor na pitanje šta je „bolje“ i/ili „isplativije“ kada su u pitanju gume za zimu. To je veoma individualno. I tu generalnog pravila nema. 
Ja sam za jedno privatno „gradsko-prigradsko“ vozilo prve zime kupio i alu zimski set. Ta kola sam smešno malo vozio (jer mi je to bilo „drugo vozilo“) i posle 6 godina sam došao u situaciju da su mi relativno stare i letnje i zimske (a oba seta sa dobrom dubinom profila ). I prodao sam „u komadu“ onaj zimski set (odmah su planule zbog felni), bacio letnje i kupio samo nove AS gume. I znam da će to da mi „radi posao“.
Za jedno drugo privatno vozilo (koje mi je deceniju bilo „prvo“ i „vangradsko“) sam takodje odmah posle kupovine kola kupio i zimski set. Na oko 90 kkm sam prvi put kupio nove letnje, a na oko 160 kkm su mi (dubinom šare) još uvek bile dobre i letnje i zimske, ali su zimske već imale preko 7 godina. I zimske felne prodao, letnje gume bacio, i kupio AS gume. I sa njima ubuduće putovao i zimi porodično gde sam i pre toga putovao sa zimskim gumama (pa i u razne ski centre).
Sadašnja „prva“ kola mi takodje imaju OEM zimski set. Ali, samo zato jer sam to bio „iskamčio“ od prodavca, uz kola. Ja "lupio", on "pristao". Ali, realno, meni, za moje potrebe, te zimske i ne trebaju (mada sam zimi često i na planini). I siguran sam da ću opet za par godina biti u situaciji da ću da bacim i letnje i zimske i opet ću da kupim samo AS.
Na poslovnom Yarisu od prvog dana imamo AS. Isterao ga iz salona, odmah montirao AS i letnje odmah na oglas ( otišle su za oko 2/3 cene „preko noći“ ). Yaris je trenutno na oko 67 kkm. Leto, zima, sneg, sunce, kiša, cela Srbija. To „radi posao“. A vulkanizera ne gledam. Isto i za druga poslovna kola. Njima je prvi set AS guma trajao oko 75 kkm, a sada su na oko 110 kkm.
Na kraju krajeva, zimi, ako je jači sneg na kolovozu, bitnije su vam dobre "čarape" nego bilo koja guma. Sa "čarapom" prodjete svuda. "Mali auto" ( 2WD) sa "čarapom" prodje gde ne može 4WD samo na zimskim.
 
Daj mi malo pojasni ovo sa čarapom? Na šta si točno mislio?

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post
Da li je neko koristio zimske gume Bridgestone Blizzak LM005? Citao sam recenzije ali me zanima da cujem od nekoga ko ih koristi. Hvala!
Nokian ti je isto odlična guma. Finska proizvodnja (rade je sada u nekoliko zemalja,ali je finski brand),a Rusi je koriste u ogromnom broju. Valjda Rusi imaju zimu u kojoj treba dobra zimska guma.

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post
Mislio sam na ovako nešto (ne na ovaj brend):
https://tektion.rs/auto-oprema/obavezna-auto-oprema/matte-auto-carape-za-sneg/
Ja imam jedne već 10-ak godina i neverovatno su prohodne i izdržljive:
https://www.amazon.co.uk/Bottari-68052-Safety-GripSocks-Homologation/dp/B008Q6SXTA
Nisam ovo vidio niti na jednom autu,ali mi je ovo vrh

Lance ne volim niti pod razno, nepraktični su, razbijaju felge...

Jel ovo može oštetiti alu felge?
Nse znam kakav je materijal,trenje... pa zato pitam

Ti si stavljao samo na pogonske ili moras to staviti na sve točkove?

Na videu je samo na pogonskim,ali ne znam da li policija prizna samo 2 čarape kao zimsku opremu?

Koliko ih ima u pakiranju(2 ili 4 kom?)

Ti si kupio ove na amazonu iz linka?



Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post

To ne može oštetiti alu felne.
Namešta se za najviše 1 minut po točku ( navučeš oko 2/3, pa moraš da pomeriš malo kola, da bi navukao ostatak ).
Ne trese ni najmanje ( ako voziš po golom asfaltu).
Po snegu ima trakciju slabije od lanaca, ali, neuporedivo bolje od guma i ako ne možeš da prodješ negde sa čarapama ( uglaviš se) pitanje je da li uopšte da probaš i sa lancima (ili odustaneš), jer lako može da se desi da sa lancima u dubokom mokrom snegu maltene spališ kvačilo, a da ne uspeš da se pokreneš.
Deluju „neuništivo“ ( ja te Bottari imam skoro 10 godina, koristio iste za jedno vozilo, a sada za drugo ).
Ima ih raznih brendova, jeftinijih i skupljih, slabijih i izdržljivijih.
To danas ima svuda da se kupi. U pakovanju dodje jedan par. I ide (dovoljno je) samo na pogonske točkove. Teoretski, mogao bi da ih staviš i na sva 4 (da ne kližeš po ledu), ali, nisam video da ih neko tako koristi.
Pogledaj na YT šta ljudi rade sa tim čarapama i kuda sve prolaze.
 

  • Like 1

Podeli ovaj post


Link to post



Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post
pre 14 sati , peppone said:

Ja ih imam trenutno na Koroli, uzeo sam ih kad sam kupio auto, ceo komplet. Guma odlična, super drži, lako izlazi iz snega, malo bučnija ali podnošljivo. Pošto snega godinama unazad nema, nisam siguran koliko se isplati uzimati. Ja sam uzeo pošto sam komplet gume, felne, ratkapne I senzore dobio za 500 evra. Da sam plaćao punu cenu, ne bih ni uzimao.

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
 

Hvala za info! :good:

Bas cu da pogledam malo bolje sta je u ponudi kod Toyote po pitanju kompleta.

Podeli ovaj post


Link to post
pre 13 sati , LAV-LAV said:

Nokian ti je isto odlična guma. Finska proizvodnja (rade je sada u nekoliko zemalja,ali je finski brand),a Rusi je koriste u ogromnom broju. Valjda Rusi imaju zimu u kojoj treba dobra zimska guma.

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
 

:good:

Vidjao sam Nokian ali mi ranije nije privuklo paznju. Da znas da cu pogledati sta ima u ponudi. :)

Podeli ovaj post


Link to post

Ljudi, veliko hvala za preporuke i sugestije! :twothumbsup:

Svaki savet je dragocen kada je ovo u pitanju. 

Sjajni ste.

Podeli ovaj post


Link to post
On 26.10.2021. at 9:34, peppone said:

Ja ih imam trenutno na Koroli, uzeo sam ih kad sam kupio auto, ceo komplet. Guma odlična, super drži, lako izlazi iz snega, malo bučnija ali podnošljivo. Pošto snega godinama unazad nema, nisam siguran koliko se isplati uzimati. Ja sam uzeo pošto sam komplet gume, felne, ratkapne I senzore dobio za 500 evra. Da sam plaćao punu cenu, ne bih ni uzimao.

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
 

Gde si kupio taj komplet odnosno kako si dosao do popusta?

Podeli ovaj post


Link to post

Uzeo sam ih od dilera, Mag centar, oni mi ponudili sa tom cenom. To je bilo kad je počela korona, meni je auto trebao da stigne u martu ali zbog situacije dobijem ga u junu. Zbog svega toga ja se malo "cenkao" sa njima, na poklon dobijem sigurnosne šrafove, gumene patosnice, set obavezne opreme, bočne hrom lajsne na nekoj akciji za 100 evra i gume za 500 evra.

Podeli ovaj post


Link to post

Dao je Mag i meni tu obaveznu opremu gratis. Ali mi je i "lupio šamar" od koga mi i danas odzvanja u ušima. Kad smo poručivali kola, kaže mi kolega: "A, šta misliš da doplatimo i za zadnje parking senzore?". Složim se. Mislim, ima kamera, ali, od viška ne boli glava. Bolje kamera+parking senzori.
Ja pitam njih, pošto bi to bilo. Kažu oni (mislim) 260e, ja "zakukam" i oni vele, otprilike, "hajd', nek' bude 240e". Rekoh, super, samo vi to ugradite pre isporuke.
Dodjem ja na isporuku, obilazim oko kola, pogledam zadnji branik, kad ono - samo dva parking senzora. Gledam, i ne verujem. Jer, u to vreme nisu postojala kola sa dva parking senzora (čak je i dačija uz Sandero ugradjivala 3 komada, kao i škoda fabija, ali, svi ostali u toj klasi 4). Ja "poludih"... 
Na kraju rasprave ( usmene i pismene) je bilo da u ponudi Mag-a nigde nije pisalo da treba da budu četiri senzora, a da su za Yarisa tog godišta ( 2019. ) kao dodatna oprema navodno predvidjena samo dva parking senzora pozadi. Gore nego kod tadašnje dačije. Ili bilo čega.
I danas, kada sa zadnje strane prilazim yarisu, i vidim samo dva parking senzora na zadnjem braniku, padne mi mrak na oči. I sve po spisku u sebi izgovorim i Toyoti, i Mag-u, i onom prodavcu sa kojim sam oko tih kola poslovao (a paralelno i taman započeo poslovnu komunikaciju i oko privatnih kola za mene).

Podeli ovaj post


Link to post

Ovo za senzore... i ja sam ih ugradio u Toyoti prije isporuke... (navikao sam na senzore na starom autu)...
ponudili su mi neke zamjenske i original Toyota u boji vozila.

Rekli su da preporučuju original jer Toyota je Toyota... cijena 300 €...
Pristao sam i ne žalim, 4 kom, a u bunkeru ima prekidač kojim ih mogu isključiti.

Sad kad sam čuo za ova 2... nisam niti pomisljao niti znao da to postoji!?

Kako to radi, jel lovi sve ili?


Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Pa, nisam ni ja znao da ni u sferi teorije u 2019. godini postoji varijanta ORIGINALNIH Toyota parking senzora sa samo dva senzora. A bilo je reči samo u originalnoj opremi, od početka, pa do kraja priče o senzorima: 

"Poštovani xxxx,

Može. Poručujem ja senzore. Biće ugrađeni na vozilo a garancija svakako jer su Toyota originalni senzori.

Srdačan pozdrav,"

Kada sam pri isporuci (onako sav srećan) video ugradjena dva parking senzora pozadi, "kud me šlog nije strefio" ... Ne mogu to opisati. Jer, čak i da sam hteo naknadno da ugradim još dodatna dva, šta da radim sa već "izbušenim branikom" za ona dva već ugradjena ( jer bi bio sasvim drugi "raspored rupa" ).

I sada, kada prodjem pored Sandera iz 2020. godine, koji pozadi ima 6 parking senzora, ja sebi kažem: "Ali, ovo je Toyota, i to kupljena kod dilera kome je Toyota tamo neke godine dala nagradu kao najboljem dileru" . Ali se svakako usput pogledam i u nekom izlogu, da vidim kolike su mi magareće uši ... :) 

Postaviću jednom (na svojoj temi ) fotografije branika, sa ta samo dva senzora. Radi to, nije da ne radi, ali, sigurno nije osetljivo kao da ih ima 4.

 

p.s izvinjenje autoru teme, neću više, ispašće kao da trolujem, ali, ove im senzore "do groba" neću zaboraviti.

Podeli ovaj post


Link to post

@biciklista

Ovo je poučno. Slijedeći put kad budem ovo radio pitati ću koliko senzora ima u paketu... valjda prodavač neće misliti da ga zaj...

Ne mogu vjerovati ... definitivno se više ništa ne može "podrazumijevati"

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj post


Link to post

Primetio sam da su magovci biseri ali ovoliki - to je već naučna fantastika. Kada sam jurio dimenziju felne za auto, zvao sam najpre njih, pa potom i još neke dilere. Magovci su bili najdrskiji i bez trunke volje da pomognu - prosto sam se iznenadio.

Ne kažem da mi je bio bolji utisak i kada sam kupovao auto - totalan izostanak zainteresovanosti prodavca da pomogne kupcu, ali to sve već ode u drugu stranu, van teme...

 

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

Podeli ovaj post


Link to post
On 27.10.2021. at 21:04, Pajser China said:

Primetio sam da su magovci biseri ali ovoliki - to je već naučna fantastika. Kada sam jurio dimenziju felne za auto, zvao sam najpre njih, pa potom i još neke dilere. Magovci su bili najdrskiji i bez trunke volje da pomognu - prosto sam se iznenadio.

Ne kažem da mi je bio bolji utisak i kada sam kupovao auto - totalan izostanak zainteresovanosti prodavca da pomogne kupcu, ali to sve već ode u drugu stranu, van teme...

 

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

Kad sam MAGu poslao upit za kupovinu, nakon silnih test voznji raznih hibrida, nisu se udostojili ni da odgovore. Zato sam kola oazario u Cacku, a MAG me vise nece videti

Podeli ovaj post


Link to post
On 26.10.2021. at 9:34, peppone said:

Ja ih imam trenutno na Koroli, uzeo sam ih kad sam kupio auto, ceo komplet. Guma odlična, super drži, lako izlazi iz snega, malo bučnija ali podnošljivo. Pošto snega godinama unazad nema, nisam siguran koliko se isplati uzimati. Ja sam uzeo pošto sam komplet gume, felne, ratkapne I senzore dobio za 500 evra. Da sam plaćao punu cenu, ne bih ni uzimao.

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
 

Na kraju sam i ja kupio Bridgestone Blizzak LM005. Kao sto si naglasio, guma odlicno drzi. Jos nije bilo snega/leda ali eto, bice prilike i za to. Nisam primetio upadljivu buku, sto je bonus (u pitanju su 225/45 R17 + alu felne).

Podeli ovaj post


Link to post

×